Tarihi kütüphane tehdit altında!

Millet Kütüphanesi'nin deprem hasarı nedeniyle boşaltılmasının ardından Beyazıt Devlet Kütüphanesi'ne taşınan el yazması kitaplar burada da deprem tehdidi altında. Ziyaretçiler, "Çok hasar olan yerlerde oturmayın" uyarısı ile karşılanıyor.

Tarihi kütüphane, tehdit altında!
Neslihan Demir
Tarihi bir binada hizmet veren Millet Kütüphanesi, 17 Ağustos depreminde hasar gördüğü için hizmet veremiyor. Kütüphanenin arşivinde bulunan değerli kitapların gönderildiği Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nin bazı bölümleri de depremden sonra kapatıldı. Ancak, hasarlı olan binadaki pek çok bölüm halen açık.
5 bin el yazması kitap arşiviyle 85 yıllık tarihi olan Millet Kütüphanesi, 17 Ağustos depreminde ciddi hasar gördü. Kütüphanenin taşıyıcı tonozlarında ve kubbelerinde büyük yarıklar oluştu. Gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra binanın kullanılamaz olduğu tesbit edildi. İçindeki 5 bin elyazması kitap Beyazıt Devlet Kütüphanesi'ne gönderildi. 500 bini aşkın dokümandan oluşan bir arşivi olan Beyazıt Devlet Kütüphanesi, el yazmaları da gelince daha büyük bir arşive sahip oldu. Ancak bu değerli eserlerin bulunduğu bölüm eleman azlığı sebebiyle, ancak haftada 1 gün hizmet verebiliyor. Çalışanların çoğu ücret azlığı nedeniyle işi bırakmış.
'Salonda beklemeyin!'
Kütüphanenin en önemli bölümlerinden birini gazete arşivi oluşturuyor. Osmanlı döneminden günümüze yayın yapmış çoğu gazetenin arşivi mevcut. Ancak depremde hasar gören 500 yıllık tarihi binanın gazete arşivine kilit vuruldu.
Kilit vurulan bölümün hemen yanındaki 400 kişilik okuma salonu ise halen hizmet veriyor. Salonun içindeki arşiv bölümünün kapısına şöyle bir yazı asılmış: "Depremdeki hasar sebebiyle gazete okuma salonunda çalışma yapılamamaktadır. Lütfen salonda beklemeyiniz."
Önlem yok
Yetkililer hasarın tespit edilerek gerekli başvuruların yapıldığını söylüyor. Binanın onarılması için gereken paranın bulunması için Kültür Bakanlığı da çeşitli girişimlerde bulunmuş. Önümüzdeki günlerde buna yönelik bir konser düzenlecek ve geliri kütüphanenin onarımına aktarılacak. Ancak binanın hasarlarını karşılayacak bir gelir beklenmiyor. Tüm bunlara karşın kütüphane kullanılıyor ve "Okuma salonunda arkalara oturmayın" uyarısından başka önlem yok.
www.evrensel.net