13 Aralık 2000 22:00

Ayaklanma gibi!

Polisler İstanbul'un ardından dün de Adana, İzmir, Gaziantep ve Mersin'de saatlerce "Dişe diş kana kan; intikam", "Çok kan akıtacağız", "Bir polise yüz kelle" şeklindeki tehdit sloganları atarak "gösteri" yaptılar.

Paylaş
Ayaklanma gibi!
İstanbul'da önceki gün günboyu "korsan" gösteri yapan ve silahlarını havaya kaldırarak "Dişe diş kana kan; intikam", "Çok kan akıtacağız" şeklinde sık sık tehdit sloganları atan çevik kuvvet polisleri Adana, İzmir, Mersin ve Gaziantep'de de benzer görüntüler yarattılar.
İstanbul'da öldürülen polislerden Mehmet Ali Acuz'un cenazesi memleketi Hatay'a gönderilmek üzere önceki gün akşam saatlerinde havayoluyla Adana'ya getirilince çok sayıda polis havaalanı önünde toplandı. "Dişe diş, kana kan; intikam", "Bir polise yüz kelle" sloganlarına atan yüzlerce polis, Adana Emniyet Müdürü Şükrü Yetimoğlu'nun çabalarına karşın cenazeyi alarak araçlarla şehir merkezine doğru yola çıktılar. Şehir merkezinde araçlarla turlar atan polisler daha sonra Acuz'un cenazesine Hatay'a göndererek dağıldılar.
Tekbir getirdiler
Adana'daki polisler dün de sabah erken saatlerden itibaren çevik kuvvet şube müdürlüğü önünde toplandılar. Polisler, tekbirler ve "Dişe diş, kana kan; intikam" sloganları eşliğinde D-400 karayolundan 6 kilometre mesafedeki Atatürk Parkı'na kadar yürüdüler. Yürüyüşleri sırasında sık sık "Ya Allah, Bismillah, Allah-ü Ekber", "Örgütlere karşı silah kullanacağız", "İstanbul'la kalbimiz aynı atıyor", "Apo'ya idam" sloganlarını atan polisler, kendilerine engel olmak isteyen Adana Emniyet Müdürü Şükrü Yetimoğlu'nu da kenara ittiler. Yetimoğlu'nun bu sırada "Yazıklar olsun size" diye bağırdığı duyuldu. Yürüyüşlerinin sonunda Atatürk Parkı'nda oturmaya başlayan polisler, Vali Yardımcısı Muzaffer Güzeler'in taleplerin yerine getireleceği sözü üzerine dağıldılar.
Müdürlerini dinlemediler
İzmir Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı bir grup polis, Bozyaka'daki Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü önünde toplanarak Konak Meydanı'na doğru yürüdü. Bunun üzerine İzmir Emniyet Müdürü Hasan Yücesan, yardımcıları ile birlikte Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne geldi. Polislerin, Konak Meydanı'na doğru sürdürdükleri yürüyüş sırasında Emniyet Müdürü Hasan Yücesan'ın, "durmaları ve gösterilerine son vermeleri" yönündeki isteğini kabul etmeyerek, yürüyüşe devam ettiler. Hasan Yücesan'ın makam otomobili ile sayıları 800-900'u bulan polislerin önüne geçerek yürüyüşü engellemek istemesi üzerine bazı polislerin Emniyet Müdürü'nün aracına vurarak yollarına devam ettikleri görüldü.
Mersin ve Antep'te de yürüdüler
Mersin ve Gaziantep'te de çevik kuvvet polisleri sloganlar atarak yürüyüş yaptılar. Gaziantep'te Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü önünde toplanan bir grup polis, Maarif Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na kadar yürüdü. İçel Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı yaklaşık 150 polis de, Toroslar beldesinden Cumhuriyet Alanı'na kadar yürüdü. Öte yandan İstanbul'da öldürülen polislerden Tahir Toka dün Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesine bağlı Çardak beldesinde defnedildi. Mehmet Ali Acuz ise Hatay'da kalabalık bir polis topluluğunun "intikam" yeminleri eşliğinde gömüldü.
ÖNCEKİ HABER

THY'nin özelleştirme seferi başladı

SONRAKİ HABER

Turkey ranks 130th for sexual inequality out of 149 countries

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa