19 Aralık 2000 03:00

Cezaevlerinde ölüm engellensin

Ankara'da ortak bir açıklama yapan EMEP, HADEP, ÖDP, SİP ve TSİP yöneticileri, 60 günü geride bırakan ölüm oruçlarının durdurulması için görüşme sürecinin yeniden başlatılmasını ve ölümlerin önlenmesini istediler.

Paylaş
Cezaevlerinde ölüm engellensin
Emeğin Partisi (EMEP), Halkın Demokrasi Partisi (HADEP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Sosyalist İktidar Partisi (SİP) ve Türkiye Sosyalist İşçi Partisi (TSİP) yöneticileri, 60 günü geride bırakan ölüm oruçlarının durdurulması için eylemci tutuklularla, Adalet Bakanlığı arasındaki görüşmelerin yeniden başlatılmasını ve ölümlerin önlenmesini istediler.
EMEP Genel Başkan Yardımcısı Haydar Kaya, HADEP Genel Başkan Yardımcısı Hamit Geylani, ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, SİP Parti Meclisi Üyesi İlhan Akalın ve TSİP Genel Başkanı Turgut Koçak, EMEP Genel Merkezi'nde yaptıkları basın toplantısında, Adalet Bakanı'nın önceki gün yinelediği "F tipi cezaevlerinin koşullar düzeltilmeden ve bu konuda toplumsal mutabakat sağlanmadan açılmayacağı" yönündeki sözlerine dikkat çektiler.
Hazırlanan ortak metni okuyan TSİP Genel Başkanı Turgut Koçak, metne imza atan partiler olarak "Adalet Bakanı'nın açıklamasının takipçisi olacaklarını" açıklayan kitle örgütü, sendika ve diğer kesimlerin takipçisi ve destekçisi olacaklarını söyledi. Başta Başbakan Bülent Ecevit olmak üzere hükümetin ve Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün kitle örgütlerinin, sendikaların ve aydınların uyarılarını dikkate almasını isteyen Koçak, bu gelişmeler ışığında sorumluları yaşanacak ölümleri durdurmaya çağırdıklarını ifade etti.
Tutuklu ve hükümlülere çağrı
"Ölüm orucunu sürdüren tutuklu ve hükümlülerin de sağlanmış olan gelişme ve ilerlemeleri değerlendirerek, hep birlikte, hücrelere izin vermeyeceğimizi bilmelerini istiyoruz" diyen ve hükümetin F tipine karşı toplumda oluşan duyarlılığı görmezden geldiğini söyleyen Koçak, hükümetin güvenlik güçlerinin provokatif tutumlarına seyirci kalarak siyasi bir sorumluluk üstlendiğinin altını çizdi. Koçak, polisin başta Ankara, İstanbul ve Trabzon olmak üzere ülkenin çeşitli yerlerinde saldırgan bir tutum gösterdiğini belirterek, bu tutumun sorunların çözümüne değil daha da zorlaşmasına hizmet ettiğini bildirdi. Koçak, "Polis denetiminde gerçekleştirilen linç girişimleri ve saldırılar sağ sol çatışması olarak gösterilmeye çalışılmaktadır. Aslında yapılmak istenen emeğe, emekçilere ve onların haklarının gaspına yönelik saldırıların perdesi olarak kullanılmaktadır" diye konuştu.
Toplumsal duyarlılığı ortadan kaldırmak için, DGM'nin F tipi protestolarına ilişkin aldığı yayın yasağı ile RTÜK'ün kapatma tehditlerine de tepki gösteren Koçak, hükümetin bu konularda sorun yaratan değil sorunları çözen olması gerektiğini vurguladı. Yaptıkları açıklamanın önümüzdeki günlerde İstanbul ve İzmir başta olmak üzere diğer illerde de yineleneceğini söyleyen Koçak, sorunların çözümü için siyasi partilerin ortak hareket etmeye devam edeceklerini dile getirdi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Esnaf eylem istiyor

SONRAKİ HABER

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrindeki maden ocağında göçük: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa