Çözüm arayışı

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün, F tipi cezaevlerinin açılışının ertelendiğini ve konuyu tartışmaya açarak belirli bir toplumsal mutabakat sağlamayı amaçladıklarını açıklamasının ardından gözler cezaevlerine çevrildi.

Çözüm arayışı
Tutukluların, kapatılması için ölüm oruçları yaptıkları F tipi cezaevleriyle ilgili olarak, önceki gün Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk tarafından yapılan, "F tipine nakiller, başka bir deyişle F tipi cezaevlerinin açılışı ertelenmiştir" açıklamasının ardından, taraflar arasında aydınlar aracılığıyla başlayan görüşmeler dün de sürdü.
Adalet Bakanı Türk'ün, F tipini fiziki yapıları da dahil olmak üzere tartışmaya açmak için, F tipinin açılışının ertelendiğini yönündeki açıklamasının, ölüm orucundaki tutuklularca tatmin edici bulunmadığı bildirildi.
İnsan Hakları 2000 etkinlikleri kapsamında Tepebaşı TÜYAP'ta yapılan 'İnsan Hakları ve medya' konulu sempozyumda konuşan gazeteci-yazar Oral Çalışlar ve gazeteci Can Dürdar, önceki gün Bayrampaşa Cezaevi'nde ölüm orucunda olan tutuklularla yaptıkları görüşme hakkında bilgi vererek, ölüm orucu eylemlerinin bitirilmesi için henüz bir çözüm umudu belirmediğini söyledi.
Gazeteci-yazar Oral Çalışlar, cezaevlerinde yapılan "ölüm orucu" eylemlerinin bitirilmesi için henüz bir çözüm umudu belirmediğini kaydederek, "Bakanlık tarafından yapılan açıklamayı, ölüm orucu tutanlar tatmin edici bulmuyorlar" dedi. Çalışlar, ölüm oruçlarının bitirilmesi için önceki gün Bayrampaşa Cezaevi'nde ölüm orucu tutanlarla görüştüklerini hatırlattı. İçerdeki insanların temel kaygısının şimdiye kadar verilen sözlerin ertelenerek çözülmeye çalışıldığı yönünde olduğunu, ancak verilen sözlerin tutulmadığını söylediklerini aktaran Çalışlar, 1996'daki açlık grevi ve ölüm oruçları sırasında da benzer sözler verildiğinin söylendiğini, daha sonra hiçbir sözün yerine getirilmediğinin ifade edildiğini belirtti. Çalışlar, şöyle konuştu:
"İçerdekiler, F tipi cezaevi sisteminin tamamen kaldırılmasını istiyorlar. Bu devam ettiği sürece de ölüm oruçlarını sürdüreceklerini söylüyorlar. Bugün gazetelere yansıyan umutlar da doğru değil. Ölüm oruçlarının bitirilmesi için henüz bir çözüm umudu yok. Bakanlık tarafından yapılan açıklamayı, ölüm orucu tutanlar tatmin edici bulmuyorlar. F tipi cezaevleri yerine 15-20 kişilik koğuşları kabul edebileceklerini, bu yerine getirilmeden ölüm oruçlarının bitmeyeceğini söylüyorlar."
Gazeteci Can Dündar da, F tipi cezaevi konusunun kamuoyu tarafından pek iyi algılanmadığını kaydetti. Ellerini sıktıkları ölüm orucu eylemi yapan mahkûmların, bir hafta sonra ellerini sıkamama düşüncesinin ve onların içinde bulunduğu durumun kaygı verici olduğunu söyleyen Dündar, kamuoyunun, bu mahkûmların niçin eylem yaptıklarını tam olarak bilmediğini ifade etti. Dündar, içerdeki mahkûmların "Tek kişilik hücrelerde bugün değilse yarın öleceğiz. F tipi ölüm getiriyorsa, biz ölerek bunu kamuoyuna gösterelim" diye düşündüklerini aktardı. Mahkûmların, Türkiye'de demokratikleşme isteyen herkesin sahip çıkması gereken talepleri de olduğunu ifade eden Dündar, F tipi cezaevi uygulamasının ertelenmesinin sorunu çözmeyeceğini, mahkûmların bu görüşte olduğunu bildirdi. Dündar, "Korkum şu ki, ölümler pahasına olacak çözüme doğru gidiyoruz" dedi.
Can Dündar, ölüm orucu eylemi yapanlar arasında Şartla Salıverme ve Erteleme Yasası'ndan yararlanacak olanlar da bulunduğunu vurgulayarak, "Bu kişiler yarın özgür olmakla, ölmek arasında bir tercihle karşı karşıyalar. Ancak onlar ölümü tercih ettiklerine göre durumun ciddiyeti ortadadır" diye konuştu. Ne Adalet Bakanlığı'nın ne Başbakanlık'ın ne de medyanın bunca gün geçmesine rağmen cezaevlerindeki durumu anlayamadığını belirten Dündar, kamuoyunun duyarsızlığını eleştirdi. Oral Çalışlar ve Can Dündar daha sonra, Bayrampaşa Cezaevi'ne gitmek üzere panelden ayrıldı.
www.evrensel.net