Gözaltı ve saldırılar tepki topladı

Emek Platformu'nun işbırakma eylemi çerçevesinde, Zonguldak ve ilçelerinde gözaltına alınan 186 kamu emekçisinden 181'i serbest bırakıldı.

Gözaltı ve saldırılar tepki topladı
Emek Platformu'nun işbırakma eylemi çerçevesinde, Zonguldak ve ilçelerinde gözaltına alınan 186 kamu emekçisinden 181'i serbest bırakıldı. Eylemi engellemeye çalışan jandarma ve polisin kurduğu barikatı aşmak isteyen emekçilerden Zonguldak'ta 1, Alaplı ilçesinde 5 ve Ereğli ilçesinde de 180 olmak üzere toplam 186'sı gözaltına alınmıştı. İfadelerinin alınmasından sonra serbest bırakılan 181 emekçi, bugün savcılığa çıkarılacak. Orkam-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Durmuş ile Ereğli Eğitim-Sen Başkanı Orhan Köse, Maden-Sen Şube Başkanı Halis Özay, Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Şahin Ören ve İnsan Hakları Derneği Şube Başkanı Metin Şahintürk ise halen gözaltında tutuluyor.
İşbırakarak alanlara çıkan emekçilere bazı illerde yapılan saldırı ve gözaltılar da tepki topladı. Enerji Yapı Yol-Sen tarafından yapılan yazılı açıklamada Sinop, Urfa ve Karadeniz Ereğlisi'nde yaşanan gözaltılar kınanarak, gözaltına alınan emekçilerin serbest bırakılması istendi. Eğitim-Sen'den yapılan açıklamada da baskılar kınanarak, "Baskılar bizi yıldıramaz ve durduramaz. Emekçiler birlik içinde ve bilinçle demokratik hak ve özgürlük mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir" denildi. Orkam-Sen de yazılı açıklamayla gözaltıları kınadı.
Emeğin Partisi Urfa İl örgütünden yapılan açıklamada ilde işbırakan emekçilere Ahmet Bahçıvan İşhanı önünde yapılan polis saldırısı kınanarak, eylemle ilgisi olmayan kişilerin bile aralarında bulunduğu 50 kişinin sorgusuz sualsiz gözaltına alınmış olmasının hukuksuzluk olduğu belirtildi.
Öte yandan önceki gün gerçekleştirilen işbırakma eylemi Batman, Mardin, Çankırı, Antakya, Tire, Kiraz, Denizli ve Milas'ta da yapıldı.
Batman/Mardin
Batman'da, Eğitim-Sen üyeleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan yaklaşık 300 kişi, Turgut Özal Bulvarı'ndaki Belediye Sarayı önünde toplandılar. Burada halaylar çeken gruba, daha sonra Petrol-İş üyeleri de alkışlar eşliğinde katıldı.
Mardin'de Eğitim-Sen Şube binası önünde toplanan bir grup, Emek Platformu'nun basın açıklamasını okudu.
Çankırı/Antakya
Çankırı'da belediye önünde bulunan alanda toplanan emekçilere bir konuşma yapan Türk-İş Çankırı Şubesi Başkanı Ahmet Çelik, "Hükümet, ekonomik ve sosyal haklarımızı gasp etmeye devam ediyor. Günlerdir sürdürdüğümüz demokratik, haklı ve meşru tepkilerimizi görmezden gelmeye devam ediyor. Haksızlık, adaletsizlik, hukuksuzluk ve yolsuzluklar artarak sürüyor" dedi. Eyleme 1000 kişi katıldı.
Antakya'da hükümetin uygulamalarını ve 2001 yılı bütçesini protesto eden emekçiler, 12.00'den itibaren Antakya Müzesi önünde toplanmaya başladılar. 500 emekçinin katıldığı eylemde sık sık "IMF'ye değil, emekçiye bütçe", "İşçi, memur el ele, genel greve" ve "Vur, vur inlesin hükümet dinlesin" sloganları atarak tepkilerini ve taleplerini dile getirdiler. Bayındırlık ve İskân Müdürlüğü'nde çalışan kamu emekçilerinin yoğun katılımı dikkat çekerken, birçok okulda da ders işlenmedi. Eğitim-Sen'de toplanan eğitim emekçileri buradan sloganlar ve alkışlarla müze önüne doğru yürüyüşe geçtiler.Türk-İş'e bağlı işçi sendikaları da eyleme katıldılar. Eğitim-Sen, Enerji-Yapı Yol Sen, Türk-İş, Türk Sağlık-Sen, Memur-Sen, Haber-Sen ve Türk Kamu-Sen eylemde yer aldı.
Tire/Kiraz
İzmir Tire'de işbırakma eylemi yoğun bir katılımla gerçekleşti. Sabah saatlerinden itibaren tüm okullar boşaldı. Öğretmenler okul okul buluşarak öğretmenevi bahçesine yürüdüler. Buradan 400 kişi kamu emekçisi Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü. Meydanda sloganlar eşliğinde yapılan basın açıklamasından sonra, tekrar öğretmenevi bahçesine dönülerek eylem burada sürdürüldü. Eğitim-Sen, BES, Türk Kamu-Sen ve Memur-Sen üyelerinin yanı sıra sendika üyesi olmayanların yoğun katılımı dikkat çekiciydi. İzmir'in Kiraz ilçesinde de işbırakma eylemi 300 kişiyle gerçekleştirildi. Muhtarların da katıldığı eylemde okullarda eğitim yapılmadı.
Denizli/Milas
Denizli'de Çınar meydanında yapılan eyleme 3000 kişi katıldı. İşbırakma eylemine Köy Hizmetleri, DSİ, TEDAŞ, İller Bankası ve Karayolları'nda katılım yüksek oldu. Eyleme Enerji Yapı Yol-Sen, BES, Tarım-Sen, Eğitim-Sen, DİSK, Kamu-Sen ve Türk-İş de katıldı.
Milas'ta da Emek Platformu'nun eylemine 1000 kişi katıldı.
Niğde
Niğde'de okulların çoğunda yüzde yüzde işbırakıldı. Öğrencilerin de destek verdiği eylemde Atatürk Meydanı'nda toplanan 1000'i aşkın kişi taleplerini haykırdı. Tokat Turhal'daki eyleme ise SES üyeleri de yoğun olarak katıldı.
Kastamonu
Kastamonu'nda Nasrullah Meydanı'nda yapılan mitinge KESK, Kamu-Sen, Memur-Sen üyesi 1500'e yakın kamu emekçisi katıldı.
www.evrensel.net