27 Kasım 2000 03:00

HADEP'ten hükümete samimiyet mesajı

HADEP'in dün yapılan ve eski Genel Başkan Murat Bozlak'ın tek aday olarak katıldığı 4'üncü Olağan Kongresi tam bir gövde gösterisine döndü.

Paylaş
HADEP'ten hükümete samimiyet mesajı
HADEP'in 4'üncü Olağan Kongresi dün Ankara'da toplandı. 50 bine yakın HADEP'linin katıldığı kongrede hükümete "Bize güvenin ve şans tanıyın" mesajı verildi. HADEP'in de değişen dünya ve Türkiye'yle birlikte değiştiğinin vurgulandığı kongrede, Genel Başkan Ahmet Turan Demir, "Geçmişte yanlış anlaşılmamıza sebep olacak hatalarımız olabilir" diyerek, özeleştiri verirken Avrupa Birliği (AB) sürecinde HADEP'in dikkate alınmasını istedi.
Sabah erken saatlerde kongre için Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'na akın eden HADEP'liler, salona sığmayınca, çevrede adeta miting yaptılar. Kongre salonunun bulunduğu çevrede cadde ve sokaklar trafiğe kapatılırken, Balgat'ta kongre boyunca trafik felç oldu. Ankara dışından gelen otobüslerin sığmadığı sokaklar, insan kalabalığını da almaz duruma geldi. Salona delegeler dışında çok fazla kimse alınmadı. Çevrede yoğun polisiye önlem alınırken, salon içinde de sivil polislerin yoğunluğu dikkat çekti.
Atatürk'ün sözleri!
HADEP'te son dönemde ortaya çıkan "Demokratik Cumhuriyet" yönündeki değişim ve dönüşüm gerek kongre salonu çevresine gerekse salon içine asılan pankartlara da yansıdı. Atatürk'ün 1920 yılında Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmadaki "... Efendiler Meclisi alimizi teşkil eden zevat yalnız Türk değildir, yalnız Çerkez, yalnız Kürt değildir, yalnız Laz değildir...." sözleri ile, Atatürk, Bekir Sami ve Hüseyin Rauf imzalı Anayasa protokolü'nün 2'inci maddesi olan, "... muafaza Kürtlerin serbest-i inkişaflarını temin edecek vech ve sufrette hukuk-i irkiye ve ictimaiyece mazhar-i musaadat olmaları... Kürtlerce malum olması hususu tensib edildi.." sözlerinin yazılı olduğu iki ayrı pankart da salona asıldı.
Sabah erken saatlerde kongre salonunda izdiham yaşanırken, delege olmayanların büyük çoğunluğunun çıkarılmasıyla izdiham bir ölçüde önlendi. Salonda, "Selam, selam İmralı'ya bin selam", "Biji Serok Apo" sloganları, kürsüden yapılan uyarılara karşın yoğun şekilde atılırken, "Bizi yaşatan güneşe bin selam" dövizi dikkat çekti. HADEP'liler ayrıca "Çeteler Meclis'te Leyla Zana hapiste", "HADEP halktır, halk burada" ve "İdama hayır, barış hemen şimdi" sloganlarını yoğun olarak attılar. Salondaki izleyicilere sinevizyon gösterimi ile salon dışı da gösterilirken, salon dışına ancak kongre ses düzeni ile dinlettirilebildi.
HADEP eski genel başkanlarından Murat Bozlak'ın tek aday olduğu kongrede, parti programında değişiklik yapılmasına ilişkin gündem değiştirilerek, ayrıca bir program kurultayı toplanması kararlaştırıldı.
ÖDP: HADEP'e dokunma!
ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, ÖDP'nin Kongresi'nde "İstersek değiştirebiliriz" şiarını öne çıkardığını hatırlatarak, "Sizler de değişimi öne çıkarıyorsunuz. Sizinle yan yana olmak çok güzel" dedi. Konuşmasında parlamento dışı muhalefete çok ihtiyaç bulunduğunu vurgulayan Uras, HADEP'i eleştirenlere yüklendi ve "Arkadaşıma dokunma, HADEP'e dokunmayın" dedi. Çok kimlikli, çok kültürlü Türkiye'yi kurma çağrısı yapan Uras, Kürt sorununun barışçıl demokratik çözümünün burdan geçtiğini söyledi. Uras, devlete karşı işlenen suçları kapsayan bir siyasi affın zorunlu olduğunu dile getirerek, emeğin sorunlarını esgeçen bir demokrasi mücadelesinin nafile olacağını ifade etti.
Avrupa'dan yoğun ilgi
Kongre'ye Türkiye'den FP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekâroğlu, FP Milletvekili Fethullah Erbaş, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Haydar Kaya, SİP Genel Başkanı Aydemir Güler, İHD Genel Başkanı Hüsnü Öndül, İHD eski Genel Başkanı Akın Birdal, Sanatçı Ferhat Tunç, TMMOB Genel Başkanı Kaya Güvenç, KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, ÇHD Genel Başkanı Ali Ersin Gür, Şair Şükrü Erbaş, Yazar Ayşe Düzkan ve Tarık Ziya Ekinci katıldı. Avrupa ülkeleri komünist partileri de kongreye yoğun ilgi gösterdi.
İtalya, Norveç, Fransa, Çekoslovakya, Yunanistan komünist partileri, İsveç İnsan Hakları Derneği temsilcisi, Avrupalı insan hakları savunucuları ile Avrupa ülkeleri büyükelçilikleri temsilcileri kongrede hazır bulunurken, Avrupa Parlamentosu Kürt Milletvekili Feleknas Uca da kongreye katıldı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Yol açıcı, yenilikçi, devrimci şair

SONRAKİ HABER

Brexit’te son durum: AB’den İngiltere’ye iki senaryo

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa