Irak vanaları açtı

Ay başından bu yana Yumurtalık hattına petrol pompalamayan Irak, BM ile yaptığı anlaşma uyarınca vanaları yeniden açtı.

Irak vanaları açtı
Irak, Birleşmiş Milletlerin en yetkili organı Güvenlik Konseyi'nce 6 ay süreyle uzatılan gıda karşılığı petrol programının koşullarını kabul etti ve bu çerçevede, Kerkük-Yumurtalık ve Mina El Bekr boru hatlarından yeniden petrol pompalamaya başladığı bildirildi.
Yaptırımlar Komitesi'ne yakın kaynaklar, bu konudaki anlaşmanın, Irak'ın BM Temsilcisi Büyükelçi Said Hassan ile BM yetkilileri arasında imzalandığını bildirdiler. Yaptırımlar Komitesi, Güvenlik Konseyi'ne bağlı olarak çalışıyor.
Irak'ın, ihraç edeceği petrolle ilgili olarak sunduğu petrol fiyat mekanizması da Yaptırımlar Komitesi uzmanlarınca benimsenmişti. Irak, günde yaklaşık 2.3 milyon varil petrol ihraç ederek, dünya tüketiminin yaklaşık yüzde 3'ünü karşılıyor.
BM ile Irak, aralık başında, Bağdat'ın ihraç ettiği her varil başına alıcılardan 50 sent fark talebinde bulunması üzerine anlaşmazlığa düşmüşler ve Irak petrol pompalamayı durdurmuştu. Bu sorunun çözüldüğü bildirilirken Bağdat'tan gelen bazı haberler, kafaların yeniden karışmasına sebep oldu. Henüz resmen doğrulanmayan bu haberlerde, Irak'ın alıcılardan talep ettiği ücreti 50 sentten 40 sente indirdiği, ancak bu paranın BM denetimi dışında kalan bir hesaba yatırılmasında ısrarlı olduğu öne sürüldü. Söylentinin BM kulislerinde duyulmasından sonra olaya tepki gösteren bir diplomat, "Bunun kesinlikle BM ambargosuna aykırı olduğunu ve kabul edilemeyeceğini" ifade etti.
Irak, Körfez Savaşı'ndan bu yana BM'nin izin verdiği miktarda petrol satabiliyor.
www.evrensel.net