26 Aralık 2000 03:00

Diyarbakır'da bayram

Diyarbakır halkı için bayram; yoksulluğun, çaresizliğin bir kez daha hatırlanması sadece. Pazarlarda sadece çocuk elbiseleri satılıyor, "Çünkü çocuklar halden anlamıyor, borç harç alıyoruz" diyor Diyarbakırlılar...

Diyarbakır'da bayram
Ali Rıza Kılınç
Diyarbakır halkı için Ramazan Bayramı yoksulluk içinde çocukları sevindirmek oldu. Diyarbakır'daki esnaf, halkın büyük çoğunluğunun ürünlerin fiyatlarını sorduklarını, alınan ürünlerin sadece çocuk kıyafetleri olduğunu söylediler.
Küçük bir dükkânda ayak üstü sohbet etiğimiz Selime Çağer, bayramların eskisi gibi geçmediğini ifade ederek, "Eskiden bayramlarda az çok evimize bir şeyler alırdık. Şimdi ekmek alacak paramız bile yok. Ama çocuklarımız halimizden anlamıyor. Biz de evimizde ne varsa satıyoruz ki çocuklarımıza elbise alalım" diyor.
Bayram neyimize!
Çarşiya Şewiti'de gezinen kadınların tümü Selime Çağer gibi. Pazarda satılan hindilerin fiyatı 20 ile 30 milyon lira arasında değişiyor. Satıcılar da memnun değil, "Satışlar çok durgun" diye yakınıyorlar.
Ayakkabı tamircisi Metin Karalı da "Diyarbakır halkı işsizlikten, yoksulluktan bıkmış. Bunalmış. Aha bak halime! Yüzüm size ne ifade ediyorsa onu yaz. Ben ne durumda olduğumu tarif edemiyorum" diye konuşuyor.
Kesilmiş iki hindi bacağını ateşe tutan Ramazan Kaplan 6 yaşında. Bayramda ne yapmayı düşünüyorsun şeklindeki sorumuza "Bilmiyorum" diyor; yanındaki hemen söze karışarak "Bayram bizim neyimize. Bizim çalışacak işimiz yok. Ekmeğimiz yok. Bayramın diğer günlerden farkı olmayacak" diye ekliyor.
Siyah poşetlerin içinde tahminen iki kilo buğday var. Hemen yanında 25 bin lira. Yan yana dizilmiş yaşlı kadınlar ve adamlar...
Ellerinde Kuran ayetlerini tutarak kendini anlatan Huriye Yıldırım, "Boğazımıza kadar yoksulluğu yaşıyoruz. Biz burada akşama kadar oturuyoruz. Belki zengin biri bize yardım eder" diyor. Teyzelerden biri hemen sesleniyor, "Benim de adımı yazın. Ben evde kartonla ısınıyorum. Bana da yardım etsinler".
Bir başkası da Kürtçe sesleniyor: "Oğlum benim adımı da yazdın mı hükümetin defterine? Adım Gule..."
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

IMF programı kabul edilemez

SONRAKİ HABER

Adnan Özyalçıner’le Karagümrük ve Cağaloğlu sokaklarında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa