28 Kasım 2000 03:00

Asos katlediliyor

Yapılması planlanan Çanakkale-İzmir karayolu, önemli tarihi mekânlardan birisi olan Asos Antik Kenti'ni tehdit ediyor.

Paylaş
Asos katlediliyor
Erol Teslim
Doğal ve tarihsel çevresiyle yıllardan bu yana uygarlıklara beşik tutmuş Anadolu'da bir çok kültür birikimi günden güne yok oluyor. Çanakkale-İzmir karayolunun Ayvacık-Küçükkuyu kesiminin Assos üzerinden sahile indirilmesi çalışmaları, Edremit körfezini yok ediyor. Assos ve Küçükkuyu arasında gerek yöre halkının, gerekse bölgeyi ziyaret eden turistlerin gereksinimlerini karşılayan yeterli bir yol mevcut.
Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 20 Eylül 1991 tarih ve 2022 sayılı kararı ile 1. Derece Doğal SİT alanı olarak tescil edildi. Bölgede yer alan Lamponeia ve Gargara antik kentlerinin kalıntıları, Sazlı ve Kozlu köyleri civarında olmakla birlikte Assos bölgesinin bilinen en önemli antik yerleşimi. Var olan mevcut yol "turistik gezi karakterli" olup, doğal SİT ile uyumlu, az araç yoğunluklu, yumuşak bir yol. Yapılmak istenen yol ise; "transit ulaşım yolu" karakterine sahip. Gürültü kirliliği ile yöre turizmine büyük darbe vuracak olan Assos'taki yol, karayollarının ifadesine göre 12 metresi asfalt, 20 metre genişliğinde bir güzergâh açılarak yapılacak. Yolun istimlak genişliği 40 metre. Yörenin doğal SİT karakteri bu yol ile bozulunca, yapılaşmanın önü de açılmış olacak.
Zeytinlikler rant kurbanı
Zeytinlikler elden çıkartılırken, bu gelişme ile rant hesapları da kendini gösteriyor. Tipik bir yağma sürecinin, yaşama geçirilmeye çalışıldığı bölgede gereksiz yere binlerce zeytin ağacı katledilecek. Karayollarının Bursa bölge müdürü Naci Cambaz 18.05.1999 tarihli yazısında yirmi bin zeytin ağacının kesileceğini resmi olarak itiraf ediyor. Tarım ve Köyişleri Bakanlığının 19.10.2000 ve 2667 sayılı genelgesinde 4086 sayılı kanunun 5. maddesi 2. paragrafına göre "Zeytincilik sahaları daraltılamaz" hükmüne dayanılarak "Zeytin Kanunu Hükümleri gereğince bakanlık tarafından yöre çiftçilerinin geçim kaynağı olan zeytinciliği olumsuz etkileyeceği dikkate alınarak, uygun mütalaa edilmemektedir" ifadesi yer alıyor.
Körfez köylüleri eyleme hazırlanıyor
Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği (GÜMÇED) Başkanı Mimar Mehmet Akif Öznal, Assos'ta yapımı süren yol ile ilgili düşüncelerini şöyle anlatıyor: "Yol tamamlandığında yoğun araç geçecek, egzos gazları zeytin ağaçlarına ve "Oksijen yoğunluğu" ile ünlü yörenin temiz havasına büyük zararı olacaktır." Transit yolun güzergâhının kıyı kanunlarına aykırı olduğunu söyleyen Öznal, Bursa Koruma Kurulu'nun tutumuna da dikkat çekerek, "Kurul önce bölgeyi 1. derece doğal SİT alanı olarak tescil ediyor. Aynı kurul, karayollarının talebi üzerine 'çivi çaktırmam' dediği yörede mevcut yolun 12 metre, asfalt olarak genişletilmesine onay veriyor. Zeytin ağaçlarını önce korumaya alıyor, sonradan nedense 'minimum düzeyde' kesilmesinde sakınca görmüyor. 12 metrelik yolu yapmak için , 20 metrelik bir güzergâh açılacak" şeklinde konuştu. Yolun sekiz km. çalışma ile bitirilmesi önerisini getiren Öznal, sahil ile Behramkale-Assos'u Ayvacık ilçe merkezine bağlayan yol olarak kalması gerektiğini, transit yolun sahile indirilmemesini, mevcut yolun standardının yükseltilip, transit yolun eski güzergâhında kalması gerektiğini söyledi. Körfez köylülerinin, Bergamalı köylüler gibi çevrenin katledilmemesi için savaşıma hazırlandığını hatırlatan Öznal, GÜMÇED'in de aktif olarak mücadele içerisinde yer alacağını belirterek, "Yerel ve merkezi siyasilerin duyarsızlığı ortada iken, dayanışma içinde olmamız her zamankinden daha gerekli" dedi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Enerji emekçilerinden istifa çağırısı

SONRAKİ HABER

Adnan Özyalçıner’le Karagümrük ve Cağaloğlu sokaklarında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa