18 Kasım 2000 03:00

Vietnam çıkartması

ABD, tankıyla topuyla giremediği Vietnam'a sermayesiyle geri döndü. Bill Clinton'a eşlik eden Boeing gibi tekeller, Vietnam hükümeti ile önemli ticari anlaşmalar imzalıyor.

Paylaş
Vietnam çıkartması
Önceki gece Vietnam'a giden ABD Başkanı Bill Clinton'ın resmi ziyaretleri dün başladı. Vietnam Savaşı'nın bitiminden 25 yıl sonra Vietnam'a gelen ilk ABD başkanı olan Clinton, beraberinde bir uçak dolusu işadamı götürdü. Gezi kapsamında önemli ticari anlaşmalar imzalanıyor. Clinton'ın savaş sırasında zehire bulanan topraklarda Vietnamlılara "insan haklarına daha saygılı olmalarını" telkin etmesi bekleniyor. Clinton'ı çiçeklerle karşılayan Vietnamlı yöneticiler ise "geçmişe sünger çekmeye" çalışıyor.
ABD bayrağı...
Clinton, önceki gece Uluslararası Noi Bai Havalimanı'na indi. ABD başkanlık uçağının Hanoy havalimanında yanaştığı park alanında Clinton'a, Vietnamlı 12 asker eşliğinde Vietnam Dışişleri Bakanı Nguyen Dy Nien ile Ticaret Bakanı Vu Khoan "Hoşgeldiniz" dedi. Kızı Chelsea ile el ele uçağın merdiveninden inen Clinton'a, havalimanında, geleneksel Vietnam giysisi "ao dai" elbisesiyle bir kadın çicek verdi. Karşılamada, eski Vietnam savaş esiri olan ABD'nin Hanoy
Büyükelçisi Pete Peterson ve Büyükelçi'nin Vietnamlı eşi Vi Le ile yan yana duran Vietnam Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürü Dinh Şüen de bulundu. Hanoy caddelerine ABD ve Vietnam bayrakları asıldı. Clinton'ın eşi Hillary Clinton, daha erken saatlerde Vietnam'a gitmişti.
...ve ABD marşı
Dün sabah erken saatlerde de resmi ziyaretler başladı. Clinton, eşi Hillary ve kızı Chelsea, başkanlık sarayında uzun bir aradan sonra ilk kez çalınan Amerikan Milli Marşı'nı dinledi. Sarayda, Vietnam Devlet Başkanı Tran Duc Luong ile yüze yakın üst düzey Amerikalı ve Vietnamlı yetkili tarafından karşılanan Clinton, Devlet Başkanı ile görüşmesinin ardından, "reformcu" Başbakan Phan Van Khai ile de biraraya geldi.
Clinton'ın bugün sona erecek gezisi vesilesiyle iki ülke arasında bilim, teknoloji ve çevre konularını içeren bir anlaşma imzalandı. Vietnam Devlet Başkanı Tran Duc Luong ile görüşmesinin ardından Clinton, başkent Hanoy'daki Devlet Başkanlığı Sarayı'nda düzenlenen imza töreninde hazır bulundu. Daha sonra, Amerikan havacılık ve silah tekeli Boeing firması, Vietnam Havayolları ile, 3 adet Boeing 777 satışına ilişkin bir anlaşma imzaladı. Anlaşma, 480 milyon dolar tutarındaki uçakların tesliminin 2002 ve 2003 yıllarında olmasını öngörüyor.
Boeing firmasının havacılık bölümü başkan yardımcısı Ray Bracey, imza töreninden sonra yaptığı açıklamada, Boeing firmasının Avrupalı Airbus şirketiyle girdiği çetin rekabetten sonra ihaleyi kazandığını belirtti. Bracey, Vietnam Havayolları'nın siparişiyle ABD ile Vietnam arasında uçak seferlerinin başlamasının mümkün olabileceğini söyledi.
25 yıl sonra
1965'ten 1975'e kadar süren savaşta 2 milyonu sivil, 3 milyon Vietnamlı öldü, 2 milyon insan sakat kaldı. Saldırgan ABD ordusu ise 58 bin kayıp verdi. Vietnam halkının savaşı kazanmasıyla, 30 Nisan 1975'de halk orduları bugün adı Ho Şi Minh olan, güneydeki Saygon kentine girdi.
Ancak ABD'li işgalcilerin savaş sırasında halka karşı kullandığı Agent Orange ve diğer kimyasal silahlar, halen ölümlere ve sakat doğumlara neden oluyor. Agent Orange nedeniyle bugüne kadar çoğu bebek ve kadın bir milyonu aşkın insan yaşamını yitirdi veya sakat doğdu.
ABD, bu vahşet nedeniyle özür bile dilemeyeceğini daha önce açıklamıştı.
Washington yönetimi, 1994'te Vietnam'a uyguladığı ticari ambargoyu kaldırmış, Temmuz ayında da Vietnam ile ikili ticari anlaşma imzalamıştı. Anlaşma, Amerikan Kongresi'nde onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek. Vietnam, bugün hâlâ, savaş yıllarında ABD tarafından kurulan işbirlikçi Güney Vietnam hükümetinin bu ülkeden satın aldığı ve Vietnamlılara karşı kullandığı silahların borçlarını ödüyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

10 günde bir su

SONRAKİ HABER

Antalyalı elma üreticisi zor durumda: Elma ihracatı durma noktasında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa