23 Ağustos 2011 12:36

Barış için kararlılıkla bekliyorlar

Şırnak’ın Uludere ilçesinde Irak Federal Kürdistan Bölgesi sınırının sıfır noktasında yapılan canlı kalkan eylemi 3. gününü de geri bıraktı. Asker mevzilerine beyaz bayrak, yeşil- sarı -kırmızı flamalar diken canlı kalkanlar, operasyonların durdurulmasını istiyor.Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Zevyan köy&

Barış için kararlılıkla bekliyorlar

Paylaş

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Zevyan köyünün Deri Davetiya ve Deri Berkur tepeleri arasındaki bölgede Barış Anneleri İnisiyatifi öncülüğünde başlatılan canlı kalkan eylemi 4. gününe girdi. Irak Federal Kürdistan Bölgesi’ne yönelik hava operasyonu ile Bölge’deki askeri operasyonların durdurulması için sınırının sıfır noktasında yapılan eylem, tüm engellemelere rağmen büyük bir kararlılıkla devam ediyor. Gün içinde kavurucu sıcak nedeniyle gölgeliklere sığınan canlı kalkanlar, gün batımı ile birlikte alanda bir araya gelerek düzenledikleri etkinliklerle moral ve motivasyon sağlıyor. İlerleyen yaşlarına rağmen eylemlerini sürdüren kadınlar, her türlü zorluğa karşı direnirken, eylem kararlılıklarını da sürdürüyor. Farklı şehirden gelen canlı kalkanlar gün içindeki paylaşımları ile en iyi komünal yaşam örneği ortaya koydu. Askeri mevzilere beyaz bayrak, yeşil- sarı- kırmızı flama diken canlı kalkanlar, operasyonlara karşı nöbet tuttukları mevzilerde direnişi haykırdı.

İFTARLARINI AÇTILAR

Toplu olarak açılan iftarın ardından ateşte demledikleri çay ile sohbete dalan canlı kalkanlar, ardından panel düzenledi. Yaşanan siyasal gelişmelerin değerlendirildiği panelde konuşan BDP Cizre İlçe Başkanı Esat Malkoç, “2011 yılı an azadî an azadî yılı olacağına inanıyoruz. AKP hükümeti her seferinde içi boş ve oyalama politikalarıyla çözümden bahsetti. Ama bir adım bile ilerleyemediler. Her seferinde asker ve polisini devreye sokarak baskı ve zulümler yaptılar. Kürtleri bir seferde yakalım yıkalım mantığıyla bizi bitireceklerini sanıyorlar. Ama bilmiyorlar 30 yıllık mücadele sırasında bizim direncimizin yüzde 5’ini dahi kıramamışlar” dedi. Barış Anneleri İnisiyatifi aktivisti Havva Kıran, her türlü zorluğa ve baskıya rağmen eylemlerine devam edeceklerini söyledi. Daha sonra konuşan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, AKP politikalarının çözümsüzlük politikalarını değerlendirerek, tüm baskılara rağmen Kürt mücadelesinin geldiği aşamaya dikkat çekti.

Panelin ardından Mem û Zin Kültür Sanat Merkezi sanatçıları seslendirdikleri şarkılarla geceye renk kattı. Gece geç saat olmasına rağmen köyden gelen gençler, sloganlarla alana girerek canlı kalkanlara destek verdi. Oluşturdukları çember etrafında bir araya gelerek stranlar söyleyen yurttaşlar, sahura kadar uyanık kaldı. Sahurda çaldıkları erbane eşliğinde halaya tutuşan canlı kalkanlar, ardından gece nöbetçilerini belirleyerek dinlenmeye çekildi. Dönüşümlü olarak tutulan nöbetler askerlerin beklediği tepenin karşısında ve köy yolu üzerinde yapıldı. (ŞIRNAK)


BDP: KANDİL VAHŞETİ İÇİN AKP ÖZÜR DİLESİN

Kandil’de 3’ü çocuk 7 kişinin yaşamını yitirdiği hava saldırısına tepki gösteren BDP Eş Genel Başkanı Hamit Geylani, sivil ölümleri görmezden gelen AKP hükümetini özür dilemeye çağırırken meydanın da yaşanan vahşeti görmezden gelmesine tepki gösterdi.

Hamit Geylani, Irak Federal Kürdistan Bölgesi’ne yapılan sınır ötesi hava harekâtı sonucu öldürülen sivillerle ilgili yazılı açıklama yaptı. Aralıksız süren bombalamadan kaçarken araçlarına isabet eden bombayla yaşamını yitiren 7 siville ilgili iktidarın tek bir açıklama yapmadığını belirten Geylani, “Ve ne yazık ki medya da, sivil ve bebek ölümlerini ya görmezden geliyor ya da ölenleri ‘terörist’ ilan ediyor” dedi.

Geylani, AKP’nin ülkeyi gerilime sürükleyen politikalarda ısrar ettiğini belirterek, “”AKP Kürt sorununu silahları ortadan kaldıracak şekilde çözmek yerine polise, askere yeni araçlar almak, Valilere özel yetkiler vermekle uğraşıyor” dedi. AKP’nin girdiği yolla sorunların çözülmeyeceğini belirten Geylani, “İktidar eğer bu iklimi değiştirecek küçük bir adım atacaksa, Kurtekê yolu üzerinde Gollê Köyü’nde hava saldırısından kaçarken yaşamını yitiren Huseyin Mustafa, Hacı Mam Kak, Vêzan Huseyin, Zana Huseyın, Sonya Şemal, Solin Şamal ve Xunav Huzeyr’in ölümlerinden üzüntü duyduğunu belirterek işe başlasın. Özür dilesin ve ailelerine tazminat ödesin. Medya ise eğer tarihe ‘savaş medyası’ olarak geçmek istemiyorsa hiç değilse Kandil’deki sivil ölümlerine görmezden gelmesin” dedi. Yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı dileyen Geylani, çatışmaların durması için gerekli diyalog kanallarının açılmasını isteyerek, “Taraflar derhal silahları susturmalıdır. Başka da bir seçenek yoktur” dedi. (ANKARA)


HAKKARİ KOLU TEKRAR YÜRÜDÜ

Hakkari ve ilçelerinde başlatılan “Canlı Kalkan Yürüyüşü” başladı. Hakkari ve Irak Federal Kürdistan Bölgesi’ne yönelik hava operasyonu ile bölgedeki askeri operasyonların durdurulması için Şemdinli’nin sınır noktasına gidecek olan Hakkari ve Yüksekova’dan yurttaşlar yola çıktı. BDP Hakkari il binası önünde bir araya gelen ve aralarında Hakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, BDP Hakkari İl Başkanı Orhan Koparan, il genel ve belediye meclis üyeleri, kitle örgütleri temsilcileri ve üyelerinin bulunduğu çok sayıda kişi, Şemdinli’nin Derecik Beldesi’nin sıfır noktasına gitmek için yola koyuldu. Yola çıkmadan önce yürüyüşe ilişkin açıklama yapan BDP Hakkari İl Başkan Vekili Orhan Koparan, yapacakları eylemin barış ve kardeşlik ortamının yaşanmasına vesile olması diledi. Gazetemiz baskıya girdiği Şemdinli’ye yürüyüş sürüyordu. (HAKKARİ)


İHD’DEN KINAMA

İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici, Türk savaş uçaklarının Kandil’e yönelik hava saldırısında sivilleri hedef almasını kınadı. Bilici, “AKP hükümeti ve Başbakan Erdoğan’a sesleniyoruz; etrafınızda bulunan akıl verenlerinizin verdikleri akıla uyarak insanları öldürmekten vazgeçin” dedi. (DİYARBAKIR)


KANDİL’E CANLI KALKAN

BARIŞ Anneleri İnisiyatifi’nden sonra Irak Federal Kürdistan Bölgesi’nde de Kandil’e canlı kalkan yürüyüşü başlatıldı. Federal Kürdistan Bölgesi’nin birçok kentinden Türkiye savaş uçaklarının hedefi olan Kandil’e canlı kalkan eylemi başlatıldı. Kerkük, Hewler, Süleymaniye, Mahmur, Zaxo, Germiyan ve Sêmêlê’den dün sabah saatlerinde onlarca araçla yola çıkan yüzlerce kişi, hava saldırısından 3’ü çocuk 7 kişinin öldüğü Kandil’e doğru yola çıktı. Kandil’e yakın Ranya ilçesinde toplanacak olan canlı kalkanlar arasında, çocuk, genç, kadın ve yaşlı yüzlerce kişi bulunuyor. Canlı kalkanların, dün hava saldırısında yaşamını yitiren 7 kişinin ailesini Ranya’da ziyaret ettikten sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarının bomba yağdırdığı Kandil’e gideceği bildirildi. (SÜLEYMANİYE)


BARZANİ SALDIRIYI KINADI

IRAK Federal Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani, 3’ü çocuk 7 kişinin öldüğü Türkiye’nin önceki  gün yaptığı hava saldırısını kınadı. Barzani, bir daha benzeri olayın yaşanmaması konusunda Türkiye’yi uyardı. Mesud Barzani, Kadil-Ranya yolunda önceki Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarının vurduğu aynı aileden 3’ü çocuk 7 kişinin öldüğü hava saldırısından sonra sessizliğini bozdu. Yazılı açıklama yapan Barzani saldırıyı kınayarak, “Vatandaşlarımızın şehit edilmesine karşı tepkimizi ifade ederek, bu olayı mahkûm ediyoruz. Sivil halkın şehit edilmesi ile zarar verilmesinin hiçbir gerekçesi olamaz. Türkiye’den bu olayları tekrarlamamasını talep ediyoruz” dedi. (ERBİL)

ÖNCEKİ HABER

NATO ne zaman terk edecek?

SONRAKİ HABER

Kaş Çukurbağ Yarımadası'nda talanın önü açıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa