İran yeni yıla sıcak giriyor

İran'da, siyasi cinayetler ve gazetelerin kapatılması ile ilgili davalar, siyasi ortamın giderek gerilmesine yol açıyor. Hatemi'nin kardeşi, Tahran Belediye Başkanı'nın istifasını istedi.

İran yeni yıla sıcak giriyor
Ortadoğu'nun en büyük güçlerinden İran, 2000'in son günlerine de kızışan "reformcu-molla" çatışmasının gölgesinde giriyor. Yargı kademelerini büyük ölçüde elinde tutan dini lider Ayetullah Ali Hamaney yanlılarının uygulamaları, karşı cephenin sert eleştirilerine yol açıyor.
İslami İran Katılım Cephesi Genel Sekreteri ve Cumhurbaşkanı'nın kardeşi Muhammed Rıza Hatemi, Tahran Adliye Başkanı Hüccetülislam Abbasali Alizade'yi istifaya çağırdı. Aynı zamanda Meclis Başkanı'nın İkinci Yardımcısı olan Rıza Hatemi, İRNA'ya yaptığı açıklamada, Alizade'nin "adaletin sınırları dışına çıktığını ve adliye başkanlığı için artık yeterli olmadığını" ifade etti. Hatemi, "Eğer adil ve tarafsızsa istifa eder" dedi.
Alizade, Gazeteciler Sendikası'nca kaleme alınan ve Tahran Adliyesi'nin basına karşı tutumunun eleştirildiği mektuba verdiği yanıtta, kapatılan ve bazılarının mahkemeleri devam eden, bazılarının mahkemeleri henüz başlamamış olan gazeteleri "düşman üssü" olarak tanımlamıştı. Tahran Basın Mahkemesi, son 8 ayda 25'den fazla reformcu gazete ve dergiyi kapattı.
Seri cinayet davası kızışıyor
Öte yandan, İran'da, iki yıl önce işlenen seri siyasi cinayetlerle ilgili davanın ikinci duruşması önceki gün yapıldı. 17 sanığın yargılandığı davanın duruşması Tahran Askeri Mahkemesi 5. No'lu Şubesi'nde idi. İlk duruşmada alınan karar gereğince dava bitinceye kadar basına kapalı olarak yapılacak. Mahkeme, ilk duruşmada, tutuksuz yargılanan 3 sanığın da tutuklanmasını kararlaştırmıştı.
Seri cinayetlerle ilgili araştırmaları ve iddiaları nedeniyle hapse atılan Cumhurbaşkanı Muhamemed Hatemi yanlısı gazeteci Ekber Genci, fırsat verilmesi durumunda iddialarını ispata hazır olduğunu söyledi. Aftab-ı Yezd gazetesinin, "meclis koridorlarındaki söylentilere" dayanarak verdiği habere göre Genci, Yargı Erki Başkanı Ayetullah Mahmud Şahrudi'ye bir mektup göndererek, elinde cinayetlerle ilgili belgeye dayalı detaylı bilgiler olduğunu bildirdi. Genci, Şahrudi'nin istemesi durumunda iddialarını ispata hazır olduğunu da kaydetti.
Ekber Genci, Berlin Konferansı davasının son duruşmasında, cinayetlerin arkasındaki kilit ismin eski İstihbarat Bakanı Hüccetülislam Ali Fallahiyan olduğunu, Ruhaniyet Özel Mahkemesi Başkanı Hüccetülislam Muhsin Ejei'nin ise bir siyasi muhalifin ölüm emrini bizzat verdiğini ileri sürmüştü. "Reformcu" Hizbi Hembestegi-Dayanışma Partisi, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adayının şimdiki Cumhurbaşkanı Hatemi olduğunu bildirdi. Iran News gazetesinin haberine göre, Parti Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kavekabiyan, parti üyelerinin katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, gelecek yıl yapılacak seçimlerde Hatemi'yi destekleyeceklerini belirtti. İran'da 8. Cumhurbaşkanlığı seçimleri 8 Haziran'da yapılacak.
www.evrensel.net