Af yasası komisyonda görüşüldü

Cumhurbaşkanı Sezer tarafından iade edilen ceza indirimi yasası, dün Anayasa Komisyonu'nda görüşüldü. FP af yasasında devlete karşı işlenen bazı suçların ve düşünce suçlarının kapsam içine alınmasını istedi.

Af yasası komisyonda görüşüldü
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in iade etmesinin ardından, hükümetin aynen Meclis'ten geçirme kararı aldığı ceza indirimi yasası, Anayasa Komisyonu'nda görüşüldü. FP af yasasında devlete karşı işlenen bazı suçların ve düşünce suçlarının kapsam içine alınmasını istediklerini kaydederken, DYP'nin "ret" tavrı devam etti. Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli de, "Af meselesi böyle bir uzlaşma ile çıkmalı, Türkiye rahata kavuşmalı" dedi.
Ankara Ticaret Odası'nda yapılan KOSGEB Genel Kurulu'na başkanlık eden Bahçeli, genel kuruldan ayrılışı sırasında, gazetecilerin af konusuyla ilgili sorularını yanıtladı. Bahçeli, bir gazetecinin, şartla salıverme ve erteleme yasasının TBMM'de bir değişikliğe uğrayıp uğramayacağına ilişkin sorusu üzerine, "Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından, Anayasa'nın 104. maddesine dayalı olarak TBMM'ye tekrar gönderilmiş olan ceza indirimi yasası, komisyonlarda görüşülecektir" dedi.
Af yasasında bir değişiklik düşünülüp-düşünülmediğine ilişkin gazetecilerin ısrarlı sorularını da Bahçeli, "Komisyonun bileceği şeylerdir" yanıtını verdi. Gazetecilerin af ile ilgili çeşitli kesimlerden tepkilerin gelmesine devam ettiğini belirterek, "Sizin içinize sindiremediğiniz noktaları var mı?" şeklindeki sorusuna karşılık da Bahçeli, "Artık bu tür şeylere girmeyin. Türkiye'nin gündeminde bu af meselesi böyle bir uzlaşma ile çıkmalı, Türkiye rahata kavuşmalı" şeklinde konuştu.
DYP'nin oyu ret
DYP Genel Başkan Yardımcısı Ufuk Söylemez, "Adeta bir inatlaşmaya dönüştürülerek yapılmak istenen bu af tasarısına, DYP ret oyu verecektir" dedi. Söylemez, partisinin Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Bir gazetecinin, "Af Meclis gündemine geliyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?" yönündeki sorusu üzerine Söylemez, DYP'nin, en başından beri affın zamanına ve içeriğine karşı çıktığı, affın, adalet reformunun bir parçası olmadan sağlıklı olmayacağını söyledi.Söylemez, "Yeniden Meclis'e getirilmek ve adeta bir inatlaşmaya dönüştürülerek yapılmak istenen bu af tasarısına, DYP yine karşı çıkacak ve ret oyunu verecektir. DYP bu konuda en kararlı tavrı göstermiştir. Yani tavşana kaç, tazıya tut dememiştir" diye konuştu.
FP'den ölçüsüzlük eleştirisi
FP Genel Başkan Yardımcısı Bahri Zengin de, "Afta bir ölçü ortaya konmamış, herkes kendi taraftarlarının affedilmesi için bir şeyler ortaya koymuş, sonra ortaya bu ucube yasa çıkmıştır" dedi. Zengin, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de, mevcut sistemin küçük bir azınlığın mutluluğu için devlete güveni ortadan kaldırdığını, bir türlü demokratik sisteme geçilemediğini söyledi.
Bahri Zengin, hükümetin 4 maddeden oluşan Anayasa değişikliği paketinin TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşülmesinin bürokratik elitler tarafından engellendiğini kaydetti. Zengin, af konusunun 1.5 yıldır gündemde tutulduğunu, bunun da toplumda gerilimlere yol açtığını söyledi. Çıkartılan Şartla Salıverme ve Erteleme Yasası'nda bir ölçü ortaya konmadığını, herkesin kendi taraftarının affedilmesi için bir şeyler ortaya koyduğunu bildiren Zengin, "Sonuçta bu ucube yasa ortaya çıkmıştır" dedi.
Bahri Zengin, FP olarak bir af yasası hazırlanırken, devlete karşı işlenen bazı suçların ve düşünce suçlarının kapsam içine alınması, şahıslara karşı işlenilen suçların ise kapsam dışında kalması gibi bir ölçü konması gerektiğine inandıklarını bildirdi.
Cumhurbaşkanı tarafından iade edilen yasanın şartla salıvermeye ilişkin birinci maddesinin çelişkilerle dolu olduğunu anlatan Zengin, "Af yasasının ikinci maddesinin genişletilmesi, siyasi yasakların kaldırılması konusunda tavrımız sürecek" diye konuştu.
www.evrensel.net