22 Aralık 2000 03:00

Şiddete karşı ortak tutum alınmalı

TÜMTİS Genel Başkanı Sabri Topçu, yaptığı yazılı açıklamada ölüm oruçlarını görüşmeler yoluyla çözme yerine gaz bombası, silah ve dozerlerle sona erdirme çabasının ölümlerin asıl nedeni olduğunu vurguladı.

Paylaş
Şiddete karşı ortak tutum alınmalı
Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası (TÜMTİS) Genel Başkanı Sabri Topçu, yaptığı yazılı açıklamada ölüm oruçlarını görüşmeler yoluyla çözme yerine gaz bombası, silah ve dozerlerle sona erdirme çabasının ölümlerin asıl nedeni olduğunu vurguladı. Topçu, mahkûm ve tutukluların can güvenliklerinin devletin sorumluğunda olduğunu hatırlatarak, operasyonun adı ne olursa olsun yapılan şeyin sorunları şiddet yoluyla çözmek olduğunu belirtti.
Topçu, bu uygulamalarla ortamın terörize edildiğini ve bundan yararlanılarak emekçiler üzerindeki baskıların artırılacağının altını çizdi ve "Bu ortamda özelleştirme hızlanacak, onbinlerce işçi işsiz kalacak, TİS'lerde düşük zam dayatılacaktır" dedi.
Operasyonları protesto ettiklerini söyleyen Topçu, "Konfederasyonlar ve sendikalar insan hakları, demokrasi ve hukuku savunulmalı ve şiddete karşı ortak tutum almalıdır. Demokrasinin herkese lazım olacağı ve F tiplerine de herkesin konulabileceği unutulmamalıdır" dedi.
'Öldürerek çözüm bulunmaz'
Eğitim-Sen MYK da yaptığı yazılı açıklamada, sorunları öldürerek çözme yaklaşımının hiçbir koşulda kabul edilemez olduğuna dikkat çekildi. DİSK'e bağlı Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası (Bank-Sen)'den yapılan açıklamada, "Bir depremin 40 bin insanı öldürebildiği, milyonlarca işçiye, DİE'nin asgari beslenme harcamasının altında asgari ücret biçildiği kamu emekçilerine yüzde 10'nun reva görüldüğü bir düzenin insanı insan olarak yaşatma derdi olamaz" denildi. Sendika çalışanlarının tedbir olsun diye 1 gün boyunca gözaltında tutulmasını kınayan Bank-Sen, asıl yaşatma operasyonunun işçi sınıfı ve emekçilerden geleceğini dile getirdi.
Hükümet istifa etmeli
Balıkesir'de bir araya gelen İHD, EMEP, ÖDP, HADEP, SES, Eğitim-Sen, Mimarlar Odası, Genel-İş ve DİSK temsilcileri, cezaevi operasyonlarını protesto ederek, "Asmayalım da besleyelim mi, anlayışıyla onlarca gencimiz katledilmiştir, onlarcası da yakılmış, yaralanmıştır" dediler. Hükümetin istifa etmesi gerektiğini söyleyen temsilciler, cezaevlerindeki insan hakları ihlallerine son verilmesini istediler. Kocaeli'de de ÖDP, HADEP, EMEP, CHP, SES, Halkevleri, Tarım Gıda-Sen, Tuncelililer Derneği, İHD girişimi, Hacı Bektaşı Veli Vakfı, Eğitim-Sen, Emekli-Sen ve Tabip Odası ortak bir basın toplantısı yaptı. ÖDP il binasında yapılan basın toplantısında, F tipi cezaevlerine sevklerin durdurulması ve bir komisyon kurularak cezaevlerindeki gerekli düzenlemelerin yapılması istendi. Mersin'de ÖDP ve HADEP il binasında ayrı ayrı düzerlenen ve EMEP ve SİP'in destek verdiği basın açıklamalarında adalet bakanının yalanının üzerinde yakalandığı belirtilerek, operasyon sırasında ölümlerin sorumluluğunun hükümetin omuzlarında olduğunu belirtildi. HADEP tarafından yapılan açıklamada, cezaevlerine yönelik son saldırıları protesto etmek amacıyla 5 günlük açlık grevi başlatıldığı duyuruldu.
Operasyonlar kınandı
KESK Hatay Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Kasım Birtek, Tarım Gıda-Sen MYK, 78'liler Vakfı Kuruluş Girişimi Sözcüsü Celallettin Can, 68'liler Birliği Vakfı Ankara Şubesi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Sekreteri Müslüm Doğan, Haklar ve Özgürlükler Platformu, DMP ve Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu da yaptıkları yazılı açıklamalar ile operasyonları kınadılar ve duyarlı olunmasını istediler.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Çanakkale'de tutuklular gözaltında

SONRAKİ HABER

Soyer, İzmir İnsan Hakları Başkenti vizyon belgesini imzaladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa