22 Aralık 2000 03:00

Çanakkale'de tutuklular gözaltında

Çanakkale E Tipi Kapalı Cezaevi'nde operasyonlara karşı 3 gündür direnen tutuklular, dün cezaevinden çıktı.

Paylaş
Çanakkale'de tutuklular gözaltında
Çanakkale E Tipi Kapalı Cezaevi'nde operasyonlara karşı 3 gündür direnen tutuklular, dün cezaevinden çıktı. Biri ağır olmak üzere yaralı 30 tutuklu hastaneye kaldırılırken, operasyonu protesto için ilk gün kendisini yakan Fidan Kalşen, operasyonun ilk günü başından kurşunla yaralanan Dursun Önder ve adını öğrenemediğimiz bir tutuklunun yaşamını yitirdiği bildirildi. Cezaevinden çıkan son gruba ateş açan jandarmanın, sorguya aldığı tutuklulara işkence yaptığı belirtildi.
Çanakkale Jandarma Alay Komutanı Albay Kamil Çil'in yönettiği operasyonun önceki günkü bölümünde, özel timler cezaevinin üst katlarına yoğun bir harekât yaparak buradaki koğuşlara yığınak yaptı.
Yapılan aramalarda, tutukluların bu koğuşları terk ederek alt katlara indikleri belirlendi. Tutukluların söz konusu koğuşlara tekrar geri dönmemeleri için bu bölgelere birer nöbetçi tim bırakan askeri birlikler, operasyonu alt katlara kaydırdı. Operasyona önceki gün 19.30 sıralarında ara verildi.
Ailelerden suç duyurusu
Operasyonun ilk gününden beri cezaevi önünde endişeli bir şekilde bekleyen aileler ise, önceki gün Çanakkale Cumhuriyet Savcılığı'na başvurarak, "Operasyonda çocuklarının yaşamına gelebilecek en küçük zararın sorumlusunun mevcut yönetim olduğunu, bunun bir insanlık suçu olacağını, bu suçu işleyenlerin mutlak cezalandırılması gerektiğini" bildirdiler. Bu gelişme üzerine savcılık Çanakkale Güvenlik Şube Müdürü'nü, İHD Çanakkale Şube Başkanı'na göndererek, tutuklu ve hükümlülerle görüşme isteğinde bulundu. Daha sonra gerçekleşen bu görüşmede tutuklu ve hükümlü yakınlarından, "cezaevinde direnenlerin teslim alınmasının aileler tarafından yapılması" istendi. Bu istek, "Mevcut koşullar devam ettikçe bu tür görüşmelerin bir anlamının olmadığı, cezaevindekilere böyle bir dayatmada bulunulamayacağı ve cezaevindekilerin de bunu kabul etmeyeceği" gerekçesiyle geri çevrildi. Bu arada görüşmeye gidenlere, polisler tarafından "cezaevine müdahale olduğu takdirde, çok fazla can kaybı olacağının" söylendiği öğrenildi.
Operasyona dün saat 07.00'de yeniden başlanıldı. Operasyonun 3. gününde, cezaevinin spor salonunun alt katlarında barikat kuran tutuklulara "teslim olun" çağrıları yapıldı. Jandarma timleri, balistik kalkan kullanarak kuşattıkları bölgede mevzi aldılar. Operasyonu yürüten komutanlar, timlere verdikleri talimatlarda, panik yapılmamasını istediler. İlerleyen saatlerde, sinema salonunun alt bölümünde direnişi sürdüren tutuklularla, jandarma timleri karşılaştılar. Saat 10.00 sıralarında ilk olarak 2 tutuklu salon duvarının yanına açılan delikten sürünerek dışarıya çıktı. Tutukluların, jandarma tarafından tartaklandığı görüldü. 2 tutuklunun ardından cezaevinden çıkan tutuklu sayısının 30 civarında olduğu belirtildi.
Son gruba ateş açıldı
İş makinelerinin cezaevinin duvarında önceki gün açtığı deliklere yaklaşan 15-20 kişilik bir grup cezaevi avlusuna çıkarak, yaralı olan 2 tutukluyu jandarmalara verdiler. Bu grubun yetkililerle görüşmeler yaptığı öğrenildi. Operasyonun saat 13.20 sıralarında sona ermesiyle, müdahalenin ilk günü operasyonu protesto etmek için kendisini yakan Fidan Kalşen isimli tutuklunun cesedi koğuşlardan alınarak, cezaevi bahçesine çıkarıldı. Öte yandan jandarma telsizlerindeki konuşmalara göre, cezaevinden çıkan son gruba jandarma ateş açtı. Bu grupta bulunan tutukluların bazılarının yaralandığı öğrenildi. Sorguya alınan tutukluların jandarmanın baskısına ve işkencesine maruz kaldığı bildirildi. Sorgularının ardından tutukluların başka bir cezaevine nakledilecekleri ifade edildi. Operasyona katılan jandarma timleri, cezaevindeki koğuşlarda yaptıkları aramanın ardından, cezaevinin nizamiye kapısında toplanmaya başladılar.
Ailelere de baskı
Bu arada, cezaevinin çevresindeki önlemler daha da artırıldı. Cezaevinin yaklaşık 800 metre gerisinde bekleyen tutuklu yakınları, slogan atmaya başlayınca bölgeye çevik kuvvet ekipleri sevk edildi. Tutuklu aileleri, polisler tarafından sık sık slogan atmamaları konusunda uyarılırken, aksi halde dağıtılacakları tehdidi yapıldı.
Cezaevinden yaralı olarak çıkan 30'a yakın tutuklu da, Çanakkale Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Ali Rıza Aydar, Ali Kemal Mertoğlu, Ramazan Yılgın'ın da aralarında bulunduğu tutuklulardan Yılgın'ın durumunun ağır olduğu ve ameliyata alındığı bildirildi. Tutuklulardan üçünün yoğun bakım ünitesinde tedavisi sürerken, ölüm orucundaki tutukluların tedavi kabul etmediği bildirildi.
Çanakkale Devlet Hastanesi'ne sevklerin başlaması nedeniyle, hastaneye acil dışında hasta girişi yasaklandı. Hastane önünde bekleyen gazetecilerin, sevk edilen tutukluların görüntülerini almalarına engel olunurken, basın mensupları bulundukları hastane bahçe kapısından da uzaklaştırıldılar. Yaralıların götürülmesiyle birlikte hastane önüne giden tutuklu yakınlarına da bir bilgi verilmedi.
ÖNCEKİ HABER

Şartlı krediye onay günü

SONRAKİ HABER

"Ucuz et"e zam geldi, yarım kilo kıyma 19,50 TL oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa