Ev kiraları asgari ücretten başlıyor

İstanbul'da ortalama kiralar asgari ücretten başlıyor. 15-20 yıl önce emeklilik ikramiyesiyle küçük bir ev alabilen işçi veya memurlar için ise artık bir ev sahibi olmak hayal.

Ev kiraları asgari ücretten başlıyor
Hükümet "enflasyonu düşürme" adına ücret ve maaşları baskı altına alırken, milyonlarca kişinin yaşadığı İstanbul'da ev kiraları ücretlerin çok üzerinde bulunuyor. İstanbul'da ortalama kiralar asgari ücretten başlıyor. 15-20 yıl önce emeklilik ikramiyesiyle küçük bir ev alabilen işçi veya memurlar için ise artık bir ev sahibi olmak hayal.
Nüfusu hızla artan İstanbul'da kira ve satılık konut fiyatları sürekli yükselirken, dar gelirli kesimin ulaşımı kolay, altyapı sorunları çözümlenmiş merkezi semtlerde oturmaları her geçen gün güçleşiyor. 100 metrekarelik bir konutun kira değeri bugün 100 milyon liradan başlarken, bu rakam döviz bazında 1000 dolara kadar ulaşabiliyor. Yine aynı ölçüde bir konutun satış fiyatı ise, 13 ile 90 milyar lira arasında değişiyor.
Toplu konutlar lüks oldu
Konut fiyatlarının artmasındaki en büyük etken, dar gelirlilere yönelik toplu konut yapımının durdurulması. Gecekondulaşmayı engellemek amacıyla Hazine arsalarının belediyelere toplu konut yapılması için verilmesine rağmen bu arsalarda kurulan evler ise "lüks" kategorisine giriyor. Belediyenin kurduğu toplu konutlarda bir ev sahibi olmak yine dar gelirliler için hayal.
Hükümetin enflasyonun düşürülmesi amacıyla aldığı önlemler çerçevesinde kira artışının yüzde 25 ile sınırlandırılması, beraberinde birçok olumsuzlukları da getirdi. Kiracının aleyhine sonuçlar da doğuran uygulama sonucu, evsahipleri her yıl kiracı değiştirme yoluna giderken, kiracılar da tahliye taahhüdü imzalamak ve dövize endeksli sözleşmeleri kabullenmek zorunda kalıyor. Yaşanan depremler nedeniyle de, bahçeli ve az katlı evlere talep arttı.
Ev kiralarının yüksek olması az odalı ve sütüdyo tipi evlere talebi de artırdı.
www.evrensel.net