Vergiler adrese teslim

Bütçe görüşmelerinin başladığı şu günlerde Meclis Genel Kurulu'nda emekçi kesimlere ek yükler getiren vergilerin iki yıl daha uzatılması kararı alındı.

Vergiler adrese teslim
TBMM'deki bütçe görüşmelerinde vekillerin oyları yine halka karşı oldu. Ek vergilerin iki yıl daha uzatılmasını öngören yasa tasarısı kabul edilirken, banka soygunları henüz gündemdeyken Vakıfbank'ın özelleştirilmesine ilişkin yasa tararısı da kabul edildi. Hükümet işçi ve emekçilere ek yük getirecek olan yasalara imza atarken aynı gün batık bankalara 6.1 milyar dolar aktaracak düzenlemeleri de yürürlüğe koydu.
Meclis geçen yıllarda olduğu gibi bütçe görüşmelerinde yine halkın aleyhine olan düzenlemeleri bir çırpıda yasalaştırmaya başladı.
Onbinlerce memurun Kızılay eyleminin ardından memurların işgüvencesini ortadan kaldıran tasarıyı yasalaştıran Meclis, bütçe görüşmelerinin ilk günü de ek vergilerin iki yıl daha uzatılmasını içeren tasarıları yasalaştırdı. Hükümet aynı gün sahipleri tarafından içi boşaltılan ve devlete teslim edilen 8 bankanın kurtarılması için bir eylem planı hazırladı. Buna göre bankalara 6.1 milyar dolarlık bir kaynak ilk elden aktarılacak. Hükümet daha önce özelleştirilip batırılan bankaları bir yandan kurtarmaya çalışırken Meclis'te yeni bir banka soygununa zemin hazırladı. Vakıfbank'ın özelleştirilmesini öngören tasarıyı yasalaştırdı.
Ek vergiler konusunda kabul edilen tasarıya göre, Bakanlar Kurulu, Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Taşıt Alım Vergilerini yeniden değerleme oranının yüzde 50 fazlasını geçmemek üzere artırabilecek, mevcut miktarın yüzde 20'sinden az olmamak üzere azaltabilecek. Vergi miktarları, taşıtların teknik özellikleri ve kullandıkları yakıt türleri veya kullanım amaçları itibariyle ayrı ayrı veya topluca 20 katına kadar artırabilecek. EURO normlarını sağlayan katalitik konvertör sistemi ile teçhiz edilen taşıtlarda, belirlenen oran veya miktar yüzde 50'ye kadar indirebilecek. Finansman Kanunu'nda da değişiklik yapan tasarı, Bakanlar Kurulu'na, yüzde 12 olan Ek Taşıt Alım Vergisi oranını sıfıra düşürmeye veya yüzde 36'ya kadar çıkarma yetkisi veriyor.
Batıklara 6.1 milyar dolar
Öte yandan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) da, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bünyesinde bulunan bankaların satışına ilişkin eylem planını açıkladı. BDDK'dan yapılan açıklamada şöyle denildi:
"Fon bankalarının hisselerinin satışından önce mali bünyelerinin güçlendirilmesi ve sermaye yeterliliği rasyosunun tutturulması için gerekli olan kaynak Hazine Müsteşarlığı tarafından borç olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na verildi. Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Zekeriya Temizel tarafından imzalanan ikraz anlaşması ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na verilen özel tertip DİPS tutarı 6.1 milyar dolardır. Bu tutarın 3 milyar dolarlık kısmı TL, 3.1 milyar dolarlık kısmı ise döviz kâğıdı olarak verildi. Vadeleri ise 18 aydan 5 yıla kadar olmak üzere farklı olarak belirlendi. Borç 2002 yılının Aralık ayından başlayarak 10 yıl içerisinde faizi ile birlikte Hazine'ye geri ödenecektir."
www.evrensel.net