24 Kasım 2000 03:00

Kafkasya'da savaş hazırlığı

Rusya, NATO'nun güney kanadının güçlenmesine karşılık olarak, Kuzey Kafkasya'da "savaşa hazır ordu grupları" oluşturacağını bildirdi.

Paylaş
Kafkasya'da savaş hazırlığı
Rusya, NATO'nun güney kanadındaki askeri varlığının takviye edileceğini, kendisinin de buna karşı tedbir olarak Kuzey Kafkasya'da "savaşa hazır güçlü ordu grupları kuracağını" bildirdi. Bu gruplardan bir diğerinin de Orta Asya'da, Afganistan'daki gelişmelere karşı oluşturulacağı belirtildi.
Türkiye de işin içinde
Rusya Genelkurmay Başkanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, İnterfaks'a yaptığı açıklamada, kararın Rusya liderliği tarafından alındığını belirtti. Yetkili, "Kuzey Kafkasya'daki askeri varlığımız, yalnızca Çeçenya'daki gelişmelerden dolayı değil, NATO'nun, güney kanadındaki askeri varlığını güçlendirme planları nedeniyle de kuvvetlendirilmeli. NATO, elimizdeki bilgilere göre, güney kanadına üç yeni kolordu yerleştirecek. Bunlardan biri de büyük bir olasılıkla Türkiye'de olacak" dedi.
Kriz müdahale gücü
"NATO'nun, Gürcistan ve Azerbaycan'ı da içine alma arzusunda olduğunu biliyoruz" diyen yetkili, şöyle devam etti: "Kuzey Kafkasya'da kurulacak yeni grubun çekirdeğini, bölgede şu anda bulunan 42'inci Acil Konuşlanma Tümeni oluşturacak. Kuzey Kafkasya ve Orta Asya'daki yeni gruplarımız, bu bölgedeki sınır gerisi veya sınır ötesi çatışmaları bastırabilecek güçte olacak."
İran anlaşması bozuluyor
Öte yandan Rusya, ABD ile 1995 yılında imzaladığı ve İran'a silah satışlarını 1 Ocak 2000 tarihinden itibaren durdurmayı taahhüt ettiği anlaşmadan çekilme niyetinde olduğunu ilan etti.
Söz konusu anlaşma, 30 Haziran 1995'te Rusya Başbakanı Viktor Çernomırdin ve ABD Başkan Yardımcısı Al Gore tarafından imzalanmıştı. Anlaşma ile Rusya, İran'a askeri-teknik işbirliği alanındaki taahhütlerini 31 Aralık 1999 tarihine kadar tamamlamayı ve bundan sonra da bu alanda bu ülke ile yeni bir anlaşma imzalamamayı vaat ediyordu.
Kararın gerekçeleri
Bu anlaşmayı bozma niyetlerini Washington'a bildirdiklerini belirten Rus yetkililer, bu kararlarının birinci gerekçesini, "İran'da olumlu gelişmelerin olması" şeklinde açıkladılar.
Yetkililer, "ABD ile anlaşmanın 5. maddesi, İran'daki durumda değişmeler olduğunda, tarafların da bu anlaşmayı gözden geçireceklerini belirtiyor. İran'da şimdi olumlu değişimler var. Reformcuların İran'da seçim kazanmasından sonra ABD liderliği de bu ülkeye ambargoyu kısmen kaldırdı" dediler.
Rusya'nın kararının ikinci gerekçesinin ise "ABD'nin de, iki ülke arasında imzalanan bazı gizli anlaşmaları ihlal etmesi" olduğunu belirttiler. Bir yetkili, ABD'nin anlaşmaları ihlal ettiğinin bir kanıtının, Afganistan'da Taliban'ın elinde ABD yapımı bazı silahlara rastlanması olduğunu kaydetti.
İran'ın Rusya'dan almak istediği silahlar arasında S-300 füzeleri, Igla adlı omuzdan atılabilir füzeler, MI-17 askeri nakliye helikopterleri ve SU-25 saldırı uçakları bulunuyor.
ÖNCEKİ HABER

Bu düpedüz cinayet!

SONRAKİ HABER

Sezai Temelli: Sonuçlardan ders çıkarmak yerine acısını çıkarıyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa