Sıra genel grevde

2001 bütçesine ve IMF dayatmalarına karşı 1 Aralık'ta işbırakarak alanlara çıkan emekçiler, bunun sadece bir uyarı olduğunu söylediler.

Sıra genel grevde
1 Aralık Cuma günü 2001 bütçesine ve IMF dayatmalarına karşı işbırakarak alanları dolduran kamu emekçileri ve işçiler, "Sonuç alıncaya kadar eylem" yapılmasını istiyor. Adana'da Uğur Mumcu Meydanı'nda miting yapan işçi ve emekçiler de yakalanan birliğin devam ettirilmesi ve bundan sonra genel grevin örgütlenmesi gerektiğini ifade ettiler.
EMO Adana Şube Başkanı Tuncay Özkul, 1 Aralık eylemine TMMOB olarak tüm güçleriyle katıldığını belirterek, "Alandaki eylemlere katılım yeterli olmasa da başlangıç açısından iyi bir gelişme. Bu eylemler ısrarlı ve kararlı bir şekilde devam etmeli. Biz EMO olarak tüm güçlerimizi katmaya hazırız" dedi.
İşçi sendikalarının yetersiz düzeyde katılmasını eleştiren EMO Şube Başkanı Özkul, yakalanan birlikteliğin korunup geliştirilmesi gerektiğini ifade ederek, hükümete ancak bu şekilde geri adım attırılabileceğini söyledi.
Ankara'nın kulakları sağır
TÜMTİS üyesi ambar işçisi Hakan Çokranlar da işçiden emekçiden yana karar alan, IMF'nin değil milyonların sesine kulak veren bir hükümet istediklerini belirterek, şunları söyledi: "Ankara'nın kulakları sağır. Milletvekilleri kendi ceplerini düşünüyor. Taleblerimizi kabul ettirmek için genel grev genel direnişe gitmeliyiz."
Tek Gıda-İş üyesi TEKEL Sigara Fabrikası işçisi Kadriye Bilici ise işçi ve memur birlikteliği devam ettiği sürece kazanım sağlanabileceğini ifade ederek, "Tüm çalışanlar dil, din, mezhep ayrımı yapmadan birleşirsek kazanacağız. Çünkü bu ekmek kavgasıdır" diye konuştu. Her türlü eylemle haklarını arayacaklarını söyleyen Bilici, TEKEL'deki eylemlere de devam edeceklerini belirtti.
Bu sadece uyarıydı
TEKEL Makine-Paket işçisi Tek Gıda-İş Sendikası üyesi Zeynep Solur, emeklerinin karşılığı için mücadele ettiklerini söyledi. TEKEL'deki özelleştirme girişimlerine de değinen Solur, "TEKEL'e yıllarca emek verdik. Bırakıp gitmeyeceğiz. Gerekirse her türlü eylemi yapacağız" dedi. Solur da birlikteliğin devam ettirilmesini istedi.
KESK'e bağlı BTS Adana Şube Sekreteri Nejat Okyay, 1 Aralık'taki eylemin sadece uyarı niteliğinde olduğunu belirterek, "Hükümet emekçilerin taleplerini görmemekte, duymamakta ısrar ediyor. Biz de taleplerimizi almada ısrarcı olmalıyız. Bu eylemin sorası genel grevdir. Bu açıdan yapılan işbırakma genel grevin provası olarak gerçekleşti" diye konuştu. Okyay, eylemin sürekli olması için çaba göstereceklerini söyledi.
Birliktelik sürecek
Bu arada önceki gün bir basın toplantısı düzenleyen Adana Emek Platformu Dönem Sözcüsü Memur-Sen Adana Şubesi Basın Sözcüsü Mehmet Emin Gül, "Memur-Sen'lisi, KESK'lisi, Kamu-Sen'lisi, DİSK'lisi, Türk-İş'lisi yan yana, omuz omuzaydı. Öğretmenler, mühendisler, eczacılar, belediye çalışanları, emekliler ve daha niceleri, kardeşçe, tek yürek ve tek yumruk oldular" dedi.
1 Aralık eyleminin Türkiye'de değilde başka bir ülkede yapılması durumunda hükümetin istifa edeceğini belirten Gül, ama hükümetin halen aymazlığını sürdürdüğünü, IMF ve DB'dan medet ummaya devam ettiğini söyledi.
Cottarellisiz bir hükümet
Emekçiler meydanlarda tüm dünyaya sesini duyururken, hükümetin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan yüzde 10'luk zammı geçirdiğine dikkat çeken Gül şöyle devam etti: "Biz hep dimdik beraber olacağız. Onların koltuklarını sallayacağız. Görüş ayrılıkları devri sona ermiştir. Sendika hakkımız verilene kadar, tasaruflarımız derhal ve nakit olarak ödenene kadar, hortumculardan hesap sorulana kadar, Cottarellisiz bir hükümet kurulana kadar yakalarını bırakmayacağız. Asla vazgeçmeyeceğiz. Pes etmeyeceğiz. Eylemlerimizin ardı arkası kesilmeyecektir. Hakkımızı alana kadar direneceğiz."
www.evrensel.net