Türk-İsrail tatbikatı ertelendi

Türkiye ve İsrail'in ABD'nin ünlü 6. Filosu ile gerçekleştireceği tatbikat Ortadoğu'daki gelişmeler nedeniyle ertelendi.

Türk-İsrail tatbikatı ertelendi
İsrail'in Filistinlilere yönelik katliamlarını sürdürdüğü bir ortamda bu ülkeyle ilişkisini "temkinli" bir biçimde sürdüren Ecevit hükümeti, planlanan ortak bir tatbikatı erteledi.
Jerusalem Post gazetesinde dün yayınlanan habere göre, yıl sonuna doğru İsrail ve Türkiye'nin ortaklaşa gerçekleştireceği deniz manevraları ertelendi. Söz konusu tatbikata, ABD 6. Filosu da katılacaktı. Washington'dan yapılan açıklamada, Yemen'de bir Amerikan savaş gemisine yönelik bombalı saldırının ardından, ABD Deniz Kuvvetleri'nin Doğu Akdeniz'deki hareketlerinin kısıtlandığı belirtildi.
Üçüncü tatbikat olacaktı
Ertelenen tatbikat, ABD-İsrail-Türkiye tarafından yapılan askeri manevralar serisinin üçüncüsü olacaktı. Ortadoğu'da büyük rahatsızlık yaratan üçlü ittifak, ilk deniz tatbikatını iki yıl önce, Hayfa açıklarında gerçekleştirmişti.
Geçtiğimiz aralık ayında ise, manevralar Türk karasularında yapıldı. Bu yıl içinde de, İsrail ve Türk donanmaları, açık denizde yakıt ikmal manevraları düzenlediler.
İsrail: Türkiye'nin talebi
İsrail ordusu, tatbikatın, halkın tepkisinden korkan Türk devletinin isteği üzerine ertelendiğini doğruladı. Ordu sözcüsü, "2000 yılı sonunda ABD, İsrail ve Türkiye, ortak bir arama-kurtarma operasyonu düzenleyecekti. Ancak tatbikat, Türkiye'nin talebiyle ertelendi. 2001'in başında yapılması planlanıyor" diye konuştu.
Türkiye: İsrail'in talebi
Jerusalem Post'un haberine göre, Ankara ise, ertelemenin İsrail'in talebi üzerine yapıldığını açıkladı. Ankara açıklamasında, İsrail'in, Filistinlilere karşı tüm savaş gemilerini Doğu Akdeniz'de hazır tutmak istediği ve bu nedenle tatbikatın ertelendiği öne sürüldü. İsrailli kaynaklar bu açıklamayı yalanladılar, ancak donanmanın alarm durumunda olduğunu doğruladılar.
Cem Tel-Aviv yolcusu
Öte yandan, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, yarın İsrail'e giderek temaslarda bulunacak. Cem'in, İsrail Dışişleri Bakanı Şlomo Ben-Ami ile "Ortadoğu barışı" üzerine konuşacağı öğrenildi. Cem ve Ben-Ami, geçtiğimiz hafta Marsilya'da bir araya gelmişlerdi. Cem, burada Filistin Özerk Yönetimi Uluslararası İşbirliği ve Planlama Bakanı Nebil Şaat ile de görüşmüştü.
Türkiye'nin barış planı
Ben-Ami'nin, burada Türk tarafının barış önerilerini dinledikten sonra İsmail Cem'i Tel-Aviv'e davet ettiği ve yarınki ziyaretin nedeninin bu olduğu öğrenildi. Türk Dışişleri'ne yakın kaynaklar, Türkiye'nin barış önerisinin "Mescid-i Aksa üzerindeki egemenliğin ikiye bölünmesi" olduğunu belirtiyorlar. Öneriye göre, Mescid-i Aksa'nın mülkiyet hakkı İsrail'e, yönetim sorumluluğu ise Filistin Özerk Yönetimi'ne ait olacak. Türkiye, ABD, Mısır ve Ürdün, Filistin ve İsrail arasında yapılacak dolaylı yakın görüşmelerde arabulucu rolü üstlenecekler.
İsrail gazetesine konuşan bir Türk diplomat, "Dolaylı yakın görüşme modeli, Kıbrıs stili görüşmelerden alındı. Bu modelde taraflar ayrı odalarda bulunuyor ve böylece gerginlik artmıyor" diye konuştu.Aynı konuda, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in de Ankara'yı ziyaret etmesi bekleniyor.
www.evrensel.net