Hızlı özelleştirme için düğmeye basıldı

IMF'nin çok hızlı bir şekilde yapılmasını istediği Telekom ve THY özelleştirmeleri için ilanlar verildi.

Hızlı özelleştirme için düğmeye basıldı
Uluslararası Para Fonu (IMF)'nun kriz bahanesi ile büyük bir hızla özelleştirilmelerini istediği Türk Hava Yolları ve Türk Telekom'un özelleştirmeleri için düğmeye basıldı. İki haftadır yoğun olarak bu kuruluşları satışa hazırlayan hükümet bugün gazetelere verilen ilanlarla ihale sürecini başlattı. Özelleştirmeden Sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova, THY ve Türk Telekom'un özelleştirilmelerine ilişkin ilanların bugün yayınlandığını bildirdi. Yalova, düzenlediği basın toplantısında, Türk Telekom'un özelleştirilmesine ilişkin yapılan çalışmalar neticesinde, satış stratejisinin yeniden tespit edildiğini söyledi.
Yönetim yabancılara
Türk Telekom'da satılacak hisse oranının yüzde 20'den yüzde 33.5'e çıkarılmasına karar verildiğini belirten Yalova, Yönetim Kurulu'na bağlı faaliyet gösterecek bir stratejik hizmetler komitesi, icra komitesi kurulacağını belirtti.
Yüksel Yalova'nın verdiği bilgilere göre Telekom'un yönetimi de hisselerin yüzde 34'ünü blok olarak alacak olan stratejik ortağa, yani yabancılara verilecek. Yalova satış için yapılan düzenlemeleri şöyle açıkladı:
"Şirketler hukukuna ilişkin olarak imzalanacak anlaşmalarda belirlenecek stratejik konulara ilişkin yönetim kurulu kararlarında stratejik yatırımcıya onay hakkı verilmesine karar verildi. Ayrıca, Genel Müdür olarak stratejik yatırımcı tarafından gösterilecek adayın atanmasına ve blok satış sonrası imzalanacak anlaşma hükümlerine uyulup uyulmadığını kontrol edecek kamu ve stratejik ortak temsilcilerinden müteşekkil bir İzleme Komitesi'nin kurulması da kararlaştırıldı. "Yalova, bu kapsamda, değer tespit komisyonu ile aynı yapıda kurulmuş olan ihale komisyonu çalışmalarına devam ederek, yapılan hazırlık çerçevesinde bugün itibarıyla resmi ilana çıkıldığını belirtti.
İhale koşulları bile belli değil
IMF'nin 'hızlanın' talimatı ile hareket eden hükümet Telekom'un satışı için ihale şartlarını bile tam olarak belirleyemedi. 21 Aralık'ta yapılacak IMF İcra Komitesi toplantısı öncesi 'satacakları garantisi' vermek isteyen hükümet ihale koşullarının daha sonra belirleneceğini açıkladı. Devlet Bakanı Yalova, Türk Telekom'un ihale sürecine ilişkin bilgi verirken, teklif sahipleriyle ilgili komisyonun yapacağı yazılı ve sözlü istişareler neticesinde kesin ihale koşullarının belirleneceğini söyledi. Yalova, "Son teklif verme tarihi 14 Mayıs 2001 olarak belirlenmiştir" dedi.
www.evrensel.net