Washington'da kavga

İsrail güçlerinin Filistin'deki kanlı eylemleri sürerken, taraflar arasında Washington'da yürütülen görüşmelerde kavga çıktı.

Washington'da kavga
İsrail güçlerinin Filistin'deki kanlı eylemleri sürerken, taraflar arasında Washington'da yürütülen görüşmelerde kavga çıktı.
Filistin kaynaklarına göre, İsrail Dışişleri Bakanı Şolomo Ben Ami ile Filistin lideri Yaser Arafat'ın yardımcılarından Saib Erekat başkanlığındaki heyetler arasında yapılan son görüşmede, taraflar "neredeyse birbirine girdi" ve Filistin tarafı toplantıyı terk etti. İsrail tarafı ise görüşmelerle ilgili yorumda bulunmadı. Erekat, son durumu gazetecilere, "Taraflar arasında inanılmaz ölçüde büyük farklılıklar var" diyerek özetledi. Görüşmelere yakın kaynaklar da çok sert tartışmaların çıktığı toplantılarda, taraflar arasında hiçbir konuda ilerleme sağlanamadığını belirttiler.
Adının açıklanmasını istemeyen Filistinli bir yetkili, görüşmelere katılan Şlomo Ben-Ami'nin Filistin topraklarının yüzde 10'unu ilhak etme planını açıklamasıyla ortamın gerginleştiğini bildirdi. İsrail daha önce Filistinlilere Batı Şeria ve Gazze'nin yüzde 95'ini teslim etmeyi önermiş, yüzde 5'lik bölümü Yahudi yerleşimciler için kendinde tutmak istediğini bildirmişti. Filistin heyeti ise bu oranın yüksek olduğunu söyleyerek, düşürülmesini istemişti.
ABD Başkanı Bill Clinton'ın Özel Ortadoğu Temsilcisi Dennis Ross'un arabuluculuğunda sürdürülmesine çalışılan görüşmelere Dışişleri Bakanı Madeleine Albright da katıldı.
Beş kişi daha öldü
Önceki gün Filistin topraklarında beş kişi öldürüldü. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Batı Şeria'daki El Halil kenti yakınlarında bulunan Yahudi yerleşim bölgesi Beyt Haggay'da, çıkan kavgada bir Yahudi yerleşimcinin Filistinli'yi silahla vurarak öldürdüğü bildirildi.
El Halil yakınlarında çıkan bir çatışmada da 17 yaşındaki bir Filistinli, İsrail askerleri tarafından vuruldu. Batı Şeria'daki Mehola köyünde, küçük bir restoranda bir Filistinli tarafından düzenlenen intihar saldırısında, Filistinliyle birlikte bir İsrailli öldü. Gazze Şeridi'ndeki bir Yahudi yerleşim yerinde işçi olarak çalışan bir Filistinli de öldürüldü. Ramazan ayının son cuma günü nedeniyle Kudüs'teki El Aksa camisine gitmek isteyen Filistinliler ile İsrail askerleri arasında da şiddetli çatışmalar yaşandı.
İran ve Suriye'de eylem
Öte yandan, İran'da "Kudüs Günü" nedeniyle milyonlarca kişi gösteri yaptı. Tahran'da toplanan halk, Amerikan ve İsrail bayrakları ile ABD Başkanı Bill Clinton ve İsrail Başbakanı Ehud Barak'ın kuklalarını yaktılar. Gösteriye, Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi de katıldı. İran devlet televizyonu, Tahran'ın yanı sıra Kermanşah, Kum ve Meşhed gibi büyük şehirlerde de kalabalık gösteriler düzenlendiğini aktardı.
Suriye'de de binlerce Filistinli, Şam dışında bulunan Yarmuk mülteci kampında yaptıkları gösteride, "İsrail'e ölüm", "Amerika barış arabulucusu değil, düşmanımız" ve "Kudüs, geri döneceğiz" yazılı pankartlar taşıdılar.
Suriye'nin başkenti Beyrut'taki gösterilere başlarında "Amerika'ya ölüm" yazılı bantlar bulunan İranlı öğrenciler de katıldı. Lübnan'ın başkenti Beyrut'un güneyinde de Hizbullah örgütü militanları tarafından düzenlenen geçit törenine, yüzbinlerce kişi katıldı. Silahsız olan Hizbullah militanlarının yere serilen İsrail ve ABD bayraklarının üstünde yürüdüğü geçit töreni yaklaşık 2 saat sürdü. Hizbullah lideri Şeyh Hasan Nasrallah da törende bir konuşma yaparak, İsrail devletinin ortadan kaldırılması gerektiğini ve İsrail ile uzlaşma olamayacağını söyledi.
www.evrensel.net