Tantan'dan eylemci polislere soruşturma

İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın, İstanbul'da başlayan ve dün de birçok ile yayılan eylemlerde sorumlu olanlar hakkında soruşturma başlatma emri verdiği bildirildi.

Tantan'dan eylemci polislere soruşturma
İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın, İstanbul'da başlayan ve dün de birçok ile yayılarak süren eylemlerde sorumluluğu bulunanlar hakkında soruşturma başlatma emri verdiği bildirildi. İçişleri Bakanlığı, çevik kuvvet personeli tarafından yapılan yürüyüşlerde sorumluluğu bulunanların müsamaha görmeyeceklerini ve yapılacak inceleme ve soruşturma sonunda haklarında gerekli yasal işlemlerin yapılacağını açıkladı.
Ecevit: İşler çığrından çıkar
Öte yandan, Başbakan Bülent Ecevit, "Polisler izinsiz olarak sokaklara dökülür ve asayişten sorumlu oldukları halde asayişsizlik etkeni olmaya başlarlarsa, işler çığrından çıkar" dedi.
Başbakanlık binasında basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ecevit, çeşitli illerde polislerin düzenlediği yürüyüşleri, ölüm oruçlarını ve Ankara'da önceki gün iki gazetecinin yaralanmasını değerlendirdi. Polisler izinsiz olarak sokaklara dökülürlerse ve asayişten sorumlu oldukları halde asayişsizlik etkeni olmaya başlarlarsa, işlerin çığrından çıkacağını belirten Ecevit, "Halk güvensizlik ve çaresizlik duygusuna kapılır. Buna da en çok polisler üzülür. Son günlerde yer alan bazı toplu polis eylemleriyle bir daha karşılaşmayacağımızı umarım" diye konuştu. Polislerin eylemde hükümet ve af ile ilgili attıkları sloganlarda kendisinin ve Rahşan Ecevit'in hedef alınmasıyla ilgili bir soruyu yanıtsız bırakan Ecevit, "Bu konuda gerekli açıklamayı yaptım" dedi. Ecevit, ölüm oruçları konusunda da yapılması gerekenleri yaptıklarını savunarak, yaşanacak ölümlerden hükümetin sorumlu olmayacağını ile sürdü.
Başbakan Ecevit, Ankara'da önceki gün F tipi cezaevlerini protesto edenlere polisin saldırdığı sırada iki gazetecinin de yaralandığının hatırlatılması üzerine de, gazetecilerin "polislerin en büyük yardımcısı olduğunu" iddia ederek, olanları üzüntüyle karşıladığını belirtti.
www.evrensel.net