10 Aralık 2000 22:00

F tipi cezaevleri kapatılsın

İstanbul, İzmir, Adana, Antalya ve Eskişehir'de yapılan basın açıklamalarında F tipi cezaevlerinin kapatılması bir kez daha dile getirilirken, ölüm oruçlarına karşı duyarlı olunması çağrıları yapıldı.

Paylaş
F tipi cezaevleri kapatılsın
İnsan Hakları Günü'nde ülkedeki hak ihlalleri protesto edildi. İstanbul, İzmir, Adana, Antalya ve Eskişehir'de yapılan basın açıklamalarında F tipi cezaevlerinin kapatılması bir kez daha dile getirilirken, ölüm oruçlarına karşı duyarlı olunması çağrıları yapıldı. İstanbul Sultanahmet ve Beyazıt Meydanı'nda binler F tipi cezaevlerinin kapatılması ve ölüm orucundaki tutuklu ve hükümlülerin taleplerinin kabul edilmesi için yürüdü. Meydanlarda bir araya gelen insanlar ölüm orucunun 52. gününe girildiğini ve her an ölümlerin olabileceğine dikkat çekerek hep bir ağızdan "Katil devlet hesap verecek", "Hücre ölümdür, girmeyeceğiz", "Anaların öfkesi katilleri boğacak" sloganları attı.
Beyazıt Meydanı'nda toplanan siyasi partiler, sendikalar ve kitle örgütleri ile Sultanahmet Meydanı'nda toplanan İHD'liler bir araya gelerek eylemlerini ortaklaştırdılar. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, İnsan Hakları Haftası dolayısıyla dün Sultanahmet'teki Mehmet Akif Ersoy Parkı'nda basın açıklaması yaparak, insan hakları ihlallerinin devam ettiğine dikkat çekti. Öğle saatlerinde meydanda toplanan kitlenin basın açıklaması yapmasına izin vermeyen polisle, İHD yöneticileri arasında tartışma yaşandı. Beyazıt Meydanı'ndaki basın açıklamasına katılmak için yürüdüklerini söyleyen kitlenin üzerine polis panzer sürdü. Bunun üzerine kitle ara sokaklara dağılarak Beyazıt Meydanı'na ulaştı. İHD'liler Beyazıt Meydanı'nda toplanan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), DBP, Demokratik Mücadele Patformu, Divriği Kültür Derneği, EMEP, EMO, Enerji Yapı Yol-Sen, HADEP, ÖDP, Emek Platformu, KESK, SİP, TAYAD, TUYAD ve Tohum Kültür Merkezi üyeleriyle buluştu. "Ölümler olmadan talepler kabul edilsin, F tipi kaldırılsın", "Zindanlar yıkılsın, tutsaklara özgürlük" pankartlarının açıldığı eyleme yaklaşık 2000 kişi katıldı. KESK İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Kudiş, eylemde yaptığı konuşmada, F tipi ölüm hücrelerine karşı kademeli olarak başlatılan ölüm orucunun 52. gününe girdiğini ve artık sözün bittiğini söyledi. Hükümetin derhal F tipi cezaevlerini kapatmasını isteyen Kudiş, siyasi tutuklu ve hükümlülere özgürlük sağlayacak düzenlemenin hemen yapalmasını ve Adalet Bakanı başta olmak üzere tüm hükümet üyelerinin yargılanmasını istediklerini kaydetti. Basın açıklamasından sonra kitle alkışlar ve sloganlar eşliğinde dağıldı.
'İnsan, haklarıyla insandır'
İnsan Hakları Günü'nde, İzmir'de İnsan Hakları Derneği önünde toplanan yaklaşık 1500 kişi var olan baskıları ve insan hakları ihlallerini protesto etti. 10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası etkinlikleri çerçevesine İHD tarafından Konak Meydanı'nda basın açıklaması yapıldı. Fevzipaşa Bulvarı üzerinden Konak Meydanı'na yürünen eyleme EMEP, ÖDP, SİP, HADEP, DBP, KESK, DİSK, TAYAD ve TİHV de katıldı. Burada basın açıklamasını okuyan İHD İzmir Şube Başkanı Günseli Kaya, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin maddelerini açıklarken, Türkiye'de hak ihlalleri yapılarak insan haklarının göz ardı edildiğini söyledi. "Tüm bu hak ihlalleri ekonomik-sosyal ve siyasal sistemin emekçilerden değil, sermayeden, egemenlerden yana olmasından kaynaklanmakta; tıkanıklıkların, bunalımların sorumlusu işçi, çiftçi, memur, esnaf ve emekli kesimlermiş gibi onların kazanılmış hakları gasp edilmeye çalışılmaktadır" diyen Kaya, sözlerini, "Haklarımıza sahip çıkmalı, güçlerimizi her alanda birleştirmeliyiz. İnsan, haklarıyla insandır" diyerek bitirdi.
Hükümetin tavrına protesto
Adana'da F tipi hücrelerin kapatılması talebiyle bir araya gelen çeşitli parti, sendika ve dernekler; hücreleri protesto ederek tepkilerini dile getirdiler. Dün saat 11.00'den itibaren Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu önünde toplanmaya başlayan yaklaşık 6000 kişilik kitle hücrelere tepkilerini dile getirerek hükümetin ısrarcı tavırlarını protesto etti. İHD, EMEP, HADEP, SİP, DBP, ÖDP ve Tutuklu Yakınları Derneği'nin organize ettiği eyleme katılanlar, Mumcu Meydanı'na kadar yürüyerek taleplerinı haykırdılar ve toplumun tüm kesimlerini duyarlı olmaya çağırdılar. Tertip Komitesi adına İHD Aadana Şube Başkanı Şehmuz Kaya ortak açıklamayı yaparak, cezaevlerini can pazarına çeviren ve ölümlere seyirci kalan hükümet ve başbakan Ecevit'i kınadıklarını belirtti. TUYAB üyesi tutuklu anası Fadime Şahin ise, tüm insanları duyarlı olmaya, ölümlere seyirci kalmamaya çağırdı.
Antalya'da faks eylemi
Antalya Demokrasi Platformu almış olduğu karar doğrultusunda Antalya PTT Baş Müdürülüğü
önünde toplanan siyasi parti ve kitle örgütü üyesi 300 kişi, F tipi cezaevlerini protesto ve faks eylemi gerçekleştirdi. Eskişehir Hücre Karşıtı Platform dün de Selami Vardar iş Merkezi önünde bir basın açıklaması yaptı. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı basın açıklamasında önceki gün Migros önünde yapılan basın açıklamasına polisin saldırması da protesto edildi, göz altına alınan 44 kişinin serbest bırakılması istendi.
Gemlik'te EMEP, HADEP ve ÖDP tarafından ÖDP il binasında bir basın açıklaması düzenlenerek talepler kabul edilene kadar mücadelenin yükseltileceği vurgulandı.
F tipi cezaevi uygulamasına karşı İsveç'te de duyarlılık ve tepkiler artıyor. 4 haftadan beri her cumartesi günü Stockholm'de yapılan eylemlere kamuoyunun desteği artarken, olaya İsveç basını da yer vermeye başladı. Faşizme Karşı Mücadele Platformu'nun çağrısıyla yapılan eylemlere katılımlar artıyor.
Zonguldak'ta açlık grevi
Zonguldak'ta SİP binasında ölüm orucundaki tutuklularla dayanışma amacıyla EMEP, ÖDP, SİP il başkanları, yazarımız Fahri Bozbaş ve iki tutuklu yakını 2 günlük açlık grevine başladı. Açlık grevi öncesi, Fahri Bozbaş, gazetemizin dünkü sayısında yayınlanan "52. Gün ve 10 Aralık" başlıklı yazısını okurken, yapılan açıklamada, tutukluların F tipine yönelik talebinin kabul edilmesini istendi. Elazığ Şubesi Başkanı Cafer Demir, yazılı bir açıklama yaparak bugüne kadar Elazığ'da F tipine yönelik gerçekleştirilen eylemleri sıralayarak duyarlılığın artırılması çağrısı yaptı.
ÖNCEKİ HABER

Çözüm arayışı

SONRAKİ HABER

Hakim ve savcı sınavında 70 puan barajı yeniden yasalaştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa