21 Aralık 2000 03:00

Yurdun dört bir yanında katliam

   protesto edildi

Paylaş
Yurdun dört bir yanında katliam
    protesto edildi
Cezaevlerine düzenlenen kanlı operasyon yurdun dört bir yanında protesto edildi.
Taksim'de polis saldırısı
Cezaevlerindeki operasyonlara karşı yapılan eylemler dün gecede sürdü. Taksim Meydanı'na 5 ayrı noktasına yığınak yapan polis, basın açıklaması yapmak isteyen tutuklu yakınlarına yine saldırdı. Dün saat 19.00 sıralarında İstiklal Caddesi'nden Taksim Meydanı'na yürüyüşe geçen tutuklu yakınları, polisin saldırısına uğradı.
"Katil devlet hesap verecek", "Bedel ödedik ödeteceğiz" sloganlarıyla Atatürk Anıtı'nın önünde gelen 500 kadar tutuklu yakını basın açıklaması yapmak istedi. Polisin basın açıklamasına izin vermemesinin üzerine grup, Atatürk Anıtı yolunu kesti. Polisler grubu daha sonra panzerlerden tazyikli su sıkarak dağıttılar. Daha sonra 15 kişi gözaltına aldı. Saldırıda polislerin "Vur vur" sözleri dikkat çekti. Dün akşam, Okmeydanı Murat Mahallesi, Gaziosmanpaşa, İkitelli, Vezneciler, ve Ümraniye Mustafa Kemal Mahallelerinde de protesto gösterileri yapıldı.
Ankara'da polis saldırısı
Cezaevleri katliamını protesto için Yüksel Caddesi'nde toplanan yaklaşık 30 gence, polis saldırdı. Dün akşam saat 18.00'de toplanarak, "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz", "Direne direne kazanacağız" ve "İçerde dışarda hücreleri parçala" gibi sloganlar atan gençler, dağılırken Karanfil Sokak ve Yüksel Caddesi üzerinde bekleyen çevik kuvvet polislerinin saldırısına uğradı. Olayda 22 kişi gözaltına alınırken, gözaltına alınan bazı göstericilerin yaralandıkları görüldü. Bu arada gazetecilerin de olayı görüntülemeleri engellenmek istendi. Günboyu Ankara'da gençlerin yoğun olarak bulunduğu Karanfil Caddesi girişinde önüne gelenin üzerini arayan polis, akşam saldırının ardından Ziya Gökalp Caddesi üzerindeki TSİP ve ÖDP'nin bulunduğu binanın ve SİP Genel Merkezi'nin önünde bir süre bekledi.
DİSK, KESK, TTB,TMMOB, EMEP, HADEP, ÖDP, TSİP, DBP, İHD, ÇHD, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, TİHV, TİHK, Halkevleri ve TÜMTİS tarafından oluşturulan platform, "hayat kurtarma"ya yönelik olduğu iddia edilen operasyonun derhal durdurulmasını ve tutuklu ve hükümlülerle diyaloğa geçilmesini istedi.
Tunceli'de kitle örgütü, siyasi parti ve sendikalar tarafından yaklaşık 200 kişinin katılımıyla Tunceli Postanesi önünde basın açıklaması yapıldı. F tipi cezaevlerinin ve cezaevlerine yapılan katliam operasyonunun protesto edildiği basın açıklamasının ardından Adalet Bakanlığı'na faks gönderildi. Bu sırada sık sık "Katil devlet, halka hesap verecek" ve "Devrimci tutsaklar onurumuzdur" sloganları atıldı.
Adıyaman Demokrasi Platformu cezaevlerindeki operasyonları kınayan bir basın açıklaması yaptı.
Çorum'da gözaltı
Çorum Saat Kulesi'nde yapılacak basın toplantısı için toplanan 13 kişi gözaltına alındı. Basın açıklaması öncesinde burada bekleyenlere müdahale eden polis aralarında İHD, EMEP, TÜMTİS ve Eğitim-Sen yöneticilerinin de bulunduğu 13 kişiyi gözaltına aldı. Kayseri'de de 7 kişi gözaltına alındı.
Bu arada İHD Mersin Şubesi önünde yapılan basın açıklamasına yaklaşık 100 kişi katıldı. İHD, ÇHD, 68'liler Vakfı, Yol Kültür Merkezi, TUAYDER, Eğitim-Sen, Enerji Yapı Yol-Sen, SES, BES, Tarım Gıda-İş, Tüm Yargı-Sen, EMEP, HADEP, ÖDP, SİP tarafından düzenlenen eylemde basına açıklama yapan İsmail Kartal, hükümeti istifaya çağırdı.
Tekirdağ'da EMEP, HADEP ve Trakya Üniversitesi öğrencileri önceki gün basın açıklaması yaparak hükümetin cezaevlerinde yaşanan ölüm orucundaki tutuklu ve hükümlülere yönelik müdahalelerini ve tutuklu yakınlarına yönelik saldırılarını protesto ettiler. Edirne'de, Trakya Üniversitesi'nin çeşitli fakülte ve yüksekokullarında eğitim gören yaklaşık 100 öğrenci, cezaevlerine yapılan müdahaleyi protesto etmek amacıyla dün eylem yaptı. Bodrum'da 150 kişinin katılımıyla düzenlenen basın açıklamasında konuşan İHD Bodrum Temsilcisi Hıdır Çam, cumhuriyet savcılarını göreve çağırarak, katliam düzenleyenlerin hesap vermesini istedi.
Malatya'da suç duyurusu
EMEP Malatya İl Örgütü, tutuklu yakınlarının katılımıyla parti il binasında basın açıklaması düzenleyerek cezaevlerine yapılan saldırıyı protesto etti. Açıklamayı okuyan EMEP Malatya İl Başkanı Necdet Bali, IMF programını tereddütsüz uygulayan hükümetin, 61 gündür "Devlet pazarlık yapmaz" anlayışıyla tutukluların taleplerini dinlemediğini belirterek katliamın sorumlusunun hükümet olduğunu dile getirdi. Tutuklu yakınları da üç haftadır görüş yapamadıklarını ifade ederek, çocuklarının durumundan kaygılı olduklarını söylediler. Çocuklarıyla görüşmek için cezaevine gittiklerini ve burada asker barikatıyla karşılaştıklarını anlatan tutuklu yakınları askerlerin tutuklulara görüş olmadığını söylediğini belirttiler. Daha sonra suç duyurusunda bulunmak üzere EMEP, HADEP, ÖDP, Eğitim-Sen, SES, BES yöneticileri ile tutuklu yakınları EMEP il binası önünde bir araya gelerek, adliyeye doğru yürüyüşe geçti. Grup, adliye önünde polis tarafından durduruldu. Başbakanlık, İçişleri ve Adalet Bakanlığı hakkında hazırlanan suç duyurularının savcılığa toplu olarak verilmesine izin verilmemesi nedeniyle bir grup avukat, EMEP GYK Üyesi Ender İmrek ve 3 tutuklu yakını dilekçeleri vermek üzere içeri girdi. Adliye önünde açıklama yapan EMEP Malatya İl Başkanı Necdet Bali, Malatya'daki erkek tutukluların Sincan F Tipi Cezaevi'ne gönderildiğinin açıklandığını ve yer olmaması nedeniyle bu tutukluların yaralı olarak cezaevi önünde ambulanslarda bekletildiğini belirtti.
Samsun'da engelleme
Samsun'da EMEP, ÖDP ve SİP il örgütlerinin bulunduğu bina önünde yapılmak istenen basın açıklaması polis tarafından engellendi. Polis EMEP İl Başkanı Sait Kocaman'ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 40 kişiyi gözaltına aldı.
Öte yandan Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi önünde bir araya gelen yaklaşık 300 öğrenci, sloganlarla Meslek Yüksekokulu'na yürüdü .
ÖNCEKİ HABER

Halk aldatılıyor

SONRAKİ HABER

Ahmet Davutoğlu’nun çıkışı: Meydan okumadan meydana çıkmak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa