İftarsız oruç!

Sağlıklı bir iftar sofrasının maliyeti 10 milyon lira. Mütevazi bir iftar sofrası için dahi 4 milyon lira gerekiyor. Ancak asgari ücretlinin günde eline geçen para sadece 2 milyon 800 bin lira.

İftarsız oruç!
Lüks lokantalar ve otellerde bir kişinin iftar yemeğinin maliyeti 20-30 milyon lira civarında dolaşırken, asgari ücretle hayatta kalma mücadelesi veren aileler, iftarda karınlarını nasıl doyuracaklarını düşünüyor.
Aylık net 86 milyon lira alan asgari ücretlinin bir kilo et alabilmesi için aylığının 13'de birini, bir kilo kıyma alabilmek için de 25'de birini ödemesi gerekiyor. Bir kilo tatlı alabilmesi için ise 2 gün alınteri dökmek zorunda.
Asgari ücretli, İftar için normal malzemeler kullanarak, çorba, etli sebze yemeği ve tatlıdan oluşan 4 kişilik bir mönüyü hazırlamak için 4 milyon lirayı gözden çıkarmak zorunda. Kira, giyecek, yakacak, eğitim, elektrik, su gibi zorunlu masraflar hesaba katılmadığı durumda bile, günlük en fazla 2 milyon 866 bin lira alan asgari ücretli bir ailenin normal malzemeler ile iftar sofrası hazırlama şansı yok.
Düşük maliyetlerle iftar sofrası hazırlama formüllerine sahip asgari ücretli bir aile, tavukçulardan kilosu 250 bin liraya satılan tavuk sırtı ile sakatatçılarda kilosu 300 bin liraya alıcı bulan sığır ayağı kullanarak çorba hazırlayabiliyor. Patates, ıspanak gibi ucuz sebze yemeklerine et yerine kilosu 250 bin liradan satılan hayvan siniri koyan asgari ücretli aile, tatlı olarak da kilosu tulumba veya halka tatlıyı tercih ediyor.
4 kişilik bir ailenin çorbasına 250 bin, etli sebze yemeğine 400 bin lira ayıran asgari ücretli aile reisi, bazı marketlerde 100 bin lira yerine 60 bin liradan satılan ekmek ve 4 adet tulumba tatlısı için de 200 bin lira ile 250 bin lira ödeyerek 1 milyon liraya iftar sofrası kurabiliyor.
Yoksul ailelerin bu Ramazan'da da favori yiyecekleri kilosu 425 bin lira olan kuzu kemik, 750 bin lira olan sığır arkası, 950 bin lira olan tüm piliç ile kilosu 500 bin liradan satılan hamsi olacak. Sahurda ise, özel sahur yemekleri dışında hafif kahvaltılıkları tercih edecekler. 2.5 milyon liraya kadar olan zeytin yerine 1 milyon 200 bin liraya satılan pazar zeytini, 4 milyon lira olan koyun peyniri yerine 800 bin lira olan lor veya kırık peyniri sahur sofrasına koyacak olan yoksullar, 45 bin liralık sağlam yumurta yerine 25 bin liralık kırık yumurta alacaklar.
www.evrensel.net