16 Kasım 2000 03:00

Filistin halkı vatanını istedi

Filistin devletinin simgesel olarak ilan edildiği 15 Kasım Bağımsızlık Günü, onbinlerce Filistinlinin bağımsızlık talebine sahne oldu.

Paylaş
Filistin halkı vatanını istedi
Filistin devletinin simgesel olarak ilan edildiği 15 Kasım 1988'in yıldönümü, işgal altındaki topraklarda İsrail'e karşı yükselen öfke ve işgalcilerin estirdiği terörle karşılandı. Batı Şeria ve Gazze'nin birçok bölgesinde onbinlerce Filistinli, İsrail ordusunun ablukasına rağmen sokaklara dökülerek bağımsızlık taleplerini haykırdılar. ABD'nin tam desteğini alan İsrail ordusu ise, yine çok sayıda Filistinliyi katletti. Saldırılarda yüzlerce Filistinli de yaralandı.
El-Fetih'e operasyon
İsrail, 15 Kasım'a denk getirdiği bir operasyonla, El Fetih üyesi 15 Filistinliyi, Batı Şeria'da ele geçirdi. İsrail radyosuna demeç veren İletişim Bakanı Benjamin Ben Eliezer, örgüte yönelik operasyonun, iç istihbarat örgütü Şin Bet ile ordunun "özel birimleri" tarafından ortaklaşa düzenlendiğini belirtti.
İsrailli Bakan, ele geçirilen kişilerin, "İsrail hedeflerine saldırı düzenleyenlerden" olduklarını öne sürdü.
'İtidal' böyle ise...
İsrailli bakan, daha da ileri giderek, ordu açısından artık "itidal politikası"nı sürdürmenin mümkün olmadığını söyledi. Bakan Eliezer, "Hiç kimse, Yahudilerin kanı akıtılırken bizim sessizce oturmamızı beklemesin" diye konuştu.
İsrail ordusunun 7 haftadır sürdürdüğü "itidal" politikası, bugüne dek çoğu çocuk 220'den fazla Filistinlinin vahşice öldürülmesi, 7000'e yakın Filistinlinin ise yaralanması veya sakat kalması ile sonuçlandı. Bakanın açıklamaları, İsrail terörünün önümüzdeki günlerde daha da tırmandırılacağına yönelik bir işaret olarak değerlendiriliyor.
Sezer'den Arafat'a mesaj
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Bağımsızlık Günü nedeniyle, Filistin lideri Yaser Arafat'ı bir mesaj göndererek kutladı. Sezer, mesajında, bölgede yaşanan "çatışmalar"dan üzüntü duyduğunu ifade etti ve "Buna karşılık yüce kişiliğinizin yetenekli önderliğinde, Filistin halkının haklı davasının başarıyla sonuçlanacağına, bölgede özlenen hakça ve kalıcı barışa tüm zorluklar aşılarak ulaşılacağına inanıyorum" dedi.
Terörün bilançosu
İşgal altındaki topraklarda dün ve önceki gün de İsrail saldırıları dinmedi. Batı Şeria'daki Ramallah kentinde önceki gün iki Filistinli daha öldürüldü. Hastane kaynakları ve görgü tanıkları, 50 yaşındaki Mustafa Aliyan'ın, aracına Yahudi yerleşimciler tarafından düzenlenen taşlı saldırıda vahşice katledildiğini bildirdiler. 15 yaşındaki Sabır İdris ise, askerler tarafından öldürüldü.
Gazze'de dün sabahki İsrail saldırısında 1 Filistinli öldü, 15 Filistinli yaralandı. Hastane kaynaklarına göre, Gazze-İsrail sınırındaki Karni noktasında toplanan silahsız Filistinli kitleye ateş açan İsrail askerleri, bir kişiyi öldürdü.
Gazze'nin güneyindeki Refah kasabası civarında da çatışmalar çıktı. Tek silahı taşlar olan binlerce Filistinliye yaylım ateş açan askerler, çok sayıda kişiyi vurdular. Yaralılardan 6'sının durumu ağır.
Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki sınırda önceki gün bir çocuk daha katledildi. Hastane kaynaklarına göre, sınırdaki Karni noktasında askerlerin açtığı ateşle başından vurulan 13 yaşındaki Muhammed Ajla, hastaneye kaldırılırken can verdi. Güneydeki Han Yunus kasabasından 21 yaşındaki Raed Sakfa da, önceki gün hastanede son nefesini verdi.
Eylemi İslami Cihad üstlendi
Öte yandan, İslami Cihad örgütü, Batı Şeria'da önceki gün 3 İsraillinin öldürülmesi olayının sorumluluğunu üstlendi.
ABD Başkanı Bill Clinton'ın ise, Filistin lideri Arafat ile telefon görüşmesi yaparak, İsrail katliamlarına yanıt verilmemesi yönünde baskı yaptığı bildirildi. Beyaz Saray Sözcüsü Jake Siewert, 50 dakika süren görüşmede Clinton'ın, Arafat'tan "şiddeti durdurmaya yönelik acil önlemler almasını istediğini" söyledi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Tarihi okul samanlık oldu

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa