15 Kasım 2000 03:00

Memurun tepkisi yayılıyor

KESK'e bağlı sendikalar, 1 Aralık'a kadar 2001 Bütçesi'ne karşı eylemlerine devam edecekler. Kamu emekçileri, işgüvencesi ve sendikalaşma hakkına saldırı olarak değerlendirilen yasa tasarısına karşı tepkilerini de dile getirecek.

Paylaş
Memurun tepkisi yayılıyor
KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, zorunlu tasarruf kesintilerinin bir an önce ödenmesi, onur kırıcı yüzdelik zammın geri alınması, grevli toplusözleşmeli sendika hakkının tanınması taleplerinden geri adım atmayacaklarını söyledi. Emek Platformu'nun kararı gereği 1 Aralık'ta tüm alanlarda işbırakacaklarını hatırlatan Erdem, tüm bu eylemlerde kamu emekçilerinin iş güvencesini ortadan kaldırmayı amaçlayan yasa tasarısına karşı tepkilerini öne çıkaracaklarını bildirdi.
Siyami Erdem dün, konfederasyonun genel merkezinde düzenlediği basın toplantısıyla 2001 Bütçesi'nin görüşüleceği aşamalara bağlı olarak sendikalar tarafından düzenlenecek eylemleri açıkladı.
Ülke çapında tüm emekçi halka yönelik geniş bir aydınlatma faaliyeti yürüteceklerini ifade eden Erdem, hükümetin dayattığı politikalarla emekçilerin ömrünün kısaldığını, ancak asıl olarak hükümetin ömrünün kısalması gerektiğini ifade etti.
Gerekirse genel grev
Zorunlu tasarruf fonundaki birikimlerinin bir an önce ödenmesini, onur kırıcı yüzdelik zammın geri alınması ve grevli toplusözleşmeli sendika hakkı istediklerini söyleyen Siyami Erdem, "KESK taleplerinden geri adım atmayacak, mücadele en yaygın bir şekilde sürdürülecek" dedi.
Emek Platformu'nun kararı gereği 1 Aralık'ta tüm alanlarda üretimden gelen güçlerini kullanacaklarını söyleyen Erdem, platformun tüm bileşenlerinin bu karara uyup tarihsel sorumluluklarını yerine getirmeleri gerektiğini belirtti. Erdem, gerektiğinde eylemlerin genel grev sürecine girmesi gerektiğini söyledi.
Yasa tasarısı geri çekilsin
Kamu emekçilerinin iş güvencesini ortadan kaldıracak kanun hükmünde kararnamenin hükümet tarafından bir an önce yasalaştırılmaya çalışıldığına da dikkat çeken Siyami Erdem, yasa tasarısının derhal geri çekilmesini istedi. Kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceklerini ifade eden Erdem, 28 Kasım'da tüm illerde yapacakları oturma eylemlerinde ve 1 Aralık'ta iş bırakma eyleminde bu yasaya karşı tepkiyi öne çıkaracaklarını bildirdi.
Tüm Banka-Sen'den tepki
Öte yandan Tüm Banka-Sen Merkez Yürütme Kurulu'ndan yapılan açıklamada, hükümetin kamu emekçilerinin işgüvencesini yok etmeye yönelik yasa tasarısını KESK'in 11 Kasım'da Ankara'yı felce uğratan eyleminin hemen sonrasında TBMM gündemine getirmesinin düşündürücü olduğu kaydedildi. Tüm Banka-Sen açıklamasında, yasa tasarısının sendikal faaliyet gösteren devlet memurlarının çalışmalarını engelleyeceğine dikkat çekildi.
ÖNCEKİ HABER

Çeteler dışarıda, siyasiler içerde

SONRAKİ HABER

Esenyurtlu kadınlar talepleriyle 1 Mayıs’ta alanda olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa