Kamyon garajında yaşam mücadelesi

8 kişilik Alkurt ailesi terk edilmiş bir kamyon garajında yaşama mücadelesi veriyor. İşsizlik ve yoksulluğun yarattığı bu dramda anne Nurcan Alkurt'u üzen çocuklarının ders çalışamaması.

Kamyon garajında yaşam mücadelesi
Kullanılmayan eski Trabzon-Erzurum Karayolu üzerinde bulunan Hamsiköy Köyü'nde Karayollarının terk ettiği bakım evinde kalan 8 kişilik Alkurt ailesi yaşam mücadelesi veriyor.
Yaklaşık bir yıldan beri boş olan karayolları bakım evinde camları naylonla kaplı tek odada kalan Alkurt ailesi, ağır kış koşullarında direnmeye çalışıyor.
Çocuklar ders çalışamıyor
Anne Nurcan Alkurt, 6 çocuğu olduğunu ve çocuklarının 4'ünün okula gittiğini belirterek, yaşamlarını şöyle anlatıyor; "Kocam uzun bir süre iş bulamadı. Son günlerde kamyon şöförlüğü yapmaya başladı. Biz de ailevi sebeplerden dolayı eşimin baba evinden ayrılmak zorunda kaldık. Uzun bir zaman kalacak yer aradık ama kimse bize yardımcı olmadı. Daha sonra karayollarının terk ettiği bu bakımevine yerleştik. Yazın pek fazla etkilenmedik ama kış gelmesiyle birlikte çok zor durumdayız. Aynı odada bütün çocuklarla birlikte kalıyoruz". Alkurt, çocukların en küçüğünün 5 yaşında en büyünün ise 15 yaşında olduğunu, içinde bulundukları koşullara en çok çocukları için üzüldüğünü söylüyor.
Çocukların üşümeyeceği bir ev
"Çocuklarıma rahat ve sıcak bir yuva verememenin acısı içindeyim. Soğuk havalarda hepimiz birbirimize kenetleniyoruz. Evde elektrik yok, kapı yok. Çocuklar ders çalışamıyor. Benim tek isteğim, yine tek odalı olsun ama çocuklarımın üşümeyeceği bir ev istiyorum" diyen Alkurt, köyde günlük işlere gittiğini de söylüyor. Ancak kışın gelmesiyle birlikte günlük işler de azaldığı için Alkurt, bundan sonra ne yapacağını bilmiyor.
Yardım bulamadı
Birçok kişi ve kuruluşa yardım için başvuruda bulunduğunu da belirten anne Nurcan Alkurt, "Kimse bize yardım etmedi. Bazı hayırsever komşular yakacak ve yiyecek yardımında bulunuyor. Resmi makamlardan yardım bekliyoruz. En azında kışı çıkartacak yardımda bulunsunlar yeter" diye konuşuyor.
www.evrensel.net