26 Kasım 2000 03:00

F tipi cezaevine öfke

Hücre Karşıtı Platform tarafından Ankara'da düzenlenen "İnsan Hakları ve Cezaevleri Mitingi"ne katılan binlerce kişi, F tipi cezaevleri yapımının durdurulması ve genel af taleplerini dile getirdi.

Paylaş
F tipi cezaevine öfke
Hükümet F tipi cezaevlerinde ısrar ederken, dün Ankara'da binlerce kişi F tipi cezaevlerinin ölüm olduğunu ve izin vermeyeceklerini ilan etti.
Hücre Karşıtı Platform tarafından düzenlenen mitinge katılan yaklaşık 7000 kişi hükümeti F tipi cezaevlerinden vazgeçmeye çağırıp, genel af talebini dile getirdi.
Miting için Ankara dışından gelenler sabahın erken saatlerinden itibaren Hipodrom'da toplanmaya başladı.
Pankart ve dövizleriyle F tipi cezaevlerinin yapımının durdurulması ve genel af çıkarılması gibi taleplerini dile getiren tutuklu yakınları ve insan hakları savunucuları İstanbul, İzmir, Kırşehir, Konya, Adana, Gaziantep ve ülkenin dört bir tarafından gelerek sabah Ankara'daki Hipodrom'da toplandı.
Hücre Karşıtı Platform'un "Hücre ölümdür, izin vermeyelim. 36'ıncı gün, öldürme sahip çık" yazılı pankartının önde yer aldığı yürüyüş korteji, İHD, ÇHD, Aydın ve Sanatçı Girişimi, Halkevleri, tutuklularla yardımlaşma dernekleri, sendikalar ve siyasi partiler şeklinde sıralandı. "Hücre tipi cezaevleri istemiyoruz", "Hücre tipi cezaevlerine hayır", "Evlatlarımız ölüm orucunda susacak mısınız?", "DGM'ler kaldırılsın, ayrımsız genel af", "Üçlü protokol iptal edilsin","F tipleri kapatılsın, tutsaklara özgürlük" pankartlarının taşındığı yürüyüş ve mitingde, ellerinde "Adalet istiyoruz" yazılı bayraklar, üzerlerinde "Hücre tipi istemiyoruz, hücre ölümdür" yazılı beyaz önlüklerle, başı örtülü, ayağı şalvarlı tutuklu anneleri en dikkat çeken kesimi oluşturdu. Mitingin en kalabalık kesimini oluşturan çoğu yaşlı tutuklu anneleri evlatlarının yaşaması için var gücüyle, "Hücre ölümdür istemiyoruz", "Adalet istiyoruz" diye haykırdı.
Tek tek arandılar
Ankara dışından gelen grup, Toros Sokak'ta toplanan Ankara grubuyla birleştikten sonra Celal Bayar Bulvarı, Sıhhıye Köprüsü üzerinden Abdi İpekçi Parkı'na yürüdü. Etrafı panzerlerle adeta kuşatılan parkın tüm girişlerinde aramalar yapılırken, mitinge katılanlar da tek tek aranarak parka alındılar. Park içine yerleşmenin ardından mitingin başlatılacağı duyuruldu. Ancak özellikle dergi çevrelerinin pankartlarının önlerde tutulması nedeniyle kürsü ile kitlenin bağı kesildi. Kürsüden, pankartların geri alınması, arkada bulunanların kürsüyü göremediği uyarısı ve çağrısına rağmen uzun bir süre miting başlatılamadı. "Kamuoyuna sesimizi duyurmak için birbirimizi dinlemeliyiz. Mitingde yalnızca biz yokuz, başkaları da var" uyarılarının ardından sözü edilen pankartlar geri çekildi.
Af siyasileri kapsamalı
Miting, tüm devrim şehitleri anısına yapılan saygı duruşu ile başladı. Mitinge cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlüler de mesajlarıyla selamlarını gönderdiler. F tipi cezaevlerine karşı, İHD, ÇHD, Halkevleri, Tüm Yargı-Sen, THYD-Der, TÜMTİS, Dev Maden-Sen, Sivas-Der, PSAKD, Aydın Sanatçı Girişimi, EKM, TUYAB, Konut-İş, Gıda-İş, EMEP, HADEP ve ÖDP tarafından oluşturulan Hücre Karşıtı Platform adına yapılan ortak açıklamada, insan unsuru göz ardı edilerek, sadece güvenlik sorunu açısından bakılan F tipi cezaevlerinin insan haklarına aykırı olduğu dile getirildi. F tipi cezaevlerinden vazgeçilmesi istenen açıklamada, aksi halde tutuklularda ruhsal ve fiziksel yıkımlara yol açacağı uyarısı yapıldı. İktidar için en iyi tutuklunun ölü tutuklu olduğu vurgulanan açıklamada, halen devam eden ölüm oruçları nedeniyle doğabilecek can kaybının sorumlusunun siyasi iktidar olacağına dikkat çekildi. "Bizler cezaevlerinde yeni ölümler istemiyoruz. Çetelere, işkencecilere af getiriyorlar. Siyasileri kapsamayan bir af, af değildir" denilen açıklamada, yaşamın hücreleştirilmesine karşı herkes mücadeleye çağrıldı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Soyguna güvence

SONRAKİ HABER

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrindeki maden ocağında göçük: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa