28 Aralık 2000 03:00

Ecevit Anayasa Mahkemesi'ni

   yönlendirmeye çalışıyor

Paylaş
Ecevit Anayasa Mahkemesi'ni
   yönlendirmeye çalışıyor
Başbakan Bülent Ecevit, Anayasa'da tarif edilen "kuvvetler ayrılığı" ilkesini çiğneyerek Anayasa Mahkemesi'ni yönlendirmeye çalıştı.
Düzenlediği basın toplantısında affın genelleştirilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne yapılan başvuru konusundaki görüşlerinin sorulması üzerine, "tüm hükümlülerin eşit olması gibi bir kavramın mümkün olamayacağını" savundu.
Kamuoyunun kabul edeceği ya da kabul edemeyeceği aflar olduğunu söyleyen Ecevit, Anayasa Mahkemesi'ni de yönlendirmeye çalışarak, "İnanıyorum ki Anayasa Mahkemesi'ne bu konuda bir başvuru olursa mahkeme üyeleri bunu göz önünde bulunduracaklardır" diye konuştu.
Başbakan Ecevit, Oran'da konutunun yakınında bulunan çalışma ofisinde gazetecileri kabul ederek bayramlaştı. Gazeteciler ile bayramlar ve şiir üzerinde sohbet eden Ecevit, güncel gelişmelere ilişkin soruları da yanıtladı. Türkiye'nin dünyadaki öneminin gittikçe arttığını öne süren Ecevit, ekonomik krizden sonra cömertçe dış yardım geldiğini iddia etti. Türkiye'nin enflasyon sorunu ve ücretler arasında dengesizlik sorunu olduğunu kaydeden Ecevit, bunları çözmeye çalışacaklarını öne sürdü.
Sağlık durumu
Sağlık durumuna ilişkin soruları da yanıtlayan Ecevit, sürekli olarak bazı çevrelerin beni hasta görmek istemelerinden kaynaklanan iddialarını biraz yadırgadığını söyledi. Bazı yorgun günleri olduğunu söyleyen Başbakan Ecevit, "Gördüğünüz gibi herhalde fazla bir hastalık belirtim yok" diye konuştu.
Yetiştirmeyi istedikleri çok şey olduğunu söyleyen Bülent Ecevit, "Millet Meclisi'nin, milletvekillerinin ne kadar yoğun çalışma içinde olduklarını en iyi sizler biliyorsunuz. Geçen toplantı döneminde 11 ayda 200'den fazla yasa çıktı, bunlardan bir çoğu reform niteliğinde. Birkaç hafta içinde de ne kadar yoğun çalıştığımızı biliyorsunuz. Bu yüzden yorgunluğumuzu sizler de paylaşıyorsunuz" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Tarihin seyir defteri

SONRAKİ HABER

Gebze Cezaevi önündeki ailelere polis saldırısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa