74 çocuk ölümü bekliyor

Dünyada 18 yaşından küçük çocukları idam eden sadece 6 ülke kaldı. Bunlardan biri de ABD. Son 27 yılda 17 çocuğu idam eden ABD'de, 74 çocuk da ölüm gününü bekliyor.

74 çocuk ölümü bekliyor
Amerika Birleşik Devletleri, çocukları idam eden 6 ülkeden biri. Son 27 yılda 17 çocuğu idam eden ABD'de, 74 çocuk da idam için gün bekliyor.
ABD Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, ülkede 1973 yılından bu yana 18 yaşın altında suç işlemiş 17 çocuk idam edildi. Açıklamada, 18 yaşını doldurmadan suç işlemiş 74 mahkumun daha ölüm cezasına çarptırıldığı ve idam gününü beklediği belirtildi.
Çoğu eyalet öldürüyor
ABD'de idam cezası uygulanan 38 eyaletin 23'ünde, 18 yaşın altındayken suç işlemiş mahkumlara idam cezası uygulanıyor. Konuyla ilgili politikanın, 1988 yılında Amerikan Yüksek Mahkemesi tarafından da desteklenmiş olduğu kaydedildi. Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen çocuk mahkumların hakları ile ilgili anlaşmada, 18 yaşın altında suç işleyenlerin, şartlı tahliye şansı verilmeden idam veya ömürboyu hapse mahkum edilmemeleri isteniyor.
ABD Başkanı Clinton'ın 1995 yılında imzaladığı anlaşma, ABD Senatosu tarafından onaylanmadı. Af Örgütü'ne göre; ABD, 1990 yılından beri 18 yaşından küçük mahkumları idam eden 6 ülkeden biri. Bu ülkeler, ABD, İran, Suudi Arabistan, Yemen, Nijerya ve Pakistan olarak sıralanıyor.
www.evrensel.net