Kızılay'da büyük çatışma

İstanbul'da polisin tehditleri, Ankara'daki meslekdaşları tarafından F tipini protesto edenlere karşı uygulamaya sokuldu. Yaklaşık 400 kişi Kızılay Meydanı'nda polisler tarafından kıyasıya dövüldü.

Kızılay'da büyük çatışma
Cezaevlerindeki ölüm oruçlarına karşı takındığı tavıra tepki göstermek için Adalet Bakanlığı'na siyah çelenk bırakmak isteyen tutuklu ve hükümlü yakınları ile öğrencilerden oluşan grup Kızılay Meydanı'nda polislerin saldırısına uğradı. Yaklaşık 400 kişilik grubun dövülerek engellenmesinin ardından Kızılay'a küçük gruplar halinde dağılan göstericiler yaklaşık bir saat süreyle polisle çatıştı, işyerleri ile polis araçlarını tahrip etti. Sakarya Caddesi'nde dün öğle saatlerinde cezaevlerinde 54'ncü gününe ulaşan ölüm oruçlarına karşı devletin duyarsız davranmasının protesto edildiği eylemde sık sık "Bedel ödedik, bedel ödeteceğiz", "Yaşasın ölüm orucu direnişimiz" gibi sloganlar atıldı. Daha sonra kortej oluşturan topluluk Atatürk Bulvarı'na çıkarak Adalet Bakanlığı'na doğru yöneldi. Bu arada siyah çelenk bırakılması planlanan Adalet Bakanlığı önünde de kendilerini "şehit yakını" olarak tanıtan 200 kişilik bir grup hükümet aleyhine gösteri yapmaya başladı.
Polis acımasızca saldırdı
Topluluk, Kızılay Meydanı'nı geçtikten sonra kurulan polis barikatıyla durduruldu. Kısa bir bekleyişin ardından topluluk polis barikatının üzerine doğru yürüyüşe geçti. Bunun üzerine polisler de topluluğa saldırdı. Saldırı sonucunda 20'ye yakın kişi yaralandı ve grubun büyük bölümü 200-300 metre kadar geriye kovalandı. Bu arada yaralanan bazı göstericiler çevrede bir anda biriken MHP yanlılarının saldırısına uğradı.
Polis saldırısı sonrasında ara sokaklara dağılan eylemciler kısa süre içinde yeniden toplanarak, Kızılay Meydanı'na geldi ve polislere taş atmaya başladı. Meydanda bulunan bir polis aracını da tahrip eden göstericiler, panzerlerin su sıkarak harekete geçmesi üzerine ara sokaklara ve Ziya Gökalp Caddesi'ne dağıldılar. Aynı anda gruplar halinde Kızılay'da toplanan MHP'liler de olaylara müdahale etti.
MHP'lilerin saldırısı
MHP'lilerin de olaylara dahil olması üzerine Kızılay ve civarında tam bir kaos yaşanmaya başlandı. Kimi banka şubeleri, bazı işyerleri ve Fransız Kültür Merkezi'nin camları göstericiler tarafından kırılırken, DYP Genel Merkezi'ni önünde bekleyen polisler tarafından havaya ateş açıldı. MHP yanlısı gruplar da tutuklu yakınlarının açlık grevi yaptığı ÖDP İl Merkezi ile TSİP Genel Merkezi'nin bulunduğu binanın tüm camlarını kırdı. Aynı anda Çankaya Belediyesi önünde MHP'lilerle sol görüşlü gruplar arasında uzun süren bir taşlı-sopalı çatışma çıktı. Çatışmaya uzun bir süre polis tarafından müdahalede bulunulmadı.
Çatışma devam ederken Kızılay'da toplanan çevik kuvvet polisleri de İstiklal Marşı okuyarak uzun süre gösteri yaptı. Bu arada TSİP Genel Merkezi'ne giren polisler, aralarında ölüm orucu yapan yaşlı kadınların da bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.
Yüksel Caddesi, Sakarya Caddesi, Karanfil Sokak, Bayındır Sokak, Mithatpaşa Caddesi ve Kolej yönünde 20-30 kişilik gruplarla polisler arasında sık sık çıkan çatışmalarda çok sayıda işyeri ve aracın camları kırıldı. Ayrıca, göstericiler tarafından yakalanan bazı polisler kıyasıya dövüldü. Aynı şekilde polis tarafından kovalanan kimi göstericiler de MHP'lilerin saldırısına uğradı. İHD Ankara Şubesi de MHP'lilerin baskın yapma ihtimaline karşı boşaltılarak kapatıldı. Kızılay'da saat 12.30 civarında başlayan olaylar, geride savaş sonrası görüntüleri anımsatan cadde ve sokaklar bırakarak saat 15.30 civarında yatıştı.
www.evrensel.net