Bergama köylüleri:

   Ölmek var, dönmek yok

Bergama köylüleri: Ölmek var, dönmek yok
Erol Teslim
Bergama köylüleri emperyalist şirket Eurogold'a karşı, "Ölmek var dönmek yok" diyerek yeniden yollara düştüler. Dün sabah Çamköy'de biraraya gelen Çamköy, Narlıca, Pınarköy ve Ovacık köylüleri, kadını, genci, yaşlısıyla emperyalizme karşı kararlılıklarını vurgulayarak Çanakkale'ye kadar sürecek yürüyüşlerine başladılar.
Yürüyüşe başlamadan önce konuşma yapan Oktay Konyar, "Emperyalizm daha önce tankla, topla geliyordu. Şimdi ise, altın madenleri ve nükleer santrallerle geliyor. Biz Bergama köylüleri bunlara izin vermeyeceğiz. Topraklarımızın zehirlenmesine izin vermeyeceğiz. Bu nedenele binlerce şehidimizin yattığı Çanakkale'ye gidiyoruz. Biz de bu saldırıya karşılık Kuvayı Milliye Yürüyüşü başlatıyoruz" dedi.
Bir kişi gözaltına alındı
Yaklaşık 40 köylünün yürüyüşe geçtiği sırada Narlıca köyünden Ali Topuz arandığı gerekçesiyle jandarmalar tarfından gözaltına alındı. Yola çıkan köylülere, jandarma yetkilileri sık sık müdahale ederek yürüyüşün "2911 Sayılı Yasa"ya aykırı olduğunu iddia ettiler. Köylüler ise jandarmalara bu yürüyüşü gerçekleştirmeye kesinlikle kararlı olduklarını bildirerek, "Ölmek var dönmek yok" dediler. İnsanlara acı çektiren, bu gibi antidemokratik uygulamalara karşı ulusal seferberlik ilan edilmesi gerektiğini söyleyen köylüler, "Bergama Köylüleri 2000 Kuvayı Milliye Yürüyüşü" yazılı bir pankart açtılar.
Yürüyüş grubuna daha sonradan katılan "İzmir-Bergama-Eşme-Sivrihisar Elele Hareketi" sözcüsü Tuncay Karaçorlu, Eurogold Şirketi Türkiye'yi terkedinceye kadar Bergama köylülerini desteklemeyi sürdüreceklerini bildirdi. Sıkı önlemler ve jandarma baskısı altında devam eden köylülerin yürüyüşü 9 gün sürecek. Köylülerin 20 Kasım'da Çanakale'de olmaları bekleniyor.
Yürüyüşçülerin arasında bulunan 70 yaşındaki Hüseyin Amca, "Biz açlığı yoksulluğu gördük, bizden sonrakiler bunları görmesin. Topraklarımızı elimizden aldılar, biz nereye gideceğiz. Kanımızın son damlasına kadar savaşıp yine bu topraklarda öleceğiz" diyerek kararlılıklarını belirtti. Köylülerden Ahmet Bayrakçı da istediklerinin sadece temiz bir hava, temiz bir çevre olduğunu belirtti. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Balina sanıkları DGM'de
Kamuoyunda "Balina Operasyonu" olarak bilinen İzmir'deki hayali ihracat ve naylon fatura soruşturması kapsamında gözaltına alınan 20 kişiden 11'i, DGM'ye sevk edildi. Bir hafta önce başlatılan operasyonda gözaltına alınan sanıklardan Şirketler Genel Koordinatörü Ali Bulut (30), Yeminli Mali Müşavirler Gürbüz Özkan (58), Abdurahman Özcan (53), Gördes Grubu Şirketleri ortaklarından Yaşar Yumak (45), Hasan Güllü (26), Uğuz Sağlam (33), Süleyman Oktay (22), Necdet Karaböce (27), Abdurrahman Güven (32), şirket sahibi Bahri Ergin'in eniştesi ve ortağı İlyas Demir (40) ve Ergin'in kayınbiraderi ve ortağı Sabit Sayın'ın (35) Mali Şube Müdürlüğü'ndeki sorguları tamamlandı. Bazı sanıkların, sorgularında, gruptaki şirketlere ortak olduklarını polislerden öğrendikleri ortaya çıktı.
Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelirler Genel Müdürlüğü uzmanlarınca yapılan incelemede de, şirketlerin, sadece 1999 yılında yaklaşık 50 trilyon lira değerinde naylon fatura kullandıkları, 6 milyon dolarlık da hayali ihracat yaptıkları tespit edildi.
"Çete kurmak ve faaliyetlerde bulunmak" suçlamasıyla ayrıca Organize Suçlar ve Silah Kaçakçılık Şube Müdürlüğü'nde de sorgulanan Gördes Grubu Şirketleri sahibi Bahri Ergin'in şirket ortağı ve kayınbiraderi Sabit Sayın'ın, ifadesinde, eniştesi Ergin'in önerisiyle yanında çalışmaya başladığını anlattığı bildirildi. Ergin, "Eniştem, Alaattin Çakıcı, Kürşat Yılmaz ve İbrahim Cici ile görüşürdü. Neler görüşürlerdi, bilemem. En son, haziran ve temmuz aylarında Cici ve Yılmaz ile Eskişehir Cezaevi'nde görüştüğünü biliyorum" derken, Şirketler Genel Koordinatörü Bulut da, Ergin'in yeraltı dünyasının önemli isimleriyle temasta olduğunu kaydetti. Emniyet yetkilileri, Maliye ve Gümrük Müfettişleri, Hesap Uzmanlarının birlikte çalıştığı soruşturmada, adı geçen 13 şirketin Yeminli Mali Müşavirlerinin de, usulsüz teyit vererek, haksız KDV alınmasına yönelik faturaları onayladıklarının belirlendiğini ifade ettiler.
Sanıklar, "çıkar amaçlı suç örgütü oluşturmak, çete mensubu olmak, hayali ihracat yapmak, görevi kötüye kullanmak, naylon fatura tanzim etmek ve kullanmak" suçlamasıyla İzmir DGM Başsavcılığı'na sevk edildi.
Suavi Kurtulmuş, Süleyman Demiryürek, Osman Polat ve Metin Alpolat'ın ise soruşturma kapsamında arandığı öğrenildi. Yetkililer, Bahri Ergin, Balina'nın "en önemli isimlerinden" Gürcan Güngören, Hasan Şahin, Çetin Sert, Yahya Demirci (Yeminli Mali Müşavir), Kemal Erke (Yeminli Mali Müşavir), Eyüp Akça, Şenol Olgaç ve Yücel Kocaman'ın sorgulamalarının sürdürüldüğünü, bu kişilerden Ergin, Sert, Olgaç ve Kocaman'ın, bugün Organize Suçlar ve Silah Kaçakçılık Şube Müdürlüğü'nce DGM'ye çıkartılacağını bildirdiler.
Bu arada, İstanbul'da "çete tetikçisi" oldukları iddiasıyla bir tabancayla ele geçirilen 2 kişinin de sorgulamasının Organize Suçlar ve Silah Kaçakçılık Şube Müdürlüğü'nde devam ettiği belirtildi.
www.evrensel.net