09 Aralık 2000 03:00

Diyarbakırlılar yeni bir GAP TV istemiyor

Genelkurmay'ın "PKK talebi" diyerek karşı çıktığı Kürtçe TV için halk, "Yeni bir GAP TV istemiyoruz" diyor. Diyarbakırlılar, Kürtçe TV kurma girişimleri için, "Devletin kuracağı TV de kendisine benzer" diyor.

Paylaş
Diyarbakırlılar yeni bir GAP TV istemiyor
Derya Karaçoban - Mehmet Aslanoğlu
MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun'un açıklamalarıyla tekrar alevlenen ve Genelkurmay Başkanlığı'nın "PKK talebi" diyerek karşı çıktığı Kürtçe TV'ye halk kuşkulu yaklaşıyor. 15 yıl boyunca çektiklerini düşünen Diyarbakırlılar, Kürtçe TV kurma girişimleri için, "Devletin kuracağı TV de kendisine benzer" diyor.
Mardinkapı'da oturan Ahmet Karaduman, "Kürtler ve Türklerin eşit haklara sahip olmasını istiyoruz. Annem Türkçe bilmiyor. Kürtçe TV izlemek istiyor" derken devletin güdümünde kurulacak bir Kürtçe TV'nin yanlı olabileceği kaygısını taşıdığını söyledi. Karaduman, "Televizyon kurulacaksa tarafsız olmalı. Devletin denetiminde olmamalı" dedi.
Üniversite sınavlarına hazırlanan Mustafa Özcan ise "Hadi Kürtçe TV kuruldu diyelim. Biz anadilimizde televizyon da gördük. Ya resmi dairelerde? Örneğin annem hastaneye ben olmadan gidemiyor. Çünkü derdini Kürtçe anlatmaya çalışıyor. Fakat karşısındakiyle bir iletişime geçemiyor. En azından devlet dairelerinde, mahkemelerde Kürtçe tercümanlar kullanılmalı. Bu geçici bir çözüm olabilir. Köklü çözüm ancak Kürtçeyi yasaklayan yasaların ortadan kaldırılmasıyla olabilir. Yoksa Kürtçe TV kurmak sadece TRT'nin bir kanal daha kazanmasından başka bir işe yaramaz" şeklinde konuştu.
Kürtçe TV var; asıl sorun göç
Kürtçe yayın yapan televizyonların olduğunu hatırlatan soğuk hava deposu işçisi Arif Taşdemir, "Şimdi acil olan şey köye dönüş projesini hayata geçirmektir. Bu bence Kürtçe TV kurulmasından daha önemli. Halk Diyarbakır'ın kenar semtlerinde açlıkla yüz yüze. Perişan durumda. Kürtçe TV zaten var. Devlet bunun meşruluğunu kabul etsin yeter. Bu hak bizim için yeni değil. Yıllardır Kürtçe TV izliyoruz. Devlet içerisinde genel af, köye dönüşler, kültürel hakların tanınması ve işsizliği önlemek gibi maddelerin bulunduğu bir çözüm paketini hayata geçirmeli. Aksi takdirde Kürtçe TV kurarak ne Kürt sorunu çözülebilir, ne de toplumsal gerginlikler azalabilir" dedi.
'Bize faydası olmaz'
DÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğrencisi Beritan Işık, Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihine bakıldığında durup dururken bir çıkarı olmadan kimseye bir hak vermediğine değinerek "Kürtçe TV kurulmasına karşıyım. Daha doğrusu devlet eliyle kurulup RTÜK kuralları çerçevesinde yayın yapacak bir televizyonun bize bir faydası dokunmaz" diye konuştu.
"Bizim istediğimiz şekilde, bizim hak ve hukukumuzu savunan, Kürtlerin politika yapabileceği, kendini geliştirebileceği bir televizyon istiyoruz" diyen Bese Yılmaz, insan hakları, kadın hakları, Kürt kültürü, Kürt tarihi gibi konularda programların yapılarak özgür bir tartışma platformunun oluşturulması gerektiğini belirtti. Kürtlerin tek sorununun Kürtçe TV olmadığına değinen Yılmaz, kimlik sorunu, anadilde eğitim gibi sorunlar yaşadıklarını belirterek "Kendimizi savunamıyoruz. Lice'de köyüm ve evim yakıldı. Maddi ve manevi yönden çok yıkıldık. Bu zararlarımızın tazmin edilmesini istiyoruz" dedi.
Kurulması planlanan Kürtçe TV'nin gelenek ve göreneklere uygun yayın yapmasını isteyen Zeycan Duman ise "TRT GAP gibi bir televizyon istemiyoruz. Ezilen halkımızın sorunları yansıtılmalı. Kültürel, sanatsal, ekonomik yönden geliştirici programlar içermelidir" dedi. Zeycan Duman, Kürtçe eğitim veren okulların açılması gerektiğini de sözlerine ekledi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İnsan hakları; bir gün gerekir!

SONRAKİ HABER

Kartal’da çöken binanın enkazından rant mı çıkacak?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa