22 Ağustos 2011 12:05

Gazze’de ateş kesilmiyor

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli grupların, İsrail’le ateşkes konusunda aralarında anlaştıkları yolundaki haberlere rağmen, bölgeden İsrail’e roket saldırıları devam ediyor. Mısır’ın arabuluculuğunda dün Kahire’de Hamas ile İslami Cihad arasında bu konudaki görüşmelerden sonra, saat 21.00 itibarıyla ateşkesin yürürl&

Gazze’de ateş kesilmiyor

Paylaş

Ancak, ateşkes saatinden kısa bir süre önce, Gazze Şeridi’nden 3 Kassam ve 3 RPG fırlatıldı, tam ateşkes saatlerinde de bir başka Kassam saldırısı yapıldı. Gece yarısı sonrası da Gazze ile sınır yakınlarındaki İsrail kenti Aşkelon’a atılan 3 roketten ikisinin Demir Kubbe füze savunma sistemi tarafından engellendiği, ayrıca güneye 2 roket saldırısı daha düzenlendiği bildirildi. Ateşkesin uygulamaya girdiği saatlerden sonra İsrail’e toplam 14 roket atıldığı belirtildi.

Gazze’deki Halk Direniş Komiteleri, ateşkese uymayacaklarını söylemişti. İslami Cihad ise ateşkes konusunda aceleci olmadıklarını ifade etti. Filistinli kaynaklar, gece yarısına doğru İsrail uçaklarının Gazze kentinin kuzeybatısında bir hedefle, bölgenin kuzeyinde bir araca füze saldırısında bulunduğunu belirttiler. Ancak aracın boş olduğu ve saldırılarda yaralanan olmadığı kaydedildi.

İSRAİL GÜVENLİK KABİNESİ TOPLANDI

İsrail güvenlik kabinesi ise sabaha karşı Başbakan Benyamin Netanyahu’nun çağrısı üzerine bir toplantı yaptı ve Gazze ile durumu görüştü. Kabinenin devam eden saldırılara nasıl karşılık verileceğinin yanı sıra ateşkes ihtimalinin de değerlendirildiği bildirilirken, Jerusalem Post gazetesi, Netanyahu’nun toplantıda Gazze Şeridi’ne geniş çaplı bir operasyon düzenlemeyeceklerini söylediğini belirtti. Filistinli kaynaklar, Gazze Şeridi’ndeki Filistinli grupların İsrail’e karşı ateşkes konusunda anlaştıklarını öne sürdü.

Kahire’de Hamas ve Şam’daki İslami Cihad yetkilileri arasında, Mısır’ın arabuluculuğunda ateşkesle ilgili görüşmeler yapılmış; İslami Cihad Genel Sekreteri Ramazan Şallah, bu görüşmeler için Kahire’ye gitmişti.

Hamas’ın da bölgedeki gruplarla görüşerek, Mısır’ın ancak Filistinli gruplar roket saldırılarını durdurursa İsrail’in de hava saldırılarını keseceğini söylediği; ateşkes kararının saat 21.00’de yeniden uygulamaya gireceği bilgisini verdiği ifade edildi.

İSRAİL DE VURDU

İsrail de, dün devam eden yoğun Grad ve Kassam roketi saldırılarına rağmen, önceki gece Gazze Şeridi’ne hava taarruzunda bulunmamış; dün ise öğleden sonra, bölgenin güney ve kuzeyinde iki hedefi vurmuştu.

Öte yandan, geçen perşembe günü İsrail-Mısır sınırında, bir grup militanın İsrailli otobüslere ve araçlara ateş açtığı ve 8 kişinin hayatını kaybettiği olaylardan sonra, İsrail’in Refah’ta 5 liderini öldürdüğü Halk Direniş Komiteleri ise ateşkesin söz konusu olmadığını belirtti.

Örgütün askeri kanadı Nasır Selahaddin Tugayları Sözcüsü Ebu Mücahid, “Bizim pozisyonumuz belli. Düşmanla (İsrail) ateşkes gibi bir şey söz konusu değil” dedi ve İsrail’in, liderlerine ve üyelerine suikastler uygulayarak gerilimi tırmandırmaya başladığını, bunun sorumluluğunu da taşıması gerektiğini söyledi. Ebu Mücahid, direnişin devam edeceğini, durmayacağını kaydetti. (DIŞ HABERLER)


İSRAİL: MISIRLI POLİSLER İÇİN ÜZGÜNÜZ

Tel Aviv yönetimi, geçtiğimiz perşembe günü Mısırlı beş güvenlik görevlisinin İsrail sınır muhafızlarının açtığı ateş sonucu ölümünün ardından iki ülke arasında yükselen tansiyonu düşürmeye çalışıyor.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, saldırı sırasında öldürülen Mısırlı polisler için üzüntü duyduklarını açıkladı: “Mısır hükümetinin barış anlaşmasına mutabık kalma noktasındaki sorumlu ve hassas tutumunu taktirle karşılıyoruz. Mısırlı güvenlik mensuplarının ölümüyle ilgili duyduğumuz üzüntüyü direkt olarak kendilerine ifade ettim.”

Filistinli grupların geçtiğimiz hafta düzenlediği bir saldırıda sekiz vatandaşının ölümü üzerine İsrail, olayın meydana geldiği Mısır sınırında operasyon düzenlemişti. Sınırın iki yanından açılan ateş sonrasında da Mısırlı beş polis hayatını kaybetmişti.

Kahire yönetiminin gelişmeler üzerine, Tel Aviv’deki büyükelçisini geri çekeceğini açıklamasını dün de Arap Ligi’nin İsrail’i kınama kararı takip etti.

ÖNCEKİ HABER

Ovacık’ta siyanüre tepki

SONRAKİ HABER

#10yearschallange "Bu kadınların 2019'da çekilmiş fotoğrafları yok"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa