19 Aralık 2000 22:00

F tipi operasyonu

Ölüm oruçları sürdürülen tüm cezaevlerine, gaz bombaları, silah ve iş makinalarının kullanıldığı operasyonlar düzenlendi. Tutuklular kendilerini yaktı. 8 tutuklu ve 2 jandarma öldü. Sincan F Tipi Cezaevi'ne nakiller başlatıldı.

Paylaş
F tipi operasyonu
Hükümet yetkililerinin "İnsan hayatı kurtarmak" adı altında, toplam 284 tutuklunun ölüm orucunda olduğu ve 1249 tutuklunun açlık grevine başladığı 48 cezaevinden 20'sinde, dün kanlı bir müdahele gerçekleştirdi. Gaz bombaları, iş makinaları ve silahlarla yapılan müdahalenin ardından, yaralılar hastaneye götürülürken, diğer tutuklular Sincan F tipi Cezaevi'ne sevk edilmeye başlandı.
İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan "Bartın Cezaevi'nden alınan 24 tutuklu ve hükümlü, Ankara Sincan F tipi Cezaevi'ne sevk edildi" açıklamasını, kısa bir süre önce F tipi cezaevlerinin yapımının durdurulduğunu ilan eden Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk de doğruladı.
61 gündür ölüm orucu ve açlık grevlerinin yapıldığı 48 cezaevinden 20'sinde dün saat 4.30 sıralarında başlatılan müdahale kararının, önceki gün Başbakanlık'ta Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, İçişleri Bakanı Sadettin Tantan ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı İhsan Erbaş'ın katılımıyla yapılan toplantıda alındığı belirtiliyor. 61 gündür F tipi cezaevlerinin yapımının durdurulması talebiyle ölüm orucu yapan tutuklulara "müdahele olması durumunda kendilerini yakacaklarını" ve "kendi iradeleriyle ölüm orucu yaptıklarını" açıklamalarına rağmen, saldırı gerçekleştirildi. Çanakkale Cezaevi'nde Fidan Kalşen, Bursa Cezaevi'nde Murat Özdemir, Ümraniye Cezaevi'nden Ahmet İbili ve Bayrampaşa Cezaevi'nden ismi öğrenilemeyen iki tutuklu kendilerini yaktı.
Kendilerini yaktıktan sonra arkadaşlarının bulunduğu yerden barikatın diğer tarafına geçen tutuklulara jandarmaların ateş açtığı bildirildi. Yetkililer, ölü sayısı ile ilgili resmi açıklama yapmadı. Özgür TAYAD tarafından yapılan açıklamada ise Çankırı Cezaevi'nde İrfan Ortakçı ve Aydın Cezaevi'nde Burhan Gardaş, Bursa Cezaevi'nde Mesut Örs isimli tutukluların yaşamını yitirdiği belirtildi. Çankırı Cezaevi'nde kendini yakan Hasan Güngörmez'in de vücudunda 4. dereceden yanıklar bulunduğu ve kaldırıldığı hastanede tedaviyi kabul etmediği kaydedildi. Adalet Bakanı Türk, müdahale sırasında Ümraniye ve Çanakkale cezaevlerinde iki jandarmanın öldüğünü açıkladı.
Diğer cezaevlerinden operasyonla hastaneye kaldırılan tutuklular ise, hastanelerde tedavi olmayı kabul etmedi. Bazı kaynaklar Uşak Cezaevi'nde tutuklu bulunan ve operasyondan önce de durumu ağır olan Sevgi Erdoğan'ın yaşamını yitirdiğini açıklarken, hastane yetkilileri Erdoğan'ın hastanede olduğunu belirterek, ölüm haberlerini yalanladılar. Bu arada operasyonların ardından hastanelere kaldırılan çok sayıda tutuklu, doktor tedavisini reddetti.
Durumu ağır olmayan tutukluların ise Sincan F tipi Cezaevi'ne sevk edilmeye başlandığı açıklandı. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Bartın Cezaevi'nden 24 tutuklu ve hükümlünün Ankara Sincan F tipi Cezaevi'ne sevk edildiği belirtildi. Bu bilgiyi doğrulayan Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk daha önce yaptığı açıklamalarda F tipi cezaevlerinin ertelendiğini, fiziki ve hukuki alt yapısı konusunda toplumsal mutabakat sağlandıktan sonra F tipi cezaevlerinin açılacağını açıklamıştı.
Kriz Merkezi yönetti
Bu arada, tüm cezaevlerinde aynı saatlerde düğmesine basılan operasyonların, daha önce de kamuoyunda çokça tartışılan ve ilk olarak 17 kişinin katledildiği Gazi Mahallesi olayları sırasında kullanılan Kriz Yönetim Merkezi tarafından yönetildiği bildirildi.
ÖNCEKİ HABER

İşte tahkim bu!

SONRAKİ HABER

Çanakkale depremi nedeniyle İstanbul'da çatlak oluşan bina boşaltıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa