Telekom işçileri kazandı

Güney Koreli telekom işçileri, reform adı altında yapılacak işten atmaları engelledi. İşçiler, kesin bir çözüm için özelleştirmelerin durdurulması gerektiğini belirtiyor.

Telekom işçileri kazandı
Güney Kore'de işten atmalara karşı geçtiğimiz salı gününden bu yana grevde olan onbinlerce telekom işçisi, taleplerini kısmen de olsa kabul ettirdi. Dört gün boyunca süren ve 20 bine yakın işçinin katıldığı grevin ardından hükümetle yapılan görüşmelerde olumlu sonuç elde edildi. Kore Telekom Sendikası (KTTU), cuma sabahı saat 01.00'e dek süren görüşmelerin ardından, şafak sökmeden önce greve son verme çağrısı yaptı.
Özelleştirme hâlâ sorun
Sendikacılar, IMF güdümlü hükümetin emekçilere karşı saldırılarının yoğunlaştığı bir dönemde kazanılan bu zaferin, moral verici olduğunu kaydettiler. Kore telekom işçileri böylece, hükümet tarafından "yeniden yapılanma" adı altında dayatılan işten atma planını, nispeten bozmuş oldular. Ancak varılan anlaşmada özelleştirmenin önüne geçilememesi, onbinlerce telekom çalışanına yönelik saldırının devam edeceğinin göstergesi.
Eylemin, uzlaşmacı bir yönetime sahip olan KTTU'nun ilk grevi olması, sermaye saldırılarının boyutlarını da gösteriyor. Sendika, şubeler ve ileri işçiler tarafından bu greve çıkmaya zorlanmıştı. G. Koreli sendikacılar, anlaşmanın hayata geçirilmesi için "tetikte" olacaklarını da belirttiler.
Anlaşma maddeleri
Kore İşçi Sendikaları Konfederasyonu (KTCU) tarafından yapılan açıklamaya göre, anlaşma şu maddelerden oluşuyor:
- Telekom sektöründe daha fazla işçi "gönüllü" ve "zorunlu" emekliliğe ayrılmayacak. Emekliliğe ayırma konusunda, mevcut çalışma yasalarına uyulacak, işçiler emekli olmaya teşvik edilemeyecek.
- İşgücü "havuz" sistemi iptal edilecek. Bu sistem, işçilerin gerekçesiz olarak aylarca ücretsiz izne çıkarılmasına neden oluyordu.
- Telekom yönetiminin, greve katılanlarla ilgili aldığı idari tedbirler geri çekilecek.
- Özelleştirme, ancak sendika ve şirket yönetiminin eşit söz hakkına sahip olduğu bir komite aracılığıyla gerçekleştirilebilecek.
- Şirketin yeniden yapılanmasında sendika da söz sahibi olacak.
Banka emekçileri kararlı
Telekom işçileri, yetersiz de olsa ulaştıkları bu sonucu kutlarken, bankacılık sektöründe çalışanların protestoları devam ediyor. Geçtiğimiz cuma gününden bu yana başkent Seul'de oturma eylemi yapan 15 bin banka emekçisi, ülkenin en büyük iki bankasının hükümet eliyle birleştirilmesine karşı çıkıyor. Birleşmeyle birlikte binlerce emekçinin kapı önüne konulacağını vurgulayarak işbırakan ve günlerdir oturma eyleminde olan banka çalışanları, polis tarafından abluka altına alındı. Polisin, emekçilere gözdağı vermeyi amaçladığı dile getiriliyor.
1000 banka şubesi kapalı
Banka emekçilerinin eylemi, cumartesi günü 1000 kadar banka yöneticisinin de katılımıyla daha da genişlemiş, ülkedeki 1000 banka şubesi kapanmıştı.
Kookmin&Housing ve Commercial adlı bankaların müdürleri, eylem yarına dek sona ermezse çalışanların "çeşitli yaptırımlar" ile karşılaşacakları tehdidini savurdu.
Emniyet Müdürlüğü de, çalışanların "kendi rızaları" ile işlerinin başına dönmemesi durumunda, oturma eylemini dağıtacaklarını bildirdi.
Güney Kore ekonomisi, ekonomik krizden çıktığını ilan etmişti. Ancak veriler, 1997'de başlayan krizin derinleşerek sürdüğünü gösteriyor. Yeni kriz dalgasının en önemli nedenlerinden biri, petrol fiyatlarının çok yüksek seyretmesi. ABD'li Goldman Sachs yatırım bankası, ülkenin 2001 yılı büyüme tahminini yüzde 5.5'tan yüzde 4'e indirdi.
www.evrensel.net