İngiltere-Fransa atışması

Fransa, Nice zirvesinde NATO'ya açıkça bayrak açtı. Cumhurbaşkanı Chirac'ın NATO karşıtı sözlerine yanıt İngiltere Başbakanı Tony Blair'den geldi.

İngiltere-Fransa atışması
Nice'deki Avrupa Birliği zirvesinde konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, AB askeri varlığının, ABD güdümündeki NATO'dan bağımsız olmasını istedi. Chirac'ın ilk kez bu kadar açıkça dile getirdiği ABD karşıtı talep, İngiltere Başbakanı Tony Blair tarafından tepkiyle karşılandı.
Ev sahibi lider olarak önceki gün zirvenin açılış konuşmasını yapan Chirac, Avrupa savunma gücünün "NATO ile koordineli", ancak "planlama ve operasyon anlamında bağımsız" olması gerektiğini söyledi.
Blair NATO'ya siper oldu
Chirac'ın sözlerinden sonra kürsüye çıkan İngiltere Başbakanı Blair, bu görüşlerin "pek olumlu olmadığını" dile getirdi. Blair, "NATO'nun dahil olmak istemediği bazı operasyonlar olabilir. Ama kullanılacak olan kaynaklar hâlâ NATO'ya aittir ve bu nedenle, askeri planlama kapasitesi NATO içinde kalmalıdır" diye konuştu. Blair, NATO'dan ayrı bir askeri planlamanın "düşünülemeyeceğini" söyledikten sonra, Nice'den çıkacak askeri kararın "hem NATO, hem İngiltere tarafından desteklenecek, Fransa'nın da gücüne gitmeyecek" bir karar olması gerektiği fikrini dile getirdi.
'De Golcü' suçlaması
Fransa'nın, savunmayı "geliştirilmiş işbirliği" alanlarından biri yapma girişimi de, İngiltere tarafından öfkeyle karşılandı. Bu terim, bazı AB devletlerinin kendi içlerinde özel bir işbirliği kurarak diğer Avrupa devletlerinin önünde ilerlemesini kapsıyor. İngiliz diplomatlar, Fransa Cumhurbaşkanı'nın "De Golcü" bir tutum alarak tribünlere oynadığını" öne sürdüler. Chirac'ın 2002 yılında seçimlerle karşı karşıya olduğunu söyleyen bir diplomat, bu nedenle Fransa Cumhurbaşkanı'nın sözlerinin "iç kamuoyuna yönelik" olduğunu öne sürdü. Fransız yetkililer, niyetlerinin Fransa ile İngiltere arasında gerginlik çıkarmak olmadığını belirttiler. Ancak Chirac'ın sözcüsü, "Avrupa askeri gücü NATO'ya tabi kılınamaz" demekten de geri durmadı.
Clark'tan yeni uyarılar
Bu arada, ABD Savunma Bakanı William Cohen tarafından Nice zirvesi öncesinde dile getirilen tehditvari uyarılar, başka ağızlardan devam ediyor. NATO Kumandanlığı'ndan emekli olan Orgeneral Wesley Clark, NATO'nun "Avrupa'nın birinci güvenlik kurumu olarak kalması gerektiğini" söyledi. Clark, "Avrupalıların kendi savunma kapasitelerini güçlendirmeye hakları var, ama NATO'nun ilk tercihleri olacağına dair ABD'yi temin etmelidirler" dedi.
www.evrensel.net