Fotoğraf: AA

Ecevit katliamı öve öve bitiremedi

Başbakan Bülent Ecevit, ölü sayısının dün de artarak devam ettiği cezaevleri operasyonlarını "Bu teröristler artık devletle başa çıkamayacaklarını anlamış olmalılar" sözleriyle savundu.

Ecevit katliamı öve öve bitiremedi
Başbakan Bülent Ecevit, kitle örgütleri, tutuklu yakınları ve insan hakları kurumlarınca tepkiyle karşılanan cezaevi operasyonlarını "Teröristler devletle başa çıkılamayacağını anlamıştır" sözleriyle övdü. F tipi cezaevlerinin açılmasının ertelendiğini daha önce açıklamış olan Adalet Bakanı ise, F tipi cezaevlerine nakillerin sürdüğü dün de, "Bakanlığın tutumunda herhangi bir değişiklik yoktur" dedi.
Başbakanlık binasında gazetecilere, cezaevleri operasyonları konusunda açıklamalarda bulunan Başbakan Bülent Ecevit, operasyonun çok başarılı olduğunu söyleyerek güvenlik kuvvetlerini kutladı. "Zaten haftalar öncesinden uyumlu bir çalışmanın hazırlıkları başlamıştı" diyen Ecevit şöyle devam etti: "Bundan sonra devletin gerektirdiği bütün gelişmeler sağlıklı bir şekilde yerine getirilecektir. Bu cezaevleri terörist yuvası olmaktan kurtulacaktır. Sonuç milletimize hayırlı olsun. İki şehidimiz var. Onlara Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralananların kısa zamanda iyileşmelerini diliyorum. Sonuç milletimize hayırlı olsun"
Ecevit, bir gazetecinin sorusu üzerine de, "Provokasyonlar olabilir. Çok dikkatli davranmak zorundayız. Önemli olan çok büyük, çok önemli bir terörist yuvası ve yuvaları ortadan kaldırılmış oluyor. Bu önemli bir başarıdır" dedi.
Adalet Bakanlığı'na gelişinde, gazetecilere, cezaevlerinde başlatılan operasyonlara ilişkin açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ise, cezaevlerine müdahalenin, daha fazla geciktirilemeyecek, ertelenemeyecek bir anda yapıldığını öne sürerek, "Bu bir zorunluluktur" dedi. Arabulucu milletvekilleri ve meslek odası yöneticilerinin, "Bakan biz aldattı" sözlerine de karşılık veren Türk, "Hiç kimse kullanılmış, aldatılmış değildir. Bakanlığın tutumunda, herhangi bir değişiklik olmuş değildir. Ama zorunluluklar içinde olaylar, bizi bu müdahale aşamasına getirmiştir" diye konuştu.
F tipine kılıf: Zorunluyduk
Türk, tutukluların, açılmasına ölüm orucu başlatarak karşı çıktıkları F tipi cezaevlerine götürülmelerini ise, operasyon düzenlenen cezaevlerinin kullanılamaz hale gelmesiyle açıklamaya çalıştı. Türk, F tipi ve diğer cezaevlerine 490 tutuklu ve hükümlünün nakledildiğini belirterek, Sincan, Edirne, Kocaeli F tipi cezaevlerinin hizmete açıldığını ifade etti.
Bu cezaevlerinde hiçbir eksikliğin olmadığını kaydeden Türk, ayrıca, Bayrampaşa Cezaevi'nde bulunan 45 kadın tutuklunun Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi'ne nakledildiğini, PKK davasından tutuklu 87 kişinin de İstanbul Özel Tip Cezaevi'ne nakledildiğini bildirdi.
Şartla salıverme ve ceza ertelemesi yasasının çıkması halinde, cezaevlerinde bir genişleme meydana geleceğini, bu nedenle de F tipi cezaevlerine nakillerin ivedi bir sorun olmaktan çıkacağını ve F tipi cezaevlerinin hizmete açılmasının ertelendiğini ifade ettiklerini anımsatan Türk, "Ancak olayların gelişmesi, bir zorunluluk olarak, bizim F tipi cezaevlerinin bazılarına geçici olarak nakil yapmamızı zorunlu kılmıştır.
Ayrıca, af kanunu henüz çıkmış değildir. Cezaevlerinde bir genişleme meydana gelmiş değildir" diye konuştu.
İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, bir gazetecinin mahkûmlar arasındaki telefon konuşmasının "yayın yasağı"na rağmen açıklanmasını sorması üzerine ise, "Kasetler önce savcıya dinlettirildi. Savcılık, yayınlanmasında bir sakınca görmedi" karşılığını verdi.
www.evrensel.net