26 Aralık 2000 03:00

IMF programı kabul edilemez

IMF programının kabul edilemez olduğunu belirten sendikacılar, birliğin önemine dikkat çekerek saldırılara karşı Emek Platformu'nun etkin eylem kararları alması gerektiğini belirtiyorlar.

Paylaş
IMF programı kabul edilemez
Hükümet; özelleştirmeler, yeni vergiler ve zamlar getirecek; işçi, memur, çiftçi tüm üretenleri yoksulluğa mahkûm edecek IMF programını hayata geçirmekteki kararlılığını, "ek niyet mektubu" ile bir kez daha ilan etti. Sendikalar ise zorlu geçeceğini söyledikleri 2001 yılında mücadelelerine devam edecekler. Çeşitli konfederasyonlara bağlı sendikacılar, saldırıları püskürtmenin yolunun birlikten geçtiğini belirterek, Emek Platformu'nun bir an önce toplanarak etkin eylem kararları alması gerektiğini dile getirdi.
Türkiye Maden-İş Genel Başkanı Hüseyin Kayabaşı, "Emeklisi, işçisi, memuru, esnafı ağlıyor. Ağlayan Türkiye'nin sorunlarını çözmek yerine IMF ve DB'nin dayatmalarına boyun eğen bir hükümetin ayakta durması çok zor" diyerek 2001'in zorlu geçeceğini söyledi. Kamu sözleşmelerinin IMF'nin verdiği rakamlarla gitmesinin mümkün olmadığını belirten Kayabaşı, "Türkiye 2001 yılında ekonomik, sosyal, siyasal alanda sancılı olacak. Bu sancıları bertaraf etmek için hükümetin ülkenin şartlarına uygun davranması gerekiyor, aksi halde hükümetin de sonu olacak" dedi.
'Bölüp yönetiyorlar'
Türk Harb-İş Genel Başkanı Orhan Atay da IMF'nin dayatmalarının kabul etmenin mümkün olmadığını belirterek, "Geriye dönük altı aylık vergi matrahı 12.6 katrilyon. Özelleştirme adı altında topladıkları paraları uluslararası bankaların faiz ödemelerine ayırmaları da politikayı açıkça ortaya koyuyor. POAŞ, Telekom ve THY'nın durumu ortada. Türkiye, bir masa şefine teslim olmuş durumda" dedi. Bu durum karşısında Emek Platformu ve konfederasyonların yapılacakları tespit etmeleri gerektiğini ifade eden Atay, "Bize düşen görev alınan kararları hayata geçirmek" diye konuştu.
Harekete geçilmeli
"Hükümetin yapmak istediği belli, köylülerin, işçilerin, kamu emekçilerinin, tüm halkın taleplerinin yükseldiği bir dönemde gündemi terörize ederek, IMF programını hayata geçirmek" diyen TÜMTİS Genel Başkanı Sabri Topçu, örgütsüz ve tepkisiz bir toplum yaratılmaya çalışıldığını belirtti. Asıl görevin Emek Platformu ve konfederasyonlara düştüğünü söyleyen Topçu, "Ya işçiden, emekten, demokrasiden, özgürlükten yana tutum alacaklar ya da tarih bugünkü sendikal anlayışı yargılayacak. Emek Platformu, beklemeden etkin eylemler başlatmalı, iktidar üzerinde baskı politikaları oluşturmalı" dedi. Topçu şunları söyledi, "Sendikalar gerçekten dürüst, namuslu bir tutum takınsalar ben inanıyorum ki hükümet bu kadar pervasız hareket edemeyecektir, özelleştirmeler ve diğer saldırılar da durdurulabilecektir" dedi.
DİSK'e bağlı Lastik-İş Genel Başkanı Vahdettin Karabay ise, 2001'in çalışanlar için iyi gitmeyeceğini söylemenin zor olmayacağını belirterek, konfederasyonlar ve Emek Platformu'nun "mutlaka emekçilerin önüne bir program koyacağını", bu programda üretimden gelen güç dahil her tür eylemin bulunması gerektiğini söyledi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Şartlı tahliyede yasadışı uygulama

SONRAKİ HABER

Galatasaray yönetimi idari yönden ibra edilmedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa