Emekçi işbırakmayı örgütlüyor

Emek Platformu'nun işbırakma kararı çerçevesinde 1 Aralık'ta ülke çapında yapılacak işbırakma eylemine yönelik işçi ve memur sendikalarının hazırlıkları hızla devam ediyor.

Emekçi işbırakmayı örgütlüyor
Kamu emekçileri ve işçiler 1 Aralık işbırakma eyleminin hazırlıklarını sürdürüyor. Birçok ilde işçi ve memur sendikaları yaptıkları toplantılarla eylemin nasıl gerçekleştirileceğini tartışıyorlar.
Uşak'taki KESK Şubeler Platformu'na bağlı sendikalar yaptıkları toplantıyla işbırakma eyleminin en geniş kitleyi kucaklayarak yapılması için işyerlerinde toplantılar yapılmasını, bildiri ve afişlerin her işyerine ulaştırılmasını ve Emek Platformu bileşenlerinin acilen toplanmasını kararlaştırdılar.
Bu karar doğrultusunda Emek Platformu bileşenlerine çağrı yapıldı. Bu çağrı üzerine toplanan Uşak Emek Platformu'na KESK ve Kamu-Sen'e bağlı bütün sendikaların yöneticileri Türk-İş, TTB, Veteriner Hekimleri Birliği ve Ziraatçılar Derneği temsilcileri katıldılar. Toplantıda, 1 Aralık'ta tüm işyerlerinde işbırakılması, saat 10.00'dan itibaren kent meydanına doğru yürünüp alanlara çıkılması, Emek Platformu'na ait bildirilerin ortak dağıtılması, afişlerin birlikte asılması, yerel televizyonlardan halka birlikte açıklama yapılması, işyerlerinin birlikte gezilmesi kararları alındı.
Pazar günü Türk-İş İl Temsilciliği'nde Emek Platformu adına basın açıklamasını Şeker-İş Uşak Şube Başkanı ve Türk-İş İl Temsilcisi Coşkun Dönmez yaptı. Açıklamada tüm emekçiler iş bırakmaya ve alanlara çıkmaya davet edildi.
Balıkesir'de de işçi ve kamu emekçileri sendikalarının şubeleri hafta sonu bir toplantı yaparak 1 Aralık eyleminin örgütlenmesini görüştü. Türk-İş'e bağlı Orman-İş'te yapılan toplantıya Kamu-Sen, KESK, Türk-İş ve Memur-Sen katıldı. Toplantıda kamu emekçileri 1 Aralık'ta işbırakma kararı alırken, işçi sendikaları da destek için 2 saat iş yavaşlatacak. Ayrıca Emek Platformu'nda yer alan örgütler bugün Alihikmet Paşa Meydanı'nda oturma eylemi yapacak.
Tüketiciler şikâyet etmeyecek
Müstakil Tüketiciler Birliği de, eyleme destek vermek amacıyla, 1 Aralık Cuma günü 'Hiçbir şeyden şikâyet etmeyeceğini' açıkladı. Birlik Genel Başkanı Bülent Deniz, açıklamasında, "Bu ülkenin büyük çoğunluğu çalışan kesimdir. Bu kesimlerin içinde bulunduğu sıkıntıların giderilmesine yönelik çağrıları duymayan ilgililerin uyarılması amacıyla Emek Platformu tarafından 1 Aralık'ta gerçekleştirilecek 1 günlük genel grevin, toplumun tüm kesimleri tarafından destekleneceğine inanmaktayız. Biz de, 1 Aralık'ta üretimden gelen gücün yanında olacağız ve o gün hiçbir şeyden şikâyet etmeyeceğiz" dedi.
Türkiye Kamu-Sen Bursa İl Temsilcisi Ramazan Karakoç da, işbırakma eylemine katılacaklarını bildirerek, sendikal farklılıkların güçbirliğine engel oluşturmaması gerektiğini söyledi.
www.evrensel.net