Ankara'dan AB'ye 'gözden geçirme'    uyarısı

Hükümetin, AB Katılım Ortaklığı Belgesi'nde yer alan Kıbrıs konusundaki çekinceleri, "ilişkileri gözden geçirme uyarısı" noktasına ulaştı.

Ankara'dan AB'ye 'gözden geçirme' uyarısı
Başbakan Bülent Ecevit, Katılım Ortaklığı Belgesi (KOB)'ne sınır anlaşmazlıkları unsurunun da siyasi kriter olarak eklenmesi girişimlerine sert tepki göstererek, "Avrupa Birliği, duyarlılığımızı gereğince değerlendirmezse, ilişkilerimizi gözden geçirmemiz kaçınılmaz olacaktır" dedi. Başbakan Ecevit, Başbakanlık Merkez Binası'nda, Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, AB Genel Sekreteri Volkan Vural, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Loğoğlu ve Dışişleri Danışmanları Ertuğrul Çırağan ile Erdal Tümer'in katıldığı bir toplantı yaptı.
KOB'la ilgili gelişmelerin ele alındığı toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Ecevit, Avrupa Birliği (AB)'nin Helsinki Zirve'sinde Türkiye'yi aday ülke ilan ettiğini anımsattı. AB tarafından bu çerçevede hazırlanan KOB'un, 20 Kasım Pazartesi günü yapılacak AB Genel İşler Konseyi'nde onay işlemi için görüşülebileceğinin anlaşıldığını ifade eden Ecevit, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin KOB'a ilişkin görüşlerini daha önce kamuoyuna açıkladığını ifade etti. Ecevit, bu bağlamda KOB'da Kıbrıs'a ilişkin paragrafın bir siyasi kriter olarak kesinlikle kabul edilemeyeceğinin ve edilmediğinin, bunun belgeden çıkartılması gerektiğinin özellikle vurgulandığını belirterek, şöyle devam etti: "Bu aşamada, Kıbrıs'a ilişkin uyarılarımızın dikkate alınması beklenirken, son olarak tarafımıza ulaşan bilgilere göre, sınır anlaşmazlıkları konusunda yeni bir paragrafın da Katılım Ortaklığı Belgesi'ne bir siyasi kriter olarak eklenmesine çalışılmaktadır.
Türkiye, hiçbir şekilde ve hiçbir anlamda, Kıbrıs konusunu ve sınır anlaşmazlıkları unsurunu bir siyasi kriter olarak kabul edemez. Bu olumsuz gelişmeler Türk kamuoyunda haklı tepkilere yol açmaktadır. AB'nin, hükümetimizdeki ve kamuoyumuzdaki duyarlılığı gereğince değerlendireceğini umarım. Aksi halde, AB ile ilişkilerimizi yeniden gözden geçirmemiz kaçınılmaz olacaktır."
Misillemeleri açıklamadı
Açıklamasının ardından "ilişkilerin yeniden gözden geçirilmesi" konusunda neyin kastedildiğinin sorulması üzerine Başbakan Bülent Ecevit, "Şu aşamada açamam. Ama, elbette bu konuda değişik düşüncelerimiz, hazırlıklarımız var" dedi. AB konusunda referanduma gidilmesi önerilerinin anımsatılması üzerine de Ecevit, "Biz uyarımızı yaptık. Bu uyarımızdan olumlu bir sonuç alınamazsa önümüzde uygulayabileceğimiz çeşitli seçenekler elbette olacak" diye konuştu.
Ecevit, "Türkiye, AB'den vazgeçebilir mi?" şeklindeki bir soruya da "Şimdilik o konuda bir şey söylememiz doğru olmaz. Biz uyarımızın, beklentilerimizin dikkate alınacağını umuyoruz" yanıtını verdi.
Bu arada Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli de partisinin MYK Toplantısı öncesi AB Katılım Ortaklığı Belgesi ve AB ile ilişkileri değerlendirdi. Bahçeli, 8 Kasım'da açıklanan Katılım Ortaklığı Belgesi'nin Türkiye açısından iyi niyetin ürünü bir belge olmadığını söyledi. Belgenin Helsinki Zirvesi kararlarından daha geri bir yol haritası niteliğine sahip olduğunu kaydeden Bahçeli, 15 Kasım tarihli oturumda Türkiye raporunu görüşerek onaylayan Avrupa Parlamentosu'nun kararlarının böyle bir bakış açısını daha ileri götürdüğünü ifade etti.
www.evrensel.net