16 Kasım 2000 22:00

10 günde bir su

Aldığı göçlerle nüfus patlaması yaşanan Diyarbakır'da içme suyu sıkıntısı yaşanıyor. Diyarbakır'ın en eski semtlerinden Seyrantepe'ye 10 günde bir su veriliyor. Mahalle halkı, tankerlerden aldığı sağlıksız sularla ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyorlar.

Paylaş
10 günde bir su
Mehmet Aslanoğlu
Diyarbakır'ın en eski semtlerinden olan Seyrantepe'nin Cumhuriyet Mahallesi 25 yıldır su çilesi çekiyor. Köhne ve sağlıksız da olsa, içme suyu altyapısı bulunan mahallede, özellikle son aylarda büyük bir sıkıntı yaşanıyor. Mahallelerine on günde bir gün su verildiğini belirten mahalle halkı buna rağmen su faturası ödemek zorunda kalmaktan yakınıyor.
Tarım işçisi Tekin Perçin, su ihtiyaçlarını tankerlerle karşılamaya çalıştıklarını anlatarak, on nüfusa baktığını ve geçimini Adana, İzmir gibi illerde tarım işçiliği yaparak sağladığını söylüyor. Perçin, "Mahallemizde su tesisatı var, ama buna rağmen su verilmiyor. Üstelik bizden abone parası kesiyorlar. Bizim gibi kalabalık ailelerde su olmayınca sağlıklı bir ortamda yaşama koşulları da ortadan kalkıyor. Çocuklarımızı bulaşıcı hastalıklardan koruyamıyoruz. Tankerlerden aldığımız kirli suyla ihtiyaçlarımızı gidermeye çalışıyoruz" dedi.
10 milyon lira fatura
Aylardır sularının kesik olmasına rağmen geçtiğimiz ay 9 milyon 800 bin lira su faturası ödediğini söyleyen Tekel işçisi Hidayet Eltiren de, bu soruna başta devletin sonra da belediyenin el atması gerektiğini söyledi. Cumhuriyet Mahalesi'nin 10 bini aşkını nüfusu olduğunu belirten Eltiren, mahallenin imara açılması ve evlerine tapu verilmesini de istedi.
Susuzluk hastalık saçıyor
Üç ailenin birlikte yaşadığı evin en yaşlısı olan Hidayet Çelebi, eşini 12 yıl önce kaybetmiş. Bir oğlu kahve işletiyor, diğer ikisi kamyon şoförü. Diyarbakır'a göç etmediğini, Diyarbakır'ın yerlisi olduğunu ısrarla söyleyen Hidayet teyze, susuzluk nedeniyle iki torununun hastalandığını belirtiyor. "Su yok. belediye yok. Musluğumuz bir aydır su yüzü görmedi. Tankerlerin pis suyunu içmek zorunda kalıyoruz" diyen Hidayet teyze, bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyor.
Hidayet teyzenin torunu Berivan ise okullarına gelen doktorun belediyenin ve tankerlerin verdiği suyun kirli olduğu söylediğini anlatarak, susuzluk nedeniyle sağlıklı koşullarda yaşayamadıklarını dile getiriyor.
ÖNCEKİ HABER

Köy Hizmetleri'nde işbırakma eylemi

SONRAKİ HABER

CHP'li Özel: Tüm diktatörler en çok meydanlardan korkar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa