İşte tahkim bu!

Bursa'daki raylı sistemin inşaatını yapan GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik AŞ, "markın, değer kaybetmesi sonucu zarar ettiğini" öne sürerek uluslararası tahkime gitme kararı aldı.

İşte tahkim bu!
Çok Taraflı Yatırım Anlaşması (MAI) kapsamında olan ve 57. hükümetin Anayasa hükümlerini değiştirerek yasalaştırdığı uluslararası tahkimin bir soygun mekanizması olduğu, Türkiye'deki ilk örneği ile ortaya çıktı. Bursa'daki raylı sistem Bursaray'ın inşaat işlerini yapan GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik AŞ, "markın, dolar karşısında değer kaybetmesi sonucu zarar ettiğini" öne sürerek uluslararası tahkime gitme kararı aldı.
Sendikaların, aydınların ve hukukçuların ısrarla karşı çıktığı uluslararası tahkimin nelere yol açacağı Türkiye'deki ilk örneği ile açığa çıktı. Bursa'daki raylı sistem inşaatını yapan GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik AŞ yetkilileri, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile yaptıkları anlaşmada ödemelerin markla yapılcağının yer aldığını ancak markın dolar karşısında değer yitirmesinden dolayı zarar ettiklerini savundular. Belediyeye bu zararın giderilmesi için iki kez başvurduklarını, ancak olumsuz yanıt aldıklarını bildiren şirket yetkilileri, çözüm için uluslararası tahkime gitmeye karar verdiklerini söylediler.
Ortağı yabancı
Bursaray Konsorsiyumu'nun pilot firması konumundaki Siemens'in de vekaletini alan GÜRİŞ'in, tahkime gitme konusundaki çalışmaları başlattığını kaydeden yetkililer, "Şartlar oluştu. Gelirlerimiz giderlerimizi karşılamanın çok altında kaldı. Bu birim fiyatlarla bu projeyi bitirmeye imkân yok" dediler.
Bursaray Konsorsiyumu ile büyükşehir belediyesi arasında imzalanan Bursa Hafif Raylı Sistem Projesi 1. Aşama Yapım İşleri Sözleşmesi'ne göre, tarafların herhangi bir konuda anlaşmazlığa düşmesi durumunda sorunu önce sulhen çözmeleri, bundan sonuç alamamaları durumunda ise hakeme gitmeleri öngörülüyor.
GÜRİŞ'in "Mark düşüyor" gerekçesi ile başvuracağı uluslararası tahkim; 57. hükümet tarafından "yabancı yatırımlar gelecek" diyerek geçtiğimiz yıl Anayasa hükümleri değiştirilerek yasalaştırılmıştı. Tahkim, dünyada işçi örgütlerinin, aydınların, hüukukçuların ve üreticilerin karşı çıktığı ve "tekellerin anayasası" olarak adlandırılan MAI'nin en önemli hükümleri arasında bulunuyor.
www.evrensel.net