Genelkurmay:

   'PKK siyasallaşma çabasında'

Genelkurmay:
    'PKK siyasallaşma çabasında'
MİT Müsteşarı Atasagun'un açıklamalarıyla tekrar gündeme gelen Kürtçe TV konusunda sessiz kalmayı tercih eden Genelkurmay Başkanlığı, dün sessizliğini bozdu. Genelkurmay, bu konuyu PKK'nin siyasallaşma çabası olarak değerlendirdi.
Genelkurmay Başkanlığı tarafından açıklanan 6 sayfalık "2000 Yılı Değerlendirme Raporu"nda, Kürtçe TV'nin AB ilişkileri ile birlikte gündeme geldiği belirtildi.
PKK silahla yapamadığını barış adı altında gerçekleştirme çabasında" denildi. PKK ile yapılan çatışmalar, öldürülen ve yakalanan PKK militanları hakkında sayısal bilgilerin verildiği açıklamada, "terörün önemli ölçüde gerilediği ve silahlı gücünü yitirmesinin ardından bazı söylemleri kullanarak siyasallaşma çabası içinde olduğu" söylendi. Özellikle etnik kimlik, anadilde eğitim, Kürtçe radyo ve televizyon, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi gibi taleplerin ortaya atıldığının belirtildiği açıklamada, "2000 yılında yaşanan bazı olaylar ve bazı birimlerin PKK'yı muhatap alacak kadar ileri gitmelerinin geçmişte yaşananları ve bazı şüpheleri akıllara getirdiği" söylendi. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Kıbrıs'ta birinci raund emekçilerin
Nazlı Şahin
KKTC'de dün, saat 11.00'de IMF ve Ankara patentli ekonik paketi görüşmek için bir araya gelen Meclis Alt Komisyonu, meclis önünde yapılan eylemler sonucunda görüşmeyi ileri bir tarihe erteledi. Komite'de yer alan milletvekileri halkın yoğun tepkisi ve kendi üzerlerindeki baskılardan dolayı bu şartlarda paketi görüşemeyeceklerini dile getirdiler.
Meclis Alt Komitesi'nin toplandığı saatlerde Meclis önünde bir araya gelen 1500 kişilik gurup, "Birlik mücadele dayanışma", "Pakete hayır" sloganlarıyla meclise doğru yürüyüşe geçti. 150 kişilik polis gurubunun barikat kurarak kitlenin meclis önüne gelmesine engel olması üzerine, meclisin arka kapısına dolanan grup, attığı sloganlarla hükümeti ve Cumhurbaşkanı Denktaş'ı istifaya çağırdı.
Kitlenin bu tepkisi karışında, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP)'nden Ali Talat ve Serdar Denktaş meclisten dışarı çıkarak gurup adına oluşturulacak bir komite ile görüşmeye hazır olduklarını ifade ettiler. Sendika başkanlarından oluşan komite mecliste görüşmelerini sürdürdüğü esnada, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Başkanı Mehmet Süleymanoğlu, dışarıda bekleyen kitleye, "Sayın Musafa Akıncı, Başbakan Eroğlu'nun sözcülüğünü üstlenmiş durumdadır. Akıncı, söylemlerinde 'Halk bizi seçti' diyor. Bu halk bir daha sizi seçer mi? Buyurun referandum yapın. Bakalım halk paketi istiyor mu?"
Devlet terörü yaşanıyor
Meclisteki görüşmenin ardından, TÜRK-SEN Başkanı Önder Konuloğlu, Meclis Başkan Yardımcısı ve Demokrat Parti Genel Başkanı Salih Coşar'ın kendilerine yönelik birtakım suçlamalarda bulunduğunu, kendilerinin ise, diyalog çağrısı yaptıklarını, konsolidenin durdurulması ve ücretlerin peşin ödenmemesi kararının iptal edilmesini talep ettiklerini belirtti.
Coşar'ın, bu ülkede devlet terörünün yaşandığını, dayatılan bu paketin Kıbrıs halkına zorla kabul ettirilemeyeceğini itiraf ettiğini söyleyen Konuloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz buradan seleniyoruz. Bugün meclis önündeyiz. Yarın bütün ada Lefkoşa'dadır. Bu halk sizi paketinizle birlikte paketleyip Ankara'ya göndermeye kararlıdır."
Kıbrıs Türk Amme Memurları Başkanı Ali Seylani, hükümet sözcüsü Salih Minoğlu'nun 'Sakin olmalıyız' şeklindeki sözlerine tepki göstererek, Hitler ve Mussolini'nin de faşizmlerinin de binlerce insanı keserken çok sakin olduklarını ve kendilerinin kesilmelerine izin veremeyeceklerini belirtti. Seylani'nin sözleri "Kahrolsun faşizm" sloganlarıyla kesildi.
Görüşmeler bütçeden sonra
CTP'den Mehmet Ali Talat, Meclis Alt Komitesi'nin 21 Aralık'a kadar sürecek olan bütçe görüşmelerinden önce bir daha toplanmayacağını ve görüşmeleri ertelediğini açıkladı.
Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP)'nin meclis komisyonu adına Hüseyin Angulemli sendika başkanlarından oluşan komiteyle basın açıklaması düzenleyerek, kendilerinin parti olarak dayatmaları yanlış bulduklarını, bazı alanlardaki grevlerin yasaklanmasını da tasvip etmediklerini şimdilik paketin görüşülmesini askıya aldıklarını dile getirdi.
Öte yandan sivil havacılık kurumlarında ve bazı santrallerde grevleri yasaklayan hükümet dün, tüm Elektrik Kurumu'ndaki grevi yasakladı. Diğer sektörlerde ise genel grev kararlılıkla sürdürülüyor.
www.evrensel.net