Bütçeye sürekli protesto

IMF reçetelerine göre belirlenmeye çalışılan bütçeye emekçilerin tepkisi bitmiyor. KESK'e bağlı sendikalar 1 Aralık'taki işbırakma öncesinde her gün çeşitli yerlerde yaptıkları eylemlerle hükümeti uyarıyor.

Bütçeye sürekli protesto
Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyesi Defterdarlık ve vergi dairesi çalışanı 500 kamu emekçisi, servis, bir maaş tutarında ikramiye ve Gelir İdaresini Geliştirme Fonu'nun artırılması talepleriyle Ulus'taki Gelirler Genel Müdürlüğü önünde eylem yaptı.
Kavaklıdere, Seğmenler, Çankaya, Hitit ve Mithatpaşa Vergi Daireleri çalışanı maliye emekçileri, BES Ankara 1 No'lu Şube ve işyeri pankartlarıyla Kızılay'dan Ulus'a kadar alkış ve sloganlarla yürüdüler. Ulus'taki vergi dairelerinin emekçileri de Rüzgarlı Sokak'ta toplanıp, BES Ankara 2 No'lu Şube pankartı arkasında yürüyerek eyleme gittiler.
Sloganlarla tepkilerini dile getiren maliye emekçileri, servis ve diğer haklarını alana kadar mücadelenin süreceği mesajı verdiler.
İki grubun alkış ve sloganlarla Gelirler Genel Müdürlüğü binası önünde birleşmesinin ardından konuşan BES 2 No'lu Şube Başkanı Kazım Arslan, yıllardır zorla kesilen ve sözde Tasarrufu Teşvik Fonu hesabına aktarılan birikimlerinin gasp edilmeye çalışıldığına da dikkat çekti.
'1 Aralık'ta grevdeyiz'
Hiçbir gücün örgütlü mücadelelerini engelleyemeyeceğini vurgulayan Şube Başkanı Kazım Arslan, kendilerine dayatılan açlık ve yoksulluğa, baskılara cevaplarını 1 Aralık'ta vereceklerini ve bütün emekçilerin 1 Aralık'ta grevde olacaklarını söyledi. Arslan, haklarını alana kadar mücadelelerinin süreceğini söyledi.
BES yöneticileri taleplerini dile getiren dilekçeleri, Genel Müdürün yerinde olmaması nedeniyle Genel Müdür Yardımcısı Alaattin Demirağ'a ilettiler. Demirağ, servisler konusunu Genel Müdür ile görüşerek ellerinden geleni yapacakları sözünü verirken, diğer taleplerin yasa ile düzenleneceğini söyledi.
BES yöneticileri görüşmenin ardından haklarını alana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini, 1 Aralık'ta iş ırakmaya hazırlanacaklarını ilan ettiler. Eylem, hep bir ağızdan atılan, "1 Aralık'ta grevdeyiz" sloganıyla sona erdi.
Orman Bakanlığı'nda bütçe eylemi
Orkam-Sen'li kamu emekçileri, 2001 bütçesinin halk için değil IMF için hazırlandığına dikkat çekerek, Orman Bakanlığı bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesi sırasında, "Ormancılık, yangınla mücadele ve iş güçlülüğü tazminatı" taleplerini dile getirdiler. "IMF değil, üretenler yönetsin" ve "Tasarruflarımı istiyorum" dövizleriyle dün öğle saatlerinde Orman Bakanlığı önünde bir araya gelen Orkam-Sen'liler, sloganlarıyla hükümeti istifaya çağırdılar.
Genel Başkan Sezai Kaya, yüzde 10'luk sefalet ücreti ve sadaka niteliğindeki artışlar değil, toplusözleşmeli sendika hakkı istediklerini belirterek, sürekli sakatlanma riski altında bulunan ve zor arazi koşullarında görev yapan çalışanları için "iş güçlüğü tazminatı" istediklerini bildirdi. Tasarruf kesintilerini ve nemaları da bir defada istediklerini kaydeden Kaya, 1 Aralık'ta hizmetten gelen güçlerini kullanacaklarını söyledi.
Her yerde eylem
Öte yandan kamu emekçilerinin bütçeye karşı yaptıkları eylemler diğer şehirlerde de sürüyor. Enerji Yapı Yol-Sen Adana ve Aydın şubeleri 2001 yılı bütçesini protesto etti. Bütçeyi onaylayacak milletvekillerine seslenen Adana Şube Başkanı İlyas Turan, milletvekilerinin oylarını uluslararası sermayeden değil halktan yana kullanmalarını istedi. Açıklamadan sonra Enerji Yapı Yol-Sen üyeleri taleplerini içeren listeyi milletvekillerine faksladılar. Sendikanın Aydın şubesi de 100 kişinin katıldığı bir açıklama ile bütçeyi protesto etti.
Sağlıkçılar bütçeyi istemiyor
İzmir Konak Meydanı'nda Birleşik Sağlık-İş Sendikası üyelerinin katıldığı eylemle 2001yılı bütçesi protesto edildi. İzmir Şubesi Başkanı Akın Mandak, yaptığı açıklamada, 2001 yılı bütçesi ile çalışanların artık fakirliği değil sefaleti yaşamak zorunda kaldıklarını belirtti.
Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi de, 2001 yılı bütçesinde eğitime ayrılan paya ilişkin referandum yapıyor. Sanat Sokağı ve İzmit Büyükşehir Belediyesi önüne kurduğu iki ayrı stant önüne oylama kutuları koyan Eğitim-Sen, halka, üzerinde 2001 yılı bütçesinden Milli Eğitim Bakanlığı'na ayrılan yüzde 8.35'lik paya "Evet" ve "Hayır" yazan oy pusulaları dağıtarak, sandığa atıp tercihlerini belirtmelerini istiyor. Bugün de okullarda oylama yapılacak.
KESK'ten 1 Aralık öncesi çağrı
KESK üyesi kamu emekçileri, Ankara Kızılay'da dün dağıttıkları bildirilerle 1 Aralık günü işbırakacaklarını duyurdular ve halktan destek istediler. Ziya Gökalp Caddesi üzerindeki Eğitim-Sen Ankara 1 No'lu Şube önünde toplanan kamu emekçileri, üzerinde "Tek yol örgütlü mücadele", "IMF değil halk için bütçe" yazan önlükler giydiler. Kamu emekçileri, KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hasan Karakaya'nın yaptığı kısa açıklamadan sonra "Bıçak Kemiğe Dayandı" başlıklı bildirilerin dağıtımına başladı. Bu arada Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı zabıtaların çevreyi kirlettikleri gerekçesiyle bildiri dağıtımını engellemek istemesi tepkiyle karşılandı. "Çevrenin kirlendiğini" bahane eden Zabıta Müdürü ile kamu emekçileri arasında çıkan tartışma sürerken, bir yandan da bildiri dağıtımı devam etti.
www.evrensel.net