21 Aralık 2000 22:00

Telekom işçisi talana karşı bayrak açtı

Haber-İş 1 No'lu Şube, Telekom'un özelleştirilmesine karşı mücadeleye hazır. Şube Başkanı Levent Dokuyucu, "Haberleşmesini yabancıların eline terk eden bir ülkede bağımsızlıktan söz edilemez" dedi.

Paylaş
Telekom işçisi talana karşı bayrak açtı
Haber-İş Sendikası İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Levent Dokuyucu, Telekom'un özelleştirilmesine karşı "işyeri temsilcisiyle, işçisi ve memuruyla işkolundaki diğer sendika ve örgütlerle kenetlenecek ve bu emperyalist tahakküm girişimini boşa çıkaracağız" dedi. Dokuyucu, özelleştirmeye karşı mücadelede önderlik etme görevini yerine getireceklerini söyledi.
Telekom'un özelleştirilmesine karşı, Haber-İş 1 No'lu Şube tarafından dün Türk-İş 1. Bölge Temsilciliği'nde basın toplantısı düzenlendi. Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, Haber-İş 1 No'lu Şube Başkanı Levent Dokuyucu ve Şube Sekreteri Ali Küçükkoçkaya'nın yaptığı basın toplantısına, Telekom işyeri temsilcilerinin yanı sıra, TÜMTİS, Çimse-İş, Belediye-İş Anadolu Yakası, TOLEYİS, Harb-İş, Basın-İş, Yol-İş, Tez Koop-İş, TEKSİF Bakırköy Şubesi'nden yöneticiler de katıldı.
Bağımsızlık bayrağı işçilerin elinde
Şube Başkanı Levent Dokuyucu, yakın zamana kadar 40 milyar dolar değer biçilen ve hatta 'değerini tespit etmek çok zor' denilen Telekom'un şimdi 10 milyar dolara haraç mezat satışa sunulduğunu belirterek, "Yasa her özelleştirmede olduğu gibi özel hukuk hükümleri yoluyla sendikal örgütlenme, işgüvencesi gibi hakların gasp edilmesini de içeriyor" dedi.
Telekom'un özelleştirilmesinin halka yönelik faturasının da çok ağır olacağına dikkat çeken Dokuyucu, "Kaldı ki, sorun ekonomik peşkeşin çok ötesinde, doğrudan ülkemizin bağımsızlığıyla ilgilidir. Haberleşmesini yabancıların eline terk eden bir ülkenin bağımsızlığından söz edilemez" diyerek, bugün bağımsızlık bayrağının işçilerin elinde olduğunu söyledi.
Hükümetin, halkına ve ülkesine sırt döndüğünü, emperyalistlerin çıkarlarını gözettiğini ifade eden Dokuyucu, "Hükümet, halkın tüm taleplerine kulaklarını tıkamakta, hak isteyenlerin üzerine polisle, jandarmayla saldırmaktadır. F tipi adı verilen ölüm hücrelerine girmek istemeyen siyasi mahkûmlara yönelik kanlı operasyonun bilançosu tüyler ürperticidir. Benzer zalimlikte saldırıların yarın işçi ve emekçi eylemlerine yönelmeyeceğini kim iddia edebilir?" diye sordu.
Grevse grev direnişse direniş
"Sendikamız, işyeri temsilcisiyle, işçisi ve memuruyla işkolumuzdaki diğer sendika ve örgütlerle kenetlenecek ve bu emperyalist tahakküm girişimini boşa çıkaracaktır" diyen Dokuyucu, konfederasyonlara, sendika genel merkezlerine, Emek Platformu'na ve siyasi partilere seslendi. "Gelin güçlerimizi birleştirelim" diyen Dokuyucu, şöyle devam etti: "Telekom işçileri olarak kararlıyız, grevse grev, direnişse direniş, her şeye hazırız. Hükümeti de son bir kez uyarıyoruz. Yol yakınken bu işten vazgeçin, aksi takdirde meydana gelecek olumsuzluklardan siz sorumlu olacaksınız."
Katılıma eleştiri
Sendikacılar toplantıya katılımın azlığını da eleştirdiler. Dokuyucu özellikle Türk-İş'e bağlı şubelerin gelmemesini eleştirerek, "Çok geniş bir cephede mücadele yürütmek gerekiyor" dedi.
Faruk Büyükkucak da, özelleştirmenin sadece Telekom'un ya da Haber-İş'in değil tüm sendikaların sorunu olduğunu ifade ederek, sendikaların duyarsız ve sessiz kalmasını eleştirdi. "Bunun faturasını hep birlikte ödüyoruz" diye konuştu.
Müstemleke ülke
Sınıf dayanışmasının bir türlü yeşertilemediğini belirten Büyükkucak, "Türkiye siyasal, ekonomik, sosyal özgürlüğü olmayan, sanki müstemleke havasına bürünmüş bir ülke haline getirilmiştir. Bu sivil toplum örgütlerinin güçsüzlüğündendir" dedi.
Özelleştirmenin toplantılarla, yürüyüşlerle, mitinglerle durdurulamayacak noktaya geldiğine dikkat çeken Büyükkucak, kalıcı sonuçlar alınabilecek eylemler yapmak gerektiğini, bunun da dayanışmayla hayata geçirilebileceğini söyledi.
"İnsanlar yanıyor yakılıyor, ölüyor öldürülüyor, biz suskun bir toplum olarak televizyon başında seyrediyoruz" diyen Faruk Büyükkucak, işçi sınıfının öncü olarak "bir şeyler yapmak ve başarmak zorunda olduğunu" vurguladı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

F tipi cezaevi kalıcı

SONRAKİ HABER

ODTÜ Rektörlüğünden TÜBİTAK ödülü adaylığı için Saraya git dayatması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa