26 Kasım 2000 03:00

Dünya iklim fiyaskosu

Bitmez kâr hırslarıyla küresel ısınmanın baş sorumlusu olan kapitalistler, Lahey'deki iklim konferansını, tek bir önlem alınması hakkında anlaşamadan sona erdirdi.

Paylaş
Dünya iklim fiyaskosu
Hollanda'nın Lahey kentinde yapılan BM 6. Dünya İklim Konferansı, küresel ısınmaya neden olan gazların atmosfere salınımı konusunda bir anlaşma sağlanamadan sona erdi.
İngiliz heyetinin Başkanı John Prescott, konferansın sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, "Anlaşma sağlanamadı. Görüşmeler sona erdi" dedi.
AB kaynakları, bu konudaki görüşmelerin mayıs ayına kadar başlamasının öngörülmediğini belirttiler.
Küresel ısınmayla mücadele için ortak bir strateji belirlenmesine yönelik konferansta, 1997 yılında 38 ülke tarafından imzalanan ve sera etkisine yol açan gaz salınımının azaltılmasını öngören Kyoto protokolünün uygulanması konusunda, AB ve ABD arasındaki anlaşmazlık aşılamadı.
ABD'ye geri adım attırılamadı
Avrupa Birliği, ABD yönetimini, 1997 yılında varılan Kyoto anlaşmasını uygulamamak için çeşitli boşlukları kullanmak ile suçluyordu. Atmosferi en çok kirleten ülke olan ABD ise, kendisinin uygulaması istenen tüm önlemlerin, aynen diğer ülkeler için de geçerli olmasını talep ediyordu. Bu talep, atmosferin kirlenmesinde hemen hiçbir payı olmayan azgelişmiş ülkelerin tepkisini çekmişti.
Kyoto Konferansı'nda, sanayileşmiş ülkelerin, 2010 yılına kadar, doğaya bıraktıkları karbondioksit miktarının, 1990 düzeylerinin yüzde 5 altına çekilmesi öngörülüyordu.
Lahey fiyaskosu, Kyoto Protokolü'nün de artık hiçbir anlam ifade etmediğini gösteriyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Yoksula çadır, zengine fasıl!

SONRAKİ HABER

Uber'e erişimin engellenmesi davası 3 Temmuz'a ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa