Fotoğraf: AA

Görüşmeler hızlandı

İstanbul, Bursa, Sivas ve İzmir'de heyetler, ölüm orucu yapan tutuklularla görüştü. Görüşmelerden bir sonuç çıkmadı.

Görüşmeler hızlandı
İstanbul, Bursa, Sivas ve İzmir'de, aralarında cumhuriyet savcılarının da bulunduğu heyetler, cezaevlerine giderek ölüm orucundaki tutuklularla görüştüler.
TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nun 3 üyesi, Bayrampaşa Cezaevi'nde görüşme yaptıkları ölüm orucundaki tutukluları, eylemlerinden vazgeçiremedi. TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi olan DYP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, FP Rize Milletvekili Mehmet Bekaroğlu ve DSP Muğla Milletvekili Tunay Dikmen, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Ferzan Çitici ve İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman'la birlikte, Bayrampaşa Cezaevi'ne gitti. Burada ölüm orucunda olan 20'ye yakın tutukluyla görüşme yapan komisyon üyeleri daha sonra cezaevinden ayrıldı. Bu arada, ölüm orucunda 48. güne giren 3'ü kadın 13 tutuklunun eylemine, dün de 5'i kadın 18 tutuklunun daha katıldığı öğrenildi.
Eylemler devam ediyor
Bursa'da, Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Emin Özler, Cumhuriyet Savcısı Nasuh Akça, Bursa Barosu Başkanı Ramazan Hoça ve Bursa Tabip Odası Başkanı Müfit Parlak'tan oluşan heyetin, ölüm orucu başlatan 16 tutuklu ve hükümlüyle görüştüğü bildirildi. Baro Başkanı Hoça yaptığı açıklamada, mahkûmların ölüm orucunu sürdüreceklerini söylediklerini bildirdi.
Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Nadir Özkardaş'ın da beraberindeki heyetle, 45 gündür açlık grevinde bulunan DHKP-C davası tutuklusu Kaan Ünsal ile görüştüğü öğrenildi. Görüşmeye ilişkin açıklama yapan bir yetkili, Ünsal'ın, açlık grevini bugünden itibaren bırakacağını, istekleri yerine getirilmediği takdirde 10 gün sonra ölüm orucuna tekrar başlayacağını söylediğini bildirdi.
İzmir'de ise önceki gün İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Fatih Sürenkök, hekimler, İzmir Barosu Başkanı Noyan Özkan ve Cumhuriyet Başsavcı Yardımcıları'ndan oluşan bir heyet Buca Cezaevi'nde ölüm orucundaki tutuklularla görüştü. Görüşmeden sonra yapılan açıklamada, tutukluların sağlık durumlarının risk altında olduğu vurgulandı.
www.evrensel.net